reklama

Využijte sílu rostlin pro zúrodnění půdy

Pokud máme na zahradě problémy s půdou, je unavená, neúrodná nebo hledáme možnost, jak její stav zásadně zlepšit, není lepší volby než ji zúrodnit pomocí rostlin. Přinášíme několik praktických tipů, jak půdu dostat do vynikající kondice.

i (Zdroj: Depositphotos)
Velkou úrodu můžete mít, ale je pro to zapotřebí něco udělat (Zdroj: Depositphotos)

Úplně prvotním úkolem před každoročním setím a sázením, je vytvoření osevních a sázecích plánů, které si vždy uschovejte a při vzájemném porovnání s předchozími roky promýšlejte tak, aby žádná z plodin nebyla na jednom místě dvakrát za sebou. Vede to totiž ke snížení úrodnosti, jednostrannému vyčerpávání živin a místo humózní půdy, která poskytuje dobrý základ pro pěstování i nejnáročnějších zelenin, vytvoříte prachovitou strukturu, která v sobě nedrží vláhu, ani živiny.

Sklizeň brambor
i (Zdroj: Depositphotos)
Úrodná půda díky bramborám spočívá hlavně v intenzivní kultivaci ve vegetační době

Pokud jste si minulý rok zvětšovali zahrádku a přitom přetvářeli trávník na pěstební plochu, máme pro vás jeden vynikající tip. V takové půdě, která v sobě obsahuje ještě zbytky drnovky, velmi dobře prospívají brambory. Cesta k vynikající kondici takové půdy vede hlavně nutnost intenzivní kultivace v průběhu sezóny, a to jak před sázením, tak v průběhu vegetace, kdy se prostory mezi jednotlivými řádky několikrát kypří a půda je nahrnována k natím. Zbytky trávníku se tak v půdě díky rostoucím hlízám rozloží, a pokud i přihnojíte některým z organických hnojiv, stav půdy se ještě zlepší. Další rok potom můžete na stejném místě pěstovat například okurky polní, květák nebo hlávkové zelí.

Fazole
i (Zdroj: Depositphotos)
Fazole obohatí půdu o dusíkaté sloučeniny

Těžká půda vyžaduje systematickou činnost. Kromě pravidelného hlubokého zpracování, které obsahuje jak hloubkové kypření například rotavátorem, musíte pravidelně a důkladně rýt. Velmi žádoucí je přídavek písku, kompostu a dalších živin v přijatelné formě pro plodiny, které se zde chystáte pěstovat. Určitou cestou, jak si práci ulehčit, je využití zeleného hnojení. Spočívá ve vysetí některých z druhů rostlin, které rychle narůstají, tvoří rychle velké množství zelené hmoty a svými kořeny také pomohou v roztrhání neprostupného půdního škraloupu.

Při srážkách se také velká část vody vsákne do půdy, protože zelená hmota, která už narostla, zadrží vláhu a nedochází k jejímu odplavení pryč. Po sezoně takovou hmotu najemno posekejte například výkonnou sekačkou nebo mulčovačem a zapravte do půdy. Až zhruba po třech týdnech, kdy již zapravená hmota řádně zavadla, proveďte zrytí. Mezi rostliny, které je možné použít jako zelené hnojení, je řepka olejná, hořčice, luskoobilní směs nebo svazenka.

Zelené hnojení
i (Zdroj: Depositphotos)
Zelené hnojení je cestou k úrodnější půdě

K zúrodnění půdy pomáhají například i luštěniny jako fazol nebo hrách. Jejich kořenový systém obsahuje drobné orgány, které do půdy postupně vypouštějí dusíkaté sloučeniny, čímž obohacují půdu o nedílnou součást pro zdravý růst rostlin. Pěstování hrachu nebo fazolí se věnujte právě v těch místech, kde máte pocit, že je půda unavená nebo vás trápí dlouhodobě nízký výnos na ploše bez zjevné příčiny.

Závěrečné rady pro dobrou kondici půdy v zahradě

  • Ve vegetační době pravidelně kypřete prostor mezi rostlinami, omezíte tím odpar vláhy z půdy.
  • Používejte organická hnojiva – na jaře i v podzimu využijte kompost, na podzim zarývejte trávu s listím, hnůj a další organický materiál.
  • Pravidelně a každoročně střídejte plodiny na záhonech.
  • Pokud je to realizovatelné, nasaďte smíšené kultury, které omezují únavu půdy.

Máte vybraný správný substrát?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 20. 5. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček