reklama

Jak na výsev okurek

Okurky jsou velice oblíbenou plodovou zeleninou. Pro pěstování některých odrůd není potřeba ani skleník, ale musíme si vybrat správný typ, který je odolný rázu počasí v naší lokalitě. Jak provádět výsev okurek a jaké druhy máme vlastně k dispozici? Na co si dávat pozor při výsevu?

i (Zdroj: Depositphotos)
Vypěstujte si vlastní okurky (Zdroj: Depositphotos)

Pro urychlení sklizně se nám vyplatí předpěstování v domácích podmínkách, většinou stačí čas kolem tří týdnů. Rostliny totiž velmi rychle a ochotně rostou a během takto krátké doby stačí vytvořit i první dvojici pravých lístků, to je už ideální čas pro výsadbu.

Rozdělení okurek dle typu

  • Hadovky (salátové okurky) jsou vhodné pro pěstování na opoře a ve skleníku. Kromě kultivarů s dlouhým plodem se čím dál více prosazují tzv. svačinové okurky s krátkým hladkým plodem o délce do 12 cm, které se vejdou do svačinových boxů.
  • Polní okurky pro pěstování na poli. Snášejí i vcelku drsné podhorské podnebí, kde při správně zvolené odrůdě poskytují vysoký výnos. Vynikají křehkým plodem s vynikající chutí.
  • Nakládačky pro zavařování. Jemnoostné typy jsou vhodné pro teplejší oblasti, pro podhorské pěstování jsou vhodné hruboostné typy.
Okurky salátovky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Výběr odrůd je velký, vhodná volba znamená velkou úrodu

Okurky předpěstovávejte od dubna ve skleníku, pařníku nebo doma za oknem. Důležité je vysévat semena naležato a přímo do jiffů, rašelinových zakořeňovačů nebo plastových sadbovačů. V případě použití zakořeňovače nebo sadbovače sáhněte po opresivním substrátu, který je ošetřený nebo již z výroby propařený a nehrozí tak nejčastější choroba, kdy krček semenáčku zčerná a mladá sazenička hyne.

Semenáčky okurek
i (Zdroj: Prima DOMA)
Mladé semenáčky okurek v jiffy balu

V teple a při každodenním rosení mladé semenáčky klíčí během jednoho týdne, v nevytápěném skleníku to může být i více. Důležité je, že s kořenovým balem je nutné co nejméně hýbat, protože poškození kořenů okurky velmi špatně snáší. Proto nikdy nevysévejte volně do půdy.

Pro majitele vytápěných skleníků, kteří chtějí sklidit co největší množství plodů, existuje možnost okurky hadovky naroubovat na podnož tykve fíkolisté. Tato varianta pěstování má výhodu v tom, že díky obřímu kořenovému balu je rostlina velmi dobře zásobená živinami a podle toho vypadá i sklizeň, která je opravdu obrovská.

Sazenice okurky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Sazenice okurky, roubovaná na podnoži tykve fíkolisté

Roubované okurky si můžete již koupit ve specializovaných zahradních centrech nebo si s pomocí speciálního náčiní okurku na podnož naroubovat.

Vyzkoušejte recept na americké okurky:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 19. 5. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček