reklama

Toužíte po dokonale čistém trávníku bez plevele? Poradíme jak na to

Okolí svého domu si přejeme mít čisté a upravené. To samé bychom si přáli i u trávníku. A proto se snažíme pečlivě ho udržovat, hnojíme, sekáme a odstraňujeme plevele.

Dokonale upravený trávník je sen každého zahrádkáře (Zdroj: Depositphotos)

Dokonale sečený trávník, hustý a měkký jako mech je snem nejednoho zahrádkáře. Ale i když na první pohled vypadá vše dokonale, během suchého léta se promění ve vyprahlou step, protože zalévat se nebude smět. Naproti tomu květnatý trávník je vnímaný spíš jako prohřešek a nedostatek péče. Jenomže ten má zase větší šanci přežít i bez vaší každodenní péče.

Rozhodneme se tedy pro kompromis – prospěšným plevelům vyhradíme vzdálenější část zahrady, takovou, která je svým vzhledem spíš přirozená a kde nějaká ta pampeliška, sedmikráska nebo šťovík vadit nebude a kolem domu si vypěstujeme sametově zelený travní koberec.

Okrasný trávník

Pokud jste se rozhodli vyhlásit plevelům válku a vaší představou je krásně udržovaný okrasný trávník, máte nejvyšší čas dát jej do kondice. Právě teď totiž plevele začínají bujně růst a je nejvyšší čas je odstranit. Trávník by totiž měl být čistý dřív, než začnete sekat, a toto vytrvale opakovat po celou sezonu vždy alespoň před sečením.  

Krásný trávník
Aby trávník prospíval, věnujte mu správnou péči (Zdroj: Depositphotos)

Pryč s plevelem

Jak jsme již zmínili, první, co je před sečením třeba udělat je, že odstraníme především všechny širokolisté plevely. Je pravda, že například pampelišky mají mohutné a hluboko zasahující kořeny a růžice jejich listů dokážou spolehlivě utlačit každou travičku ve své blízkosti. Stejně tak i sedmikrásky nebo jitrocel, ty také, pokud se neregulují, dokážou trávník pořádně zamořit.

Nabízí se nejpohodlnější cesta, tedy využití některého ze selektivních herbicidů. Ale pro použití na trávník u domu toto není nejlepší volba. Na zahradě si zpravidla hrají děti, pobíhají psi a kočičky, proto by používání chemie měla být až ta úplně poslední možnost.

Je ale možné použít různé mechanické způsoby, které s plevelem dokážou vcelku úspěšně bojovat. Asi nejjednodušší je vzít motyčku a jednoduše vše, co v trávníku nechceme vykopat. Jenomže takto nejen, že trávník bude vypadat jako pole po hluboké orbě, ale s největší pravděpodobností se vám stejně nepodaří intenzivní plevel odstranit i s většinou kořenového systému. Protože jak dobře víme, kořen se snadno přetrhne a prakticky okamžitě z něj začne vyrůstat nová rostlina.

Motyčka
Motyčka je nejjednodušší nástroj pro odstranění plevele (Zdroj: Depositphotos)

Vypichovače plevelu

Jedním z nejjednodušších, a přitom spolehlivých řešení je použít dlouhé a nožovité vypichovače. Dříve si kutilové podobné nástroje vyráběli sami například upravením truhlářského dláta nebo dlouhého šroubováku.

Vypichovač plevele
Vypichovač má ostré hrany (Zdroj: Fiskars)

Princip vypichovače je prostý – jednoduchým způsobem podrýpneme celý kořen a plevel vytáhneme. Moderní vypichovače jsou ergonomické a jejich velká pracovní plocha z nerezové oceli má naostřené hrany pro snadné pronikání půdou. Sice je pravda, že odpoledne strávíme na kolenou na zemi, ale někdy trocha aktivního pohybu neuškodí.

Vypichovač
Můžete použít vypichovač plevelů (Zdroj: Prima DOMA)

Vytrhávač s násadou

Řešení vypichovačem je vhodné spíš pro menší travní plochu, na rozlehlejší zahradě pravděpodobně využijete spíš některý z komfortních vytrhávačů s teleskopickou násadou. Ten jednoduše zapíchnete do půdy, zašlápnete a ocelové čelisti se zakousnout do plevele i s kořeny. Přitažením přes páku nakonec plevel lehce vytáhnete a zahodíte. Není třeba se ohýbat a trápit při tom svoje záda i kolena. Takto snadno a bezbolestně očistíte i hodně velkou plochu trávníku od všech plevelů.

Vytrhávač
S vytrhávačem vás nebudou bolet záda (Zdroj: Fiskars)

Následná péče hráběmi

Jamky, které po pleveli zůstanou, vás nemusí trápit, netřeba je zasypávat ani jinak ošetřovat. Stačí, když trávník zlehka pohrabete, pohnojíte, zalijete a během několika dnů se vše zacelí a zregeneruje tak, že nebudete vědět, kde nějaký plevel rostl.

Hrábě
Hráběmi trávníku hodně ulevíte (Zdroj: Fiskars)

Hrabání trávníku je důležitá činnost, na kterou se díky sekačkám se sběrným košem často zapomíná. Je dobré čas od času trávník hráběmi pročesat, odstranit zbytky lístků a větviček, které třeba popadaly při prořezu. Tím trávník samozřejmě čistíte, ale také lehce provzdušníte.

Hrabání
Hrabání trávníku svědčí (Zdroj: Prima DOMA)

Nůžky pro dokonalý sestřih

Když už jste se pustili do důkladné péče o trávník, doporučujeme kompletní frizúru, tedy i ostříhání přerostlé trávy kolem, plotů záhonků a stromů, zkrátka všude, kam se sekačkou nezajedete. Pro pohodlnou práci se nabízí speciální nůžky na trávu Fiskars se Servo-System™ mechanismem, který zajišťuje, že trávu rovně sestřihnou a garantují nepřetržitou a účinnou práci. Střihací hlava se dá nastavit v rozsahu 360° a dovoluje stříhat i svahy s nepříjemným sklonem. Díky násadě můžete pracovat ve vzpřímené poloze bez nutnosti ohýbání zad.

Nžky
Nůžkami ostříháte trávu i v nedostupných místech (Zdroj: Fiskars)

Tip pro vás:

Užitečné plevele

Jestliže vám také hned tak nějaký plevel v trávníku nevadí a nejste zastánci "uklizených“ travních ploch, možná vás potěší i skutečnost, že až polovina plevelů, kterým se u vás tak daří, jsou zdraví prospěšné nebo chutné bylinky, které zaslouží si pozornost.

Například svěží a křupavé lístky mladé pampelišky jsou skvělé do salátů a z kořene se vyrábí čaj i káva. Dále je tu velmi často odsuzovaný a úporně rostoucí popenec, který má však nezaměnitelnou chuť a díky vonným silicím pomáhá při poruchách trávení a proti nadýmání Nesmíme zapomenout ani na sedmikrásky. Jestlipak víte, že sedm květů sedmikrás denně krásně vyčistí organismus? A co teprve neodbytná bršlice? Ta je považována za velice zavrhovaný plevel, protože má rozvětvené kořeny. Na druhou stranu je velmi účinná v diuretických, protirevmatických a krev čisticích čajích. Hodně nás v trávníku trápí také jitrocel kopinatý, ale kdo z nás někdy neužíval lahodný jitrocelový sirup proti kašli, a to nehovoříme o hojivých účincích. A šťovík, to je pro někoho neodbytný plevel, pro jiného nepostradatelná bylina, která chutná, léčí i hojí.

Plevel
Ne každý plevel si zaslouží vytrhat (Zdroj: Depositphotos)

Jistě, nechceme tu dělat advokáty všem plevelným neřádům, kteří se rozhodli prorůstat vaším trávníkem, ale jen poukázat na fakt, že i plevel může mít svoji cenu.  

Pozvěte na svou zahradu ptáčky

Publikováno: 23. 5. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová