reklama

Pryšec skočcový vám pomůže v boji s hryzci a krtky

Pryšec skočcový je zajímavá rostlina, která k vám na zahradu zavítá, aniž byste si ji vyseli. Mohou za to semena, která vystřelují do značné vzdálenosti, a tak k vám mohou doskočit klidně od souseda.

i (Zdroj: pixabay.com)
Semena pryšce skočcového vystřelují do okolí (Zdroj: https://pixabay.com/

Občas se stane, že se vám pryšec skočcový (Euphorbia lathyris) objeví mezi květinami či zeleninou, ale vy si jí nejprve ani nevšimnete. V našich podmínkách dvouletá bylina dorůstá do velikosti až 150 cm, ale prvním rokem zůstává malá a nenápadná. Až druhým rokem vyžene do výšky i šířky. Lodyha je přímá, nahoře bohatě rozvětvená.

Při poranění rostliny vytéká bílá latexová šťáva, která je jedovatá
i (Zdroj: Simona Sedláčková)
Při poranění rostliny vytéká bílá latexová šťáva, která je jedovatá

Vykvétá nenápadnými květy, během měsíce května až do září. Daří se mu na slunných i polostinných stanovištích. V současnosti najdete tuto rostlinu v odborných příručkách pod názvem pryšec skočcový, ale dříve se užíval název pryšec křížmolistý nebo křížmostojný. Tato pojmenování vycházela z charakteristického postavení listů, tedy do kříže. Současné pojmenování zase vychází ze schopnosti rostliny vrhat semena na velkou vzdálenost.

Pryšce patří mezi rostliny, které se rozšiřují vlastními silami (tzv. autochorie), konkrétně do skupiny vrhačů. Vymrštění semen je způsobeno rozdílným napětím nestejně vysychajících odlišných vrstev buněk ve stěnách plodů. Tento druh pryšce pochází z jižní Evropy, z Francie, Itálie a Řecka, ale rozšířil se postupně do zahrad celé Evropy.

Pryšec vykvétá nenápadnými květy
i (Zdroj: Simona Sedláčková)
Pryšec vykvétá nenápadnými květy

Vítaný ochránce úrody

Pryšec skočcový podle některých zahradníků i zahrádkářů působí jako odpuzovač hryzců, krtků, myší i ostatních hlodavců. Snad jim může vadit jedovatost rostliny, ale takových je samozřejmě mnohem více. Jestli je to skutečně pravda, se neví, ale v každém případě vysazením pryšce zahradě neublížíte.

Pozor na mléko

Všechny části této zajímavé rostliny včetně semen a kořenů jsou jedovaté jak pro lidi, tak pro většinu zvířat. Zajímavostí je bílá latexová šťáva, která se v lidovém léčitelství používala jako projímadlo, jed i antiseptikum. Ale pozor, je stejně jedovatá, jako celá rostlina, ale silně dráždivá je i pro pokožku, může způsobovat kožní dermatitidy, ale i pro oči. Jako léčivá bylina se tento pryšec v Evropě pěstoval už ve středověku. Také semena pryšce skočcového dlouho patřila k oblíbeným projímavým prostředkům.

Zdroj informací: Wikipedie

Publikováno: 16. 9. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce