reklama

Hroznovec hroznatý – jemná krása do zahrad

Hroznovce jsou krásné dřeviny, která najdou využití nejen ve smíšeném záhoně, ale i jako solitéry nebo ve skalce. Tyto nádherné keře pochází z Asie a původně byly považovány za druh muchovníku (Amelanchier), který jim je trochu podobný. Později, na základě dalšího zkoumání byl hroznovec uznán za samostatný rod a dnes máme okolo sedmi uznaných druhů. Hroznovec hroznatý (Exochorda racemosa) patří k těm nejkrásnějším z nich. Jeho přesným domovem je Čína, kde byl objeven a popsán v roce 1846. Za zmínku také jistě stojí anglický název hroznovce – pearlbush , což doslova znamená perlový keř. Tohoto jména se u dostalo na základě malých zavinutých poupátek, které mají téměř pravidelný kulatý tvar a připomínají malé perličky.

i (Zdroj: Daniela Dušková)
Hroznovec hroznatý – jemná krása do zahrad (Zdroj: Daniela Dušková)

Hroznovec hroznatý

Hroznovec hroznatý (Exochorda racemosa) dorůstá ve středně vysoký keř s výškou okolo 1-1,5 m. Je to jednoznačně okrasný keř s vysokou estetickou hodnotou. Má jemné větévky a listy, keře mají jemný a vzdušný habitus. Nejkrásnější je ovšem v květnu, kdy se objevují krásné hrozny květů. Květy v hroznech nakvétají postupně, a to zvyšuje jeho estetickou působnost. Samotné květy jsou cca 2 cm široké, sněhově bílé s pěti okvětními plátky. Kvetoucí keř doslova připomíná bílou kytici, tak bohaté je kvetení.

hroznovec- detail kvetu 2
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Hroznovec- detail květu

Trochu připomíná pustoryl, ale nemá jeho pronikavou jasmínovou vůni. Po odkvětu, později na podzim a v zimě se můžeme těšit z dekorativních plodů. Hroznovec se hodí i jako keř okolo dětského koutku, protože plody mohou sloužit i jako přírodní materiál, se kterým si děti mohou hrát.

keř dobře vynikne i před jednoduchou cihlovou zdí
Keř dobře vynikne i před jednoduchou cihlovou zdí (Zdroj: Daniela Dušková)
zaplava kvetu je ohromující
Záplava květů je ohromující (Zdroj: Daniela Dušková)

Hroznovce se pěstují zejména jako solitéry v trávníku nebo s podrostem nižších druhů trvalek či jiných nízkých dřevin. Ideálně se kombinuje s hostami, kakostem, dlužichami, škornicí a pupkovcem. Může být ovšem vysazen i jako volně rostoucí živý plot v přírodně pojatých zahradách a parcích. Hodí se i do větších skalek, předzahrádek a do blízkosti domu. Dokonce jej můžeme pěstovat i ve větší nádobě venku na zahradě. V době květu může vytvořit nádherný kontrast s tmavolistými dřevinami. Osvědčenou a velmi působivou kombinaci vytváří s červenolistým japonským javorem (Acer palmatum Atropururea).

Nároky na pěstování

Hroznovce vyžadují světlé nebo polostinné stanoviště, které je chráněné před studenými a silnými větry. Miluje vlhčí půdu bohatou na živiny s kyselým či neutrálním pH. Hroznovec nevytváří velké množství prutů, ani neroste velmi agresivním růstem, jeho řez tedy není vyloženě nutný. Pokud ale chceme keř držet v menším rozměru, je dobré řez provádět hned po odkvětu. Hroznovec můžeme množit výsevem semen, řízkováním i hřížením. K velmi ceněným kultivarům patří Magical Springtime, který se vyznačuje velmi bohatým kvetením, a také tím, že kvete na jednoletých výhonech

Jak se bránit krtkům v zahradě?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 2. 6. 2021, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková