reklama

Nelíbí se vám rostoucí ceny zeleniny? Vypěstujte si vlastní!

Už vás nebaví stále rostoucí ceny některých potravin? Snadná pomoc, založte si užitkovou zahrádku a zanedlouho se již můžete těšit ze svých výpěstků.

Se vzrůstajícími cenami zeleniny a ovoce určitě oceníte kousek vlastního políčka, kde můžete pěstovat své bio plodiny (Zdroj: Aspen.pr)

Vlastníte nebo máte k dispozici zahradu či předzahrádku? Možná právě nastal čas vyčlenit si část záhonu pro pěstování zeleniny a ovocných keřů, založit záhon úplně nový nebo využít truhlíků na terase. Právě teď je totiž ideální doba na výsadbu sazenic. Se vzrůstajícími cenami zeleniny a ovoce určitě oceníte kousek vlastního políčka, kde můžete pěstovat své bio plodiny. Je to vcelku snadné a začít můžete i bez předchozích zkušeností, odměnou vám bude vlastní úroda.

Vyčlenění místa a úprava půdy 

Dobře promyslete, ve které části zahrady se zeleninovým nebo ovocným záhonkům bude nejlépe dařit. Určitě by na takové místo mělo jít dostatek světla a mělo by být dobře přístupné ze všech stran pro snadnou sklizeň. Důležité je také dostatečný prostor, protože většina plodin potřebuje rozestupy. 

Ředkvičky
Dobře promyslete, ve které části zahrady se zeleninovým nebo ovocným záhonkům bude nejlépe dařit (Zdroj: Aspen.pr)

„Připravit je potřeba i samotnou půdu. Tu je nutné zrýt a prokypřit, ideálně kultivátorem, který především u větších ploch ušetří hodně práce. V truhlících na terase si pak vystačíte s drobným ručním nářadím,“ říká Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu. Zejména zelenina má pak poměrně vysoké nároky na živiny v půdě, proto je vhodné přidat do půdy kompost, případně další zelená hnojiva, aby měly plodiny tzv. z čeho brát.

Kultivátor
Půdu je nutné zrýt ideálně kultivátorem (Zdroj: Hecht)
Aku vyžínač
Aku vyžínač je též užitečným pomocníkem na vaší zahradě (Zdroj: Hecht)

Vlastní kapitolou jsou pak bylinky. Většina bylinek potřebuje co nejvíce slunečních paprsků, umístěte proto bylinkový záhon na místo, kde je sluneční svit během dne nejdéle a je zároveň v závětří. Bylinky mají rády lehkou půdu a nesnáší přemokření, vhodné je proto před založením bylinkovou zahrádku odlehčit drobným štěrkem.

Zalévání
Zelenina má poměrně vysoké nároky na živiny v půdě (Zdroj: Aspen.pr)

Výsadba zeleniny a vlastní bylinkové zahrádky

Ideální dobou pro výsadbu sazenic je květen, kdy můžete začít sázet rajčata a okurky nebo sazenice či semena košťálovin, jako jsou kadeřávek, růžičková kapusta, ale také květáky, kedlubny nebo brokolice. V druhé půlce května, po tzv. zmrzlých mužích, kdy teplota neklesá pod bod mrazu a půda již nepromrzá, můžete začít se sadbou sazenic teplomilné zeleniny, jako jsou lilky, patisony, cukety nebo melouny. V chladnějších oblastech je však vhodné zpočátku teplomilnou zeleninu vysadit do studených pařenišť nebo do skleníků, než se teploty ustálí.

Začátek jara je vhodný také k sázení bylinek. Především bazalka, kopr nebo koriandr, které můžete pěstovat ze sazeniček nebo ze semínka. Nenáročná na pěstování je pak máta, tu je vhodné ale zasadit již ve formě sazeničky a na místo, které není na přímém slunci, ale v polostínu, a následně ji stačí pouze zalévat. Bylinka, která naopak miluje slunce a vyžaduje přímé sluneční paprsky, je levandule, tu zasaďte na velmi slunné místo, květy pak budou mít sytou barvu a její vůně bude intenzivnější. Do konce května je také ideální čas pro zasazení ovocných keřů, jako jsou maliny, ostružiny nebo angrešt.

Bylinky
Začátek jara je vhodný k sázení bylinek (Zdroj: Aspen.pr)

Nejrychleji plodící zelenina

„Mezi nejrychleji plodící zeleninu patří ředkvičky, které je možné sklízet v průběhu roku opakovaně, protože rostou velmi rychle. První sklizeň od výsadby je už během 30 dní,“ doplňuje Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu. Podobně je na tom také jarní cibulka, kterou je často možné sklízet již po 2-4 týdnech. Další rychle rostoucí zeleninou je špenát, ale i rukola a různé odrůdy salátu. Také fazolové lusky nebo hrášek sklidíte poměrně brzy, již přibližně za 40-65 dní od zasazení. Rychle plodí ale také okurka, cuketa nebo třeba baby mrkev.

Znáte nejnovější trendy?

Lednice
Lednice (Zdroj: Aspen.pr)

Publikováno: 5. 6. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce