reklama

Bojujte proti škůdcům přírodní cestou

Škůdci jsou nedílnou součástí našeho okolí. Ačkoliv je v našich zahradách neradi vidíme, mohou posloužit i jako potrava některým hmyzím nebo ptačím druhům. Samozřejmě, že máme možnost sáhnout po chemii, ale tím většinou uškodíme jiným druhům, například včelám. V přírodních zahradách sáhneme po přírodních postřikových přípravcích, které si vyrobíme sami.

Chemie je účinná, přírodní postřiky ale působí šetrně (Zdroj: Depositphotos)

K největším škůdcům v zahradě patří jednoznačně mšice. V jarním období je naleznete nejčastěji na vrcholových partiích třešní, višní a ve skleníku běžně napadají papriky, které se stávají jejich oblíbenými hostitelskými rostlinami. Ve skleníku se pak často objevují také svilušky, které vypadají jako malý pavouček a napadení poznáte jednoduše, podle žloutnoucích listů u okurek a velmi jemných pavučinek. Výskyt mšic se pozná dle zkroucených listů napadených rostlin. Saví škůdci mají jednu zásadní vlastnost, že pokud rychle nezasáhnete, rostliny mohou uhynout.

Mšice na listu
Mšice se velmi rychle množí, čím dříve zasáhnete, tím lépe (Zdroj: Depositphotos)

Proti mšicím působí velmi dobře odvar z tabáku. Dvacet deka tabáku povařte asi hodinu ve vodě, ponechejte vychladnout a následně přeceďte.

Tento odvar velmi silně zapáchá, ale rychle zbaví skleník nebo venku rostoucí napadené rostliny tohoto škůdce. Velmi dobře se osvědčil také nálev z kopřiv nebo rozdrceného česneku. Ten si vyrobte tak, že kopřivové listy nebo kousky česneku vložíte do vody, necháte alespoň týden louhovat na přímém slunci, a pak přecedíte do postřikovače a použijete. Další volbou je namíchat rostlinný olej s jednou sodou a vodou. Od dob našich babiček se proti mšicím používá i mýdlová voda, tato volba je vhodná především pro okrasné rostliny.

Brouci mandelinky bramborové
Sběr brouků mandelinky lze uplatnit na menších plochách (Zdroj: Depositphotos)

Na svilušky účinně funguje odvar z heřmánkových květů. Pět lžic těchto květů zalijte horkou vodou, nechejte louhovat a po několika hodinách přeceďte a nařeďte v poměru 1:4. Pak použijte pro boj proti tomuto úpornému škůdci. Proti molicím funguje velmi dobře směs octu, oleje a tekutého mýdla.

Poškození listů brambor mandelinkou
Mandelinka škodí nejen na listech brambor, ale i na hlízách (Zdroj: Depositphotos)

V červnových dnech pečujte o brambory. Kromě pravidelného přihrnování a kypření mezi řádky můžete velmi efektivně bojovat proti mandelince, jejíž brouci i larvy požírají listy a při silném napadení mohou porost úplně zlikvidovat.

Na malém prostoru lze boj s tímto broukem vyřešit ručním sběrem. Avšak větší plochy vyžadují sofistikovanější zátah. Z přírodních postřiků určitě vyzkoušejte bazalkové listy, namočené na dva dny do 1 l 40% alkoholu. Je zapotřebí kolem 200 g listů. Poté, co tento základ odleží, proceďte a přidejte trochu mýdlové vody, kde mýdlo působí jako smáčedlo. Nařeďte s 10 l vody a můžete jej použít. Aby postřik fungoval, je nutné jej po sedmi dnech zopakovat. V případě silného napadení opakujte postřik několikrát za sebou.

Postavte hotel pro užitečný hmyz

Publikováno: 7. 6. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček