reklama

Sekání trávníku: správná technika jej ochrání před poškozením

Zdravý a silný trávník není podmíněn jen provzdušňováním, pravidelným sekáním a hnojením. Právě správně prováděné sekání má na zdraví trávníku nezanedbatelný vliv. Jak správně sekat a čím? Co se stane, když má sekačka tupý nůž?

i (Zdroj: Depositphotos)
Při sekání nezapomínejte na kontrolu stavu nože, trávník je ostrou čepelí lépe sekán (Zdroj: Depositphotos)

Zcela zásadní pro zdraví trávníku je sekání takovým způsobem, aby docházelo k co nejmenšímu poškozování stébel. Kromě možnosti pořídit si moderní vřetenovou sekačku, která funguje jako dokonalý stroj pro úpravu trávníku, protože travní stébla stříhá, můžete pořídit i rotační sekačku. Zde je ale nutné odlišit, že rotační sekačka stébla seká. Čím lépe je na stroji nabroušeno ostří, tím dochází k menším škodám.

Ostří seká stébla a odhazuje je do sběracího koše, případně ponechává na ploše, kde se rozloží. Problém nastává tehdy, pokud se nůž otupí, což je přirozený jev. Dochází k drcení stébel, která pak na svém poškozeném konci zasychají, což po sekání vypadá, jako když trávník zasychá. Proto je žádoucí, aby byl nůž sekačky pravidelně kontrolován a broušen.

Detail sekání trávy
i (Zdroj: Depositphotos)
Správné sečení znamená zkracovat porost o třetinu výšky

Na kvalitu trávníku má také velký vliv i pravidelnost sekání. Pěstěný a řádně udržovaný trávník je zapotřebí sekat alespoň jednou týdně. Kromě toho, že se pravidelnou sečí potlačuje růst plevelů v trávníku, dosáhnete při pravidelném sekání jeho téměř dokonalého vzhledu. Vždy sekejte tak, že zkrátíte porost maximálně o jednu třetinu. Významné zkrácení travního koberce má za následek problém s rychlým odpařováním vláhy a v případě déletrvajícího sucha pak dochází až k jeho vypálení.

Aby byl trávník jako takový snesitelný pro všechny živočichy, je vhodné sekat tak, že v trávníku ponecháte ostrůvky, například s lučním pásem, který kvete. Je to prvek důležitý pro včely, čmeláky a další drobný hmyz, který v těchto porostech žije. Pouze pěstěný trávník nedokáže tento hmyz uživit a ten strádá.

Hrábě
i (Zdroj: Depositphotos)
Při problémech s mechovatěním trávníku rozhodně trávu nemulčujte

Zásadní je také pokud možno nemulčovat, a pokud už, tak jednou za měsíc a to pouze minimální přírůstek. Pokud dojde k tomu, že se na ploše bude mulčovat veškerá hmota, která zde naroste, pak trávník bude velmi zamokřený a zmechovatí. Při mulčování většího množství hmoty také vznikají v trávníku nehezké hnědé skvrny. Proto je nejlepší při sečení trávu sbírat a odklízet do kompostu, kde se rozloží na vysoce kvalitní kompost, který je plný živin a vhodný třeba k přihnojení záhonů nebo stromků a keřů.

Nezapomeňte na obrubníky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 4. 6. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček