reklama

Nelíbí se vám rostoucí ceny zeleniny? Vypěstujte si vlastní!

Už vás nebaví stále rostoucí ceny některých potravin? Snadná pomoc, založte si užitkovou zahrádku a zanedlouho se již můžete těšit ze svých výpěstků.

i (Zdroj: Aspen.pr)
Se vzrůstajícími cenami zeleniny a ovoce určitě oceníte kousek vlastního políčka, kde můžete pěstovat své bio plodiny (Zdroj: Aspen.pr)

Vlastníte nebo máte k dispozici zahradu či předzahrádku? Možná právě nastal čas vyčlenit si část záhonu pro pěstování zeleniny a ovocných keřů, založit záhon úplně nový nebo využít truhlíků na terase. Právě teď je totiž ideální doba na výsadbu sazenic. Se vzrůstajícími cenami zeleniny a ovoce určitě oceníte kousek vlastního políčka, kde můžete pěstovat své bio plodiny. Je to vcelku snadné a začít můžete i bez předchozích zkušeností, odměnou vám bude vlastní úroda.

Vyčlenění místa a úprava půdy 

Dobře promyslete, ve které části zahrady se zeleninovým nebo ovocným záhonkům bude nejlépe dařit. Určitě by na takové místo mělo jít dostatek světla a mělo by být dobře přístupné ze všech stran pro snadnou sklizeň. Důležité je také dostatečný prostor, protože většina plodin potřebuje rozestupy. 

Ředkvičky
i (Zdroj: Aspen.pr)
Dobře promyslete, ve které části zahrady se zeleninovým nebo ovocným záhonkům bude nejlépe dařit

„Připravit je potřeba i samotnou půdu. Tu je nutné zrýt a prokypřit, ideálně kultivátorem, který především u větších ploch ušetří hodně práce. V truhlících na terase si pak vystačíte s drobným ručním nářadím,“ říká Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu. Zejména zelenina má pak poměrně vysoké nároky na živiny v půdě, proto je vhodné přidat do půdy kompost, případně další zelená hnojiva, aby měly plodiny tzv. z čeho brát.

Kultivátor
Půdu je nutné zrýt ideálně kultivátorem (Zdroj: Hecht)
Aku vyžínač
Aku vyžínač je též užitečným pomocníkem na vaší zahradě (Zdroj: Hecht)

Vlastní kapitolou jsou pak bylinky. Většina bylinek potřebuje co nejvíce slunečních paprsků, umístěte proto bylinkový záhon na místo, kde je sluneční svit během dne nejdéle a je zároveň v závětří. Bylinky mají rády lehkou půdu a nesnáší přemokření, vhodné je proto před založením bylinkovou zahrádku odlehčit drobným štěrkem.

Zalévání
i (Zdroj: Aspen.pr)
Zelenina má poměrně vysoké nároky na živiny v půdě

Výsadba zeleniny a vlastní bylinkové zahrádky

Ideální dobou pro výsadbu sazenic je květen, kdy můžete začít sázet rajčata a okurky nebo sazenice či semena košťálovin, jako jsou kadeřávek, růžičková kapusta, ale také květáky, kedlubny nebo brokolice. V druhé půlce května, po tzv. zmrzlých mužích, kdy teplota neklesá pod bod mrazu a půda již nepromrzá, můžete začít se sadbou sazenic teplomilné zeleniny, jako jsou lilky, patisony, cukety nebo melouny. V chladnějších oblastech je však vhodné zpočátku teplomilnou zeleninu vysadit do studených pařenišť nebo do skleníků, než se teploty ustálí.

Začátek jara je vhodný také k sázení bylinek. Především bazalka, kopr nebo koriandr, které můžete pěstovat ze sazeniček nebo ze semínka. Nenáročná na pěstování je pak máta, tu je vhodné ale zasadit již ve formě sazeničky a na místo, které není na přímém slunci, ale v polostínu, a následně ji stačí pouze zalévat. Bylinka, která naopak miluje slunce a vyžaduje přímé sluneční paprsky, je levandule, tu zasaďte na velmi slunné místo, květy pak budou mít sytou barvu a její vůně bude intenzivnější. Do konce května je také ideální čas pro zasazení ovocných keřů, jako jsou maliny, ostružiny nebo angrešt.

Bylinky
i (Zdroj: Aspen.pr)
Začátek jara je vhodný k sázení bylinek

Nejrychleji plodící zelenina

„Mezi nejrychleji plodící zeleninu patří ředkvičky, které je možné sklízet v průběhu roku opakovaně, protože rostou velmi rychle. První sklizeň od výsadby je už během 30 dní,“ doplňuje Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu. Podobně je na tom také jarní cibulka, kterou je často možné sklízet již po 2-4 týdnech. Další rychle rostoucí zeleninou je špenát, ale i rukola a různé odrůdy salátu. Také fazolové lusky nebo hrášek sklidíte poměrně brzy, již přibližně za 40-65 dní od zasazení. Rychle plodí ale také okurka, cuketa nebo třeba baby mrkev.

Znáte nejnovější trendy?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 5. 6. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce