reklama

Představíme vám květy, na kterých si i pochutnáte

Je vaše jídlo trochu nudné? Potřebují vaše saláty dodat jiskru? Vyzkoušejte jedlé květy, jsou pestré a vypadají výborně. Pokrmu dodají exotický vzhled, překvapivou chuť, aroma a barvu. Mohou být sladké, ostré, pikantní či nahořklé.

i (Zdroj: Depositphotos)
Experimentujte s jedlými květy (Zdroj: Depositphotos)

Používání květů v kuchyni u nás není příliš rozšířené, a může nám připadat poněkud zvláštní. Ačkoliv se to nezdá, jedlých květů je velké množství a jejich využití v kuchyni má dlouhou historii. První zmínky o jejich použití jsou z doby 140 let před narozením Krista. Používaly se ve Starověkém Řecku, Římě a Číně. Aztékové, Inkové a Indové pak využívali květy v řadě rituálů. Téměř každá raná civilizace používala měsíček lékařský a poupata denivek. Římané měli v oblibě sléz, růže a fialky.

Záznamy o užívání květů  jako potravina jsou rovněž ze středověku

Jedlé květy obsahují vitamíny, minerály, enzymy, antioxidanty a polyfenoly a rostlinná barviva. Při konzumaci některých květů je třeba brát v potaz i jejich účinky na lidský organismus. Například květy brutnáku a denivek působí diureticky, mařinka vonná zase ředí krev. Měsíček lékařský obsahuje vitamín C a karotenoidy, působí protizánětlivě. Lichořeřišnice má antibakteriální a antibiotické účinky. Pampeliška, je výborná pro zažívání, příznivě působí na tvorbu žluči. Sedmikrásky obsahují saponiny, třísloviny a stopové množství hořčin.

Salát s květy
i (Zdroj: Depositphotos)
Květy obsahují vitamíny, minerály, enzymy, antioxidanty a polyfenoly a rostlinná barviva

Sběr:

Květy, stejně jako léčivé byliny sbíráme ideálně v čisté přírodě nebo na vlastní zahradě. Vyhýbáme se stanovištím u silnic a komunikací, na zahradě se pak striktně vyvarujeme použití jakýchkoliv chemických postřiků jak do květu, tak i celých rostlin.

Kokosový jogurt
i (Zdroj: Depositphotos)
Čerstvý domácí kokosový jogurt s mateřídouškou

Mezi nejlepší druhy patří:

Bez, anýz, bazalka, fazol, monarda, akát, brokolice, ibišek, heřmánek, česnek, čekanka, pažitka, chryzantéma, chrpa, pampeliška, hvozdík, měsíček, sedmikráska, fenykl, pelargónie, slezová růže, levandule, máta, lichořeřišnice, šalvěj, jetel, růže, denivka, tykve, slunečnice, brutnák, maceška a violka.

Tip:

  • Okvětní plátky sedmikrásek, měsíčku, macešek a pampelišek se velmi dobře hodí na posypání desertů a ovocných salátů.
  • Bazalkové květy mají stejné aroma jako listy. Pokud jich máte dostatek, můžete vyzkoušet bazalkový ocet, který je naprosto výborný jako dressing do salátů spolu s olivovým olejem. Skvělý je například na salát caprese.
  • Čerstvě natrhané bazalkové lístky vložte do čistého skleněného džbánu nebo sklenice a zalijte kvalitním červeným nebo světlým vinným octem. Vršek nádoby překryjte plátnem a nechte při pokojové teplotě louhovat jeden týden. Poté přeceďte a nalijte do finální láhve nebo sklenice. Dobře uzavřete nejlépe korkem a skladujte na temném místě, ve skříni na potraviny nebo v lednici.
Dezert s jedlými květy
i (Zdroj: Depositphotos)
Jezte i očima

Lichořeřišnice

Dá se naložit a používat podobně jako kapary. Výsledná chuť není zcela totožná, ale rozhodně stojí za vyzkoušení. Kromě poupat lichořeřišnice potřebujeme pepř, estragon, česnek, ocet a vodu. Poupata vložíme do sklenice a zasypeme hrubozrnnou solí, nechápe 8-12 hodin odpočívat. Poté propláchneme tekoucí vodou a přendáme do finálních sklenic s uzávěrem.  Proložíme kousky česneku a několika snítkami estragonu. Svaříme dva díly vody s jedním dílem octa a horkým nálevem zalijeme sklenice. Poupata by měla být ponořena, ale neměla by plavat. Necháme je cca 4 týdny odstát v ledničce a poté používáme. Naložená poupata mají ostrou výraznou chuť a stačí několik kousků.

Salát
i (Zdroj: Depositphotos)
Jedlé květy můžete přidat třeba do salátu

Mladé květy slunečnic se dají tepelně upravit stejně jako artyčoky. Lehce nahořklé okvětní plátky poslouží jako ozdoba sladkých jídel. Květy pažitky a česneku jsou báječně aromatické a mají hezkou fialovou barvu. Použijte je na posypání polévek, nebo pomazánek. Okvětní plátky karafiátů jsou vhodné do sladkých rosolů želé i bylinkových másel. Květy rozmarýnu chutnají stejně jako listy a i jejich použití je stejné. Vonné fialové květy levandule se hodí ke sladkým jídlům, dezertům, k rýži a do jogurtu. Úplně nejlepší je ale použití květů do ovocných a zeleninových salátů bez tepelné úpravy. Jakýkoliv salát můžeme posypat několika kvítky. Výborně doplní i zelené a ovocné smoothie, kaše a jogurty.

Smoothie
i (Zdroj: Depositphotos)
Ovocnou smoothie misku s oříšky perfektně doplní květy levandule

Jedlými květy ozdobený raw malinový cheessecake se stane legendou

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 31. 5. 2021, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková