reklama

V naší listárně poradíme jak pěstovat astry, co vysadit do polostínu, či proč se vám svinují listy rajčat

První květnová listárna nemůže být jiná, než zahradnická. Poradíme jak vypěstovat pěkné cínie a astry, co vysadit na stinná místa zahrady a jak se správně starat o rajčata a papriky. Kroucení listů není na závadu, ale u pěstování v nádobách nesmíme zapomenout na vhodný substrát a doplnit ještě postřikem chybějící důležité složky. Pro mrkev i snadnější sklizeň je dobré pěstování na hrůbcích a měnit pravidelně stanoviště.

i (Zdroj: Depositphotos)
Poradí vám naše listárna (Zdroj: Depositphotos)

Neduhy, které sužují cínie a astry

Pokud se na těchto rostlinách tvoří nevzhledné skvrny a postupně uvadají, může se jednat o fusariové vadnutí. Jde o houbové onemocnění, které bohužel tyto rostliny napadá velmi často.

Cínie a astry potřebují prostor a nadýchanou půdu, proto je podmínkou pro jejich úspěšné pěstování častá okopávka, řídká nepřehuštěná výsadba a velmi důležité je střídání pozemku. Pokud už jsou rostliny napadené, tak na samém počátku je možné ošetření vhodným fungicidním přípravkem, ale pokud je už napadení rozsáhlejší, je nutné je příště zasadit na jiném stanovišti a na původní se můžou vrátit až po sedmi letech, jinak se budou potíže opakovat. Fungicidin je možné aplikovat i preventivně na zdravé rostliny.

Záhon červených cínií
i (Zdroj: Depositphotos)
Cínie vypadají krásně na záhonu i ve váze

Ideální rostliny na stinná místa zahrady

Pokud máte na zahradě polostinná a stinná místa můžete sem vysadit dlužichu, jinak zvanou heuchera. Je to nenáročná rostlina a snadno se rozrůstá. Po několika letech vytvoří zajímavý přírodní koberec. Dá se sehnat v mnoha barevných odstínech a jednotlivé druhy se liší i tvarem listů. Můžete si tak vytvořit velmi hezké a pestré přírodní zázemí i na méně slunečných místech.

Heuchera červená
i (Zdroj: Depositphotos)
Do polostínu až stínu je vhodná dlužicha neboli heuchera

Proč se svinují listy u rajčat

Svinování listů není u rajčat známkou nemoci či napadení plísněmi. Jedná se o fyziologickou poruchu, kdy rajčata takto reagují na vyštipování postranních výhonů. Rostlina se zkroucením listů směrem doprostřed snaží zamezit odpařování vody tím, že snižuje jejich plochu. Není proto nutné se znepokojovat, pokud jsou plody jinak dostatečné a zdravé.

Dozrávající rajčata
i (Zdroj: Depositphotos)
Dozrávající zdravá rajčata s mírně svinutými listy

Pěstování paprik v polyetylenových pytlích

Při pěstování paprik a jiné plodové zeleniny v omezeném prostoru a uzavřených nádobách je potřeba dbát na kvalitu půdy a přísun potřebných živin. U paprik můžeme často pozorovat nevzhledné suchá a tmavé skvrny a nepříliš dobrou chuť. Příčinou takové nekrózy plodů je nedostatek vápníku a velmi často tuto poruchu najdeme právě u pěstování paprik a rajčat tímto způsobem. Vhodným postupem je pravidelný postřik vápenatým přípravkem přímo na rostliny i mladé plody. Je však nutných aspoň šest postřiků s odstupem zhruba jeden týden a pěstování ve vhodném substrátu, který je určený pro pěstování plodové zeleniny. Touto kombinací dosáhneme kvalitní sklizeň i v omezených nádobách.

Paprika červená
i (Zdroj: Depositphotos)
Bohatá úroda červené odrůdy paprik

Jak bojovat proti meruli mrkvové

Merule mrkvová je drobný savý škůdce podobný mšici, který napadá jak listy rostliny, tak i kořenový krček. Listy i kořen se po napadení přestane vyvíjet a rostlina zakrní. Listy se krabatí, ztrácí svůj původní vzhled, kořen je silně nevyvinutý a často se větví. Úroda je pak slabá a málo použitelná. Možností nápravy je postřik vhodným insekticidem, nebo důsledné střídání záhonu pro pěstování mrkve a mrkev nedávat na záhon po žádné jiné kořenové zelenině.

Rostliny je vhodné jednotit na 5 cm a pěstovat v hrůbcích. Hrůbky si připravte ještě před výsevem. Jedná se o vyvýšené záhony s vhodně obohacenou a překypřenou půdou. Výsev i péče je na takto připravené půdy snadnější, nebudete si mezi rostlinami neopatrně šlapat a sklizeň krásné a zdravé úrody je pak také snadnější.

Sklizeň mrkve
i (Zdroj: Depositphotos)
Sklizeň krásné a zdravé mrkve

Šetřete svá záda s vyvýšenými záhony

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 1. 6. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná