reklama

Toužíte po dokonale čistém trávníku bez plevele? Poradíme jak na to

Okolí svého domu si přejeme mít čisté a upravené. To samé bychom si přáli i u trávníku. A proto se snažíme pečlivě ho udržovat, hnojíme, sekáme a odstraňujeme plevele.

i (Zdroj: Depositphotos)
Dokonale upravený trávník je sen každého zahrádkáře (Zdroj: Depositphotos)

Dokonale sečený trávník, hustý a měkký jako mech je snem nejednoho zahrádkáře. Ale i když na první pohled vypadá vše dokonale, během suchého léta se promění ve vyprahlou step, protože zalévat se nebude smět. Naproti tomu květnatý trávník je vnímaný spíš jako prohřešek a nedostatek péče. Jenomže ten má zase větší šanci přežít i bez vaší každodenní péče.

Rozhodneme se tedy pro kompromis – prospěšným plevelům vyhradíme vzdálenější část zahrady, takovou, která je svým vzhledem spíš přirozená a kde nějaká ta pampeliška, sedmikráska nebo šťovík vadit nebude a kolem domu si vypěstujeme sametově zelený travní koberec.

Okrasný trávník

Pokud jste se rozhodli vyhlásit plevelům válku a vaší představou je krásně udržovaný okrasný trávník, máte nejvyšší čas dát jej do kondice. Právě teď totiž plevele začínají bujně růst a je nejvyšší čas je odstranit. Trávník by totiž měl být čistý dřív, než začnete sekat, a toto vytrvale opakovat po celou sezonu vždy alespoň před sečením.  

Krásný trávník
i (Zdroj: Depositphotos)
Aby trávník prospíval, věnujte mu správnou péči

Pryč s plevelem

Jak jsme již zmínili, první, co je před sečením třeba udělat je, že odstraníme především všechny širokolisté plevely. Je pravda, že například pampelišky mají mohutné a hluboko zasahující kořeny a růžice jejich listů dokážou spolehlivě utlačit každou travičku ve své blízkosti. Stejně tak i sedmikrásky nebo jitrocel, ty také, pokud se neregulují, dokážou trávník pořádně zamořit.

Nabízí se nejpohodlnější cesta, tedy využití některého ze selektivních herbicidů. Ale pro použití na trávník u domu toto není nejlepší volba. Na zahradě si zpravidla hrají děti, pobíhají psi a kočičky, proto by používání chemie měla být až ta úplně poslední možnost.

Je ale možné použít různé mechanické způsoby, které s plevelem dokážou vcelku úspěšně bojovat. Asi nejjednodušší je vzít motyčku a jednoduše vše, co v trávníku nechceme vykopat. Jenomže takto nejen, že trávník bude vypadat jako pole po hluboké orbě, ale s největší pravděpodobností se vám stejně nepodaří intenzivní plevel odstranit i s většinou kořenového systému. Protože jak dobře víme, kořen se snadno přetrhne a prakticky okamžitě z něj začne vyrůstat nová rostlina.

Motyčka
i (Zdroj: Depositphotos)
Motyčka je nejjednodušší nástroj pro odstranění plevele

Vypichovače plevelu

Jedním z nejjednodušších, a přitom spolehlivých řešení je použít dlouhé a nožovité vypichovače. Dříve si kutilové podobné nástroje vyráběli sami například upravením truhlářského dláta nebo dlouhého šroubováku.

Vypichovač plevele
i (Zdroj: Fiskars)
Vypichovač má ostré hrany

Princip vypichovače je prostý – jednoduchým způsobem podrýpneme celý kořen a plevel vytáhneme. Moderní vypichovače jsou ergonomické a jejich velká pracovní plocha z nerezové oceli má naostřené hrany pro snadné pronikání půdou. Sice je pravda, že odpoledne strávíme na kolenou na zemi, ale někdy trocha aktivního pohybu neuškodí.

Vypichovač
i (Zdroj: Prima DOMA)
Můžete použít vypichovač plevelů

Vytrhávač s násadou

Řešení vypichovačem je vhodné spíš pro menší travní plochu, na rozlehlejší zahradě pravděpodobně využijete spíš některý z komfortních vytrhávačů s teleskopickou násadou. Ten jednoduše zapíchnete do půdy, zašlápnete a ocelové čelisti se zakousnout do plevele i s kořeny. Přitažením přes páku nakonec plevel lehce vytáhnete a zahodíte. Není třeba se ohýbat a trápit při tom svoje záda i kolena. Takto snadno a bezbolestně očistíte i hodně velkou plochu trávníku od všech plevelů.

Vytrhávač
i (Zdroj: Fiskars)
S vytrhávačem vás nebudou bolet záda

Následná péče hráběmi

Jamky, které po pleveli zůstanou, vás nemusí trápit, netřeba je zasypávat ani jinak ošetřovat. Stačí, když trávník zlehka pohrabete, pohnojíte, zalijete a během několika dnů se vše zacelí a zregeneruje tak, že nebudete vědět, kde nějaký plevel rostl.

Hrábě
i (Zdroj: Fiskars)
Hráběmi trávníku hodně ulevíte

Hrabání trávníku je důležitá činnost, na kterou se díky sekačkám se sběrným košem často zapomíná. Je dobré čas od času trávník hráběmi pročesat, odstranit zbytky lístků a větviček, které třeba popadaly při prořezu. Tím trávník samozřejmě čistíte, ale také lehce provzdušníte.

Hrabání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Hrabání trávníku svědčí

Nůžky pro dokonalý sestřih

Když už jste se pustili do důkladné péče o trávník, doporučujeme kompletní frizúru, tedy i ostříhání přerostlé trávy kolem, plotů záhonků a stromů, zkrátka všude, kam se sekačkou nezajedete. Pro pohodlnou práci se nabízí speciální nůžky na trávu Fiskars se Servo-System™ mechanismem, který zajišťuje, že trávu rovně sestřihnou a garantují nepřetržitou a účinnou práci. Střihací hlava se dá nastavit v rozsahu 360° a dovoluje stříhat i svahy s nepříjemným sklonem. Díky násadě můžete pracovat ve vzpřímené poloze bez nutnosti ohýbání zad.

Nžky
i (Zdroj: Fiskars)
Nůžkami ostříháte trávu i v nedostupných místech

Tip pro vás:

Užitečné plevele

Jestliže vám také hned tak nějaký plevel v trávníku nevadí a nejste zastánci "uklizených“ travních ploch, možná vás potěší i skutečnost, že až polovina plevelů, kterým se u vás tak daří, jsou zdraví prospěšné nebo chutné bylinky, které zaslouží si pozornost.

Například svěží a křupavé lístky mladé pampelišky jsou skvělé do salátů a z kořene se vyrábí čaj i káva. Dále je tu velmi často odsuzovaný a úporně rostoucí popenec, který má však nezaměnitelnou chuť a díky vonným silicím pomáhá při poruchách trávení a proti nadýmání Nesmíme zapomenout ani na sedmikrásky. Jestlipak víte, že sedm květů sedmikrás denně krásně vyčistí organismus? A co teprve neodbytná bršlice? Ta je považována za velice zavrhovaný plevel, protože má rozvětvené kořeny. Na druhou stranu je velmi účinná v diuretických, protirevmatických a krev čisticích čajích. Hodně nás v trávníku trápí také jitrocel kopinatý, ale kdo z nás někdy neužíval lahodný jitrocelový sirup proti kašli, a to nehovoříme o hojivých účincích. A šťovík, to je pro někoho neodbytný plevel, pro jiného nepostradatelná bylina, která chutná, léčí i hojí.

Plevel
i (Zdroj: Depositphotos)
Ne každý plevel si zaslouží vytrhat

Jistě, nechceme tu dělat advokáty všem plevelným neřádům, kteří se rozhodli prorůstat vaším trávníkem, ale jen poukázat na fakt, že i plevel může mít svoji cenu.  

Pozvěte na svou zahradu ptáčky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 23. 5. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová