reklama

Péče a šetrné sekání pro silný, hustý a zdravý trávník

Sekání trávníků provádíme v sezoně pravidelně, tedy kromě těch porostů, které jsou extenzivní a tedy vyžadují sekání pouze jednou za čas. Ale i takové porosty vyžadují speciální péči, aby nedocházelo k jejich poškozování. Největší škodu na trávnících pácháme především strojem, který má zanedbanou údržbu. Čím a jak tedy sekat, aby byl travní koberec sytě zelený a zdravý?

i (Zdroj: Depositphotos)
Aby byl trávník krásný, je třeba ho správně sekat (Zdroj: Depositphotos)

U rotačních sekaček nemůžete počítat s šetrným sečením. Rotující nůž usekává vysokou rychlostí stébla a odhazuje je do sběracího koše nebo případně na plochu. A zde je právě tím kamenem úrazu samotné ostří. Preciznějšího sečení docílíte především tak, že ostří budete pravidelně kontrolovat a brousit. Kromě menšího poškození trávníku také šetří pravidelná péče o nože i vaši peněženku, protože se zmenší odpor nožů a tím klesne i spotřeba paliva.

Rotační sekačka
i (Zdroj: Depositphotos)
Šetrnější sečení je možné i u rotační sekačky, musí mít ale perfektně ostrý nůž

Nejšetrnější sečení vůbec, alespoň co se pěstěných trávníků týká, nabízí jednoznačně vřetenové sekačky. Ať ručně nebo motorem poháněné, mají nejdokonalejší řez stébel vůbec, protože otočné a pečlivě broušené vřeteno tlačí stébla proti břitu, kde dochází ke klasickému a čistému střihu. Nedochází tak k vydrolení a drcení stébel, nutnost regenerace trávníku je tak minimalizována. Samozřejmě, že nesmíte opomenout také pravidelné broušení vřetene, a to nejlépe odborným servisem, který ví, jak na to.

Vřetenová sekačka
i (Zdroj: Depositphotos)
Vřetenová sekačka je pro trávník vůbec nejšetrnější

Aby trávník prospíval, je nutné, aby byla sekána maximálně jedna třetina výšky trávníku. V případě sečení na nižší strniště trávník trpí, především za velmi slunečného počasí může dojít až k jeho vypálení, ve vlhkém počasí pak bývá terčem mnoha druhů plevelů. Mulčování je vhodné provádět pouze tam, kde je zapotřebí přetvořit zanedbané porosty na luční trávu. U okrasných porostů mulčováním trávník trpí, protože se dusí, vzniká plsť, na kyselých půdách pak narůstá i mech, který trávu vytlačuje pryč.

Mulčovací sekačka
i (Zdroj: Depositphotos)
Mulčování je vhodné především tam, kde jsou zanedbané porosty

Vysoké luční porosty nejšetrněji posekají lištové sekačky. Základem tohoto sečení je kmitající lišta se sekacími prvky, žabkami, které mají přesně daný přítlak vůči svému protiprvku, stojícím žabkám. Tím, že je mezi lištami dokonale vyřešeno seřízení, dochází ke střihu stébel.

Pro luční porosty střední hustoty, kde nehrozí kolize žacích prvků s kameny nebo krtinci, se často používají prstové lištové žací stroje. Prsty zde fungují jako naváděcí a částečně ochranný prvek, avšak je nutné, aby při sečení asistoval další člověk, protože je zapotřebí posekanou hmotu odhrabovat. Naproti tomu sekačky bezprstové překvapí velkým záběrem, prosekají se přerostlým porostem a nemusíte trávu ani odhrabovat. Podobně jako prstové stroje, i zde je zapotřebí pravidelného mazání, broušení a seřizování přítlaku sekacích žabek, jinak ústrojí nefunguje dobře.

Lištová sekačka
i (Zdroj: Depositphotos)
Sečení lištovou sekačkou

Několik dobrých rad pro zdravý trávník

  • Každoročně trávník na podzim provzdušňujte a odstraňte listí.
  • Jarní prořezání trávníku přivede vláhu a vzduch ke kořenům.
  • V sezoně sekejte tak, aby nedocházelo ke skalpování travního drnu.
  • Zjara a na podzim nezapomeňte trávníku přilepšit prosítovaným kompostem.

Trávník též můžete ošetřit pivním postřikem

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 10. 6. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.