reklama

Víte, jak vybudovat vysoký záhon abyste sklízeli jen bohatou úrodu?

Potěšení, utrhnout si od sluníčka vyhřáté, vlastnoručně vypěstované rajčátko, a ještě mezi záhony se do něj zakousnout se nedá odolat. A kdo se jednou rozhodl pěstovat si vlastní zeleninu tak už se nenechá odradit a bude to opakovat každý rok. Připravíme si proto komfortní vyvýšený záhon, plný výživného kompostu se substrátem a dobře chráněný proti zarůstání plevelem, ve kterém je radost pěstovat.

i (Zdroj: Depositphotos)
Díky vyvýšenému záhonu bude úroda zeleniny mnohem větší (Zdroj: Depositphotos)

Pěstovat zeleninu v polabské nížině, kde je půda písčitá, nebo naopak v krajích s půdou jílovitou či podhorskou plnou kamení, to znamená neustále pečovat o záhony, přihnojovat je a doufat, že nepřijdou přívalové deště, které úrodnou zeminu z povrchu spláchnou.

Pohodlně do výšky

Důkladné, hluboce založené záhony možná nevysychají, ale nehodí se do každého prostředí a co hůř, neustále zarůstají plevelem a jsou ohrožené zaplavením. Naopak pěstovat zeleninu ve vyvýšeném záhoně můžete prakticky kdekoli, ať už je vaším motivem pohodlí nebo vysoké výnosy.

Vyvýšené záhony se hodí tam, kde je například jen skála nebo těsně pod povrchem vedou inženýrské sítě, či jimi potřebujete zakrýt betonovou desku pro jímku. Oblíbené jsou také u novostaveb, kde chybí kvalitní a úrodná ornice, založit je můžete třeba i "na poušti“, tam všude lze začít se zúrodňováním směrem nahoru místo do hloubky.

Mrkev
i (Zdroj: Depositphotos)
Ve vyvýšeném záhonu můžete pěstovat téměř kdekoli

Ochrana před přívalovým deštěm

Pokud tak jako letos několik dní vytrvale prší anebo se vám nad zahradou otevře nebe a prolije ji pořádným přívalovým deštěm, vaše úroda zůstane po nějaký čas pod vodou. Příval vody změní strukturu půdy a všechnu kvalitní ornici odplaví.

Ale protože my jsme pěstitelé zapálení a jen tak se po nějakém tom drobném neúspěchu nevzdáme, pustíme se znovu do práce. Radši ale dáme na dobrou radu a vybudujeme si vyvýšený záhon, ne nepodobný většímu řádku na brambory. Náš záhon ale bude navíc plný výživného organického materiálu a chráněný proti prorůstání plevelem. A co je ale nejdůležitější – pokud znovu přijdou přívalové deště, vyvýšeném záhonu už voda vadit nebude.

Rajčata
i (Zdroj: Prima DOMA)
Rostliny zaplavené vodou neprospívají

Organický základ

Základem vyvýšeného záhonu je organický materiál. Úplně nejlepší, je samozřejmě vyzrálý kravský hnůj, ale hodí se sem i listí a veškerý nerozložený organický materiál z kompostu. Veškerý organický materiál, který na záhon navezeme se průběhem roku rozloží a na podzim jej jednoduše zaořeme nebo zaryjeme a zúrodníme tak původní nekvalitní zeminu. Pokud budeme postup opakovat v průběhu několika let, původní zemina bude čím dál víc humózní a kvalitnější.  

Hnůj
i (Zdroj: Prima DOMA)
Základem vyvýšeného záhonu je organický materiál a hnůj

Jenom kompost nestačí

Organický materiál a hnůj, to je samozřejmě základ úspěchu každého pěstování. Ale i nejlepší kompost potřebuje vylepšit přidáním substrátu, ze kterého rostliny porostou. Nejlepší v našem případě je použít některý z revitalizačních substrátů, to jsou substráty, jež zadržují vodu v půdě a zamezují nadměrnému vysychání. Vhodné jsou pro veškerou zeleninu, kterou na záhonech chceme pěstovat.

Revitalizační substrátů zadržuje vodu
i (Zdroj: Prima DOMA)
Revitalizační substrátů zadržuje vodu

Revitalizační substrát je vyroben ze směsi vrchovištních rašelin různého stupně rozložení, z oplodí, kokosových ořechů, kůrového kompostu, minerálního vícesložkového hnojiva s dlouhodobým uvolňováním dusíku, vododržných minerálů a rašelinového extraktu s přídavkem mořské řasy a jemně mletého dolomitického vápence. Nebojte se nechat si navézt na zahradu větší množství substrátu, protože pokud zbyde, přidáme jej k vysazeným ovocným stromům, k angreštu, rybízu anebo i k jahodám.

Hnojivo zvyšuje úrodu

Když už věnujeme tolik úsilí péči o půdu, neměli bychom se zastavit v půli cesty. Pro zajištění dobré sklizně bychom měli přidat kvalitní hnojivo. Můžeme zkusit například granulované hnojivo Vermihumin, které vzniká rozkladem biologických materiálů kalifornskými žížalami a část také působením larev Tenebrio molitor. Tedy žádná nežádoucí chemie, ale jen další organický materiál. Toto univerzální organické hnojivo je určené zejména pro hnojení zeleniny, ovocných stromů, vinné révy, jahod, brambor, obilovin, ale také pro hnojení květinových záhonů, okrasných keřů, stromů a trávníků.

Revitalizační substrát
Revitalizační substrát (Zdroj: Rašelina, a.s.)
Hnojivo Vermihumin
Granulované hnojivo Vermihumin (Zdroj: Rašelina, a.s.)

Dobře připravená směs

Poměr materiálu v záhonu by měl být zhruba 1:1, tedy jeden díl kompostu s hnojem a jeden díl revitalizačního substrátu, k nim přidáme granulované hnojivo v doporučeném množství a důkladně promícháme. Připravenou směs navezeme na vyvýšený záhon. Rozhrneme hráběmi do řádku širokého zhruba 50 cm a vysokého alespoň 15-20 cm. A konečně tedy máme připravený záhon plný bohatého a výživného substrát, ve kterém vypěstujeme cokoliv. Možná i ten trpaslík by povyrostl.

Zemina
i (Zdroj: Prima DOMA)
Směs navezeme na vyvýšený záhon

Bez údržby, tedy bez plevele

Jestli máte rádi bezúdržbovou zahradu, nemáte čas ani chuť den co den odstraňovat plevele, doporučujeme na nově založený vyvýšený záhon umístit černou netkanou textilii a její okraje zafixovat před shrnutím nebo odfouknutím. Zakrytím záhonu definitivně zabráníte plevelům v růstu a úroda bude víc jak perfektní.

Netkaná textilie
i (Zdroj: Prima DOMA)
Přes netkanou textilií nemá plevel šanci

Troufnete si na pěstování netradičních plodin?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 28. 5. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová