reklama

Zavlažovací systémy v moderním pojetí bubnových závlah

Běhat po zahradě s konví nebo se neustále zamotávat do nepoddajné hadice je nepříjemnou stránkou veselého zahrádkaření. Zvlášť, pokud nemáte zahrádku jako dlaň, ale pořádný kolchoz, kde při zalévání strávíte spoustu času. A přitom díky moderně řešeným zavlažovacím systémům vám mohou tyto starosti jednou pro vždy odpadnout.

i (Zdroj: Fiskars)
Zavlažování zahrady může být příjemný relax (Zdroj: Fiskars)

Zavlažování zahrady 

Současný trend v zavlažování zahrad a trávníků klade důraz především na úsporu vody. Hledají se alternativní zdroje, které by ulevily přetíženému systému pitné vody v odběru a jejímu plýtvání právě při zalévání. Velkou pomoc nabízejí sběrné nádoby a nádrže na dešťovou vodu, které dokážou uchovat až několik tisíc litrů bez toho, aby se tato voda "zkazila". 

Bubnové systémy

Aby nedocházelo ani k plýtvání při zalévání dešťovou vodou, jsou tu sofistikované zavlažovací systémy, které ušetří čas i námahu. Především v tom, že tyto systémy jsou vyráběny jako bubnové samonavíjecí segmenty, které prakticky vylučují neustálé rozvinování a uklízení pryžových hadic. Bubnový systém díky pojistce hadici jednoduše uvolní a po použití jí opět navine zpět do plastového pouzdra. Nehrozí tedy ani zamrzání vody v zimě, protože bubnový systém je opatřen kufříkem, v němž se hadice pohodlně uloží do garáže nebo do sklepa. Nezabírá téměř žádné místo a je velmi skladný. 

enkel-oppbevaring-av-delene_promotion_three
i (Zdroj: Fiskars)
Bubnový systém ušetří čas, místo i námahu

Společnost Fiskars nabízí tyto bubnové sady ve svých standardních barvách a velmi originálně a prakticky řešené. Jednoduše připojíte zavlažovací buben k zahradnímu kohoutu a zavlažovací koncovku k hadici a můžete začít. Bubnová sada obsahuje nastavitelnou a snadno použitelnou zavlažovací koncovku, multizávitovou spojku na vodovodní kohoutek a praktickou podporu zavlažovače. Bubnové pouzdro se stabilní, lze jej přetáčet až o 360 ° a nadčasový design s univerzálním provedením včetně spojek je kompatibilní s jakoukoli jinou značkou. Pro ještě větší úporu místa jsou k bubnovým sadám nabízeny samostatně i praktické držáky na stěnu.

vanningstromler_promotion_three
i (Zdroj: Fiskars)
Praktický bubnový systém v kufříku je mobilní a skladný

Například automatický buben XL na kolečkách obsahuje 13 mm hadici, která má dosah až 27 metrů. 

Bubnový systém L s pojízdným vozíkem pak nabízí 13 mm hadici s dosahem dokonce až 31,5 metru.

Není hadice jako hadice

Délka hadice by měla být závislá na velikosti oblasti, ve které budete s hadici manipulovat. Na zavlažování zahrady vyberte takovou délku hadice, která se co nejvíce blíží velikosti vašeho trávníku. Ideální jsou průměry 13 mm, což odpovídá velikosti 1/2”,  19 mm (3/4”) nebo 15 mm (5/8”). 

Pro zjednodušení mají hadice a spojky Fiskars barevné značení, takže přesně víte, co k čemu patří. 

slanger_promotion_three
i (Zdroj: Fiskars)
Hadice jsou barevně rozlišeny

Větší průměr hadice poskytuje větší tlak vody, což je užitečné ve větších zahradách, ale může být náročnější na manipulaci. Hadice od Fiskarsu jsou však nejen variabilní, ale také vyrobeny z odolného materiálu, která se tak snadno nepřekroutí a neláme. Kromě jiného jsou také odolné vůči UV záření a mají záruku 5 let.

Chcete-li opravdu výrazně ušetřit vodu, a přitom potřebujete zalévat větší množství rostlin na zahradě, vsaďte na prosakovací hadice. Spotřebuje až o 70 % méně vody než standardní zavlažovače, přímé zavlažování rostlin ke kořenům je zdravé, snižuje riziko výskytu chorob na rostlinách a zvyšuje úrodu květin, ovoce i zeleniny. Jeden konec hadice je uzavřený zátkou pro natlakování hadice a prosakování, druhý konec má univerzální spojku s ventilem on/off pro regulaci průtoku vody. Tuto hadici můžete dokonce i zkracovat podle potřeb a na její funkci to nebude mít žádný vliv. Pokud budete hadici potřebovat opět prodloužit, pomocí opravné spojky jí nastavíte do požadované délky. 

kinking-and-twisting_promotion_two
i (Zdroj: Fiskars)
Odolný materiál hadic zabrání praskání a přetáčení

Zavlažovací pistole a tyče

Ruční postřikování záhonů nebo trávníku vyžaduje také správnou koncovou postřikovací pistoli. Podle intenzity postřiku rozlišujeme tyto typy:

 • mlha
 • sprcha
 • plochý postřik
 • oplachování
 • tryska

Postřikovací pistole Fiskars všechny tyto typy postřikování soustřeďuje do jediné pistole, pouze postřiky typu tryska vyžadují speciální koncový nástavec. Pokud nastavíme pistoli na mlhu, máme ideálního pomocníka pro zavlažování křehkých a velmi mladých rostlinek. Sprcha je univerzální volbou pro všechny druhy rostlin, plochý proud vytváří jemný, provzdušněný tok, skvělý na plnění konví a kbelíků. Systém oplach je vodorovný obrys na oplachování a mytí automobilů, kol, terasy a dalších povrchů a tryska slouží jako prudký a tvrdý vodní paprsek na čištění zahradního nářadí a dalších povrchů.

jet_promotion_two
i (Zdroj: Fiskars)
Trysku využijete také při čistění nánosů písku na cestičkách

Ergonomické provedení zavlažovacích pistolí a tyčí minimalizuje námahu a dodává pocit lehkosti a odpočinku. Zavlažovací pistole jsou mrazuvzdorné, takže je možné zahradu zavlažovat i v zimě. Pětiletou záruku pak využijete nejen při koupi jednotlivých typů koncovek, ale také při nákupu multifunkčních pistolí s nastavitelnou hlavicí.

Pro čištění nebo zavlažování těžko dostupných míst je nejlepší zavlažovací tyč, která je robustní, ale přitom lehká a pevná. Možnost použití zavlažovacích tyčí nejen uleví vašim rukám, ale nabízí i větší flexibilitu při zavlažování. Nastavitelné zavlažovací tyče mají až 3 různé funkce. 

munnstykker-og-vanningslanser_promotion_three
i (Zdroj: Fiskars)
Oplachový systém je vhodný na všechny typy záhonů i do skleníku

Zavlažovače

Nemáte času nazbyt, a přitom se nechcete své zahrady a jejích výnosů vzdát. Pro ty z vás tu jsou zavlažovače Fiskars. Jsou efektivní, snadné k instalaci a při použití s časovačem jsou zcela automatické.

Pěstěný anglický trávník spotřebuje cca 25 l vody za týden v závislosti na počasí. Aby byl opravdu dokonalý, potřebuje stálou a přiměřenou závlahu, což mohou vyřešit právě nastavitelné zavlažovače. Vyplatí se také investovat do srážkoměru, který dokáže vyhodnotit proměnlivost počasí a nastavit tak optimální závlahový systém. 

spredere_promotion_three
i (Zdroj: Fiskars)
Zavlažovače opatří vaši zahradu i bez vaší asistence

Typy zavlažovačů:

 • oscilační
 • impulzní
 • vířivé
 • stacionární

Oscilační zavlažovače jsou určeny pro střední až velké zahrady (150–500 m2). Nabízejí rovnoměrné pokrytí obdélníkových trávníků. Impulzní jsou pro rozlehlé zahrady (více než 500 m2). Tyto zavlažovače jsou známé svým pulzujícím zvukem a kruhovým rozstřikem. Vířivé použijeme pro malé zahrady (0–150 m2). Vířivý rozstřik rotačního zavlažovače vytvářejí tři rotující ramena v podobě jemného deště. Stacionární zavlažovače pro malé zahrady (0–150 m2) nabízejí kruhové nebo obdélníkové pokrytí závlahou. 

Díky nastavitelnosti vzdálenosti dostřiku máte jistotu, že vám zavlažovače pokryjí celou vaši zahradu. U zavlažovačů je jediným nedostatkem snadné zanešení trysek nečistotami nebo drobnými kamínky vzhledem k tomu, že jsou příliš blízko terénu. Plastové trysky jsou ale velmi snadno čistitelné. Zavlažovače výrazně šetří vodu a vaši přítomnost naprosto nepotřebují. 

whirling_promotion_two
i (Zdroj: Fiskars)
Tento typ závlah milují zejména děti

Kromě zavlažovacích systémů pak Fiskars nabízí celou řadu spojek na vodovodní kohoutky, na hadice i spojky prodlužovací. Hadicové spojky dokonale propojí zavlažovače, hadice a spojky ke kohoutku. Rychlospojka má nastavitelný ventil, který zastaví průtok vody a eliminuje potřebu neustále otevírat a zavírat přívod vody. Rychlospojka na hadice s funkcí STOP automaticky zastaví průtok vody, pokud se odpojí zavlažovač nebo jiné zakončení hadice. Opravná spojka  a prodlužovací spojky na hadice potom pomohou prodloužit a nastavit hadice tak, abychom dosáhli se závlahou i do toho posledního koutu v zahradě. Spojky jsou navíc označeny barevně tak, aby byly snadno odlišitelné a aby byly kompatibilními s těmi správnými hadicemi.

koblinger_promotion_three
i (Zdroj: Fiskars)
Spojky a nástavce na hadice promění závlahový systém v multifunkčního pomocníka

Další příslušenství k zavlažovacím systémům:

 • časovače
 • tlakové rozprašovače
 • držáky na bubnové systémy a hadice
 • náhradní díly
timers_promotion_three
i (Zdroj: Fiskars)
Stojan uskladní hadice tak, aby nepřekážely na zemi
Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 25. 5. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová