reklama

Vyražte do péče o živé ploty s akumulátorovou zahradní technikou

Jarní péči o zahradu rozhodně nesmíme zanedbat. Jde hlavně o péči o živé ploty, prořezávku dřevin a jarní sečení nesouvislých malých ploch. Typickým příkladem je zahrada, která je situována vedle sídliště, kam je vidět z vedlejších domů. Takže s údržbou musíme opatrně.

i (Zdroj: Depositphotos)
Živý plot potřebuje péči (Zdroj: Depositphotos)

Pro řez živého plotu rozhodně nepoužívejte ruční nůžky, protože hlavně u větších kultur je taková práce nesmírně namáhavou záležitostí. Používat benzinový plotostřih je v tomto případě kontraproduktivní, neboť sousedy bude obtěžovat hluk a v případě využití jeho elektrického ekvivalentu je problém například v nedostatečné délce přívodní šňůry. Ideální je tedy ohlédnout se za akumulátorovým přístrojem.

Pro vysoké živé ploty volte takové provedení, které je teleskopické a nemusíte tedy nebezpečně lézt po žebříku. Stejně tak pomáhá nastavitelný sklon střihací lišty, díky čemuž zvládnete jednoduše ostříhat zelený živý plot přesně tak, jak potřebujete. Hnací silou přístroje je lithiový akumulátor s řídící elektronikou, který můžete zapojit i do dalších přístrojů. Zapomeňte na krátkou výdrž nebo problematické nabíjení, dnešní moderní akumulátorové jednotky dokážou pohánět různé přístroje až jednu hodinu v kuse v návaznosti na zátěž stroje.

Aku plotostřih
AKU pomocníci vám páci výrazně zjednoduší (Zdroj: Hecht)
Teleskopický nástavec
S teleskopickým nástavcem se dostanete i na nepřístupná místa (Zdroj: Hecht)

A jak vlastně stříhat živý plot? Důležité je, aby byl ostříhán tak, aby jeho horní strana byla užší než spodek. Je to hned z několika důvodů. Jde především o fakt, že v zimě nedochází k zadržování sněhu na plotu, rozlámání větviček a také se neděje častý vizuální problém v podobě opadání listů nebo jehlic ve spodní části zeleného živého plotu. Pokud je tento plot nízký, pak použijte klasický ruční plotostřih, poháněný také prostřednictvím baterie. Šikovnou vychytávkou zde je otočná zadní rukojeť, která umožní perfektní střih do posledního detailu.

Prostřihávání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Použijte AKU plotostřih s teleskopickým nástavcem

Po úpravě živého plotu přichází čas pro úpravu dřevin, hlavně pak ovocné stromy. Ty prořezávejte pouze v případě, že jsou ještě ve fázi vegetačního klidu. Třesně pak až v době, kdy jsou na větvích zralé plody. Pro sníženou únavu při práci opět existuje zajímavé a funkční řešení. Jde o teleskopickou prořezávací pilu, se kterou se dostanete do koruny stromů. Krátká lišta a řetěz s nižším profilem řezacích zubů je zárukou vysoké obvodové rychlosti a čistého řezu, akumulátorový pohon, kdy jednoduše využijete ten z plotostřihu. Pořizovací náklady na pořízení prořezávače se tak významným způsobem sníží.

Řezání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Teleskopický nástavec můžete použít třeba s pilou

Posledním krokem je úprava trávníkové plochy. Hlavně na nesouvislých a malých plochách se s oblibou používají strunové vyžínače. Opět je možné sáhnout po jeho akumulátorovém provedení, které se pyšní obratností a hlavně velmi kultivovaným chodem. Díky jednomu akumulátoru a několika různým přístrojům máte tak k dispozici zajímavý systém přístrojů.

Založte si zahradní jezírko

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 30. 5. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček