reklama

Bojujte proti škůdcům přírodní cestou

Škůdci jsou nedílnou součástí našeho okolí. Ačkoliv je v našich zahradách neradi vidíme, mohou posloužit i jako potrava některým hmyzím nebo ptačím druhům. Samozřejmě, že máme možnost sáhnout po chemii, ale tím většinou uškodíme jiným druhům, například včelám. V přírodních zahradách sáhneme po přírodních postřikových přípravcích, které si vyrobíme sami.

i (Zdroj: Depositphotos)
Chemie je účinná, přírodní postřiky ale působí šetrně (Zdroj: Depositphotos)

K největším škůdcům v zahradě patří jednoznačně mšice. V jarním období je naleznete nejčastěji na vrcholových partiích třešní, višní a ve skleníku běžně napadají papriky, které se stávají jejich oblíbenými hostitelskými rostlinami. Ve skleníku se pak často objevují také svilušky, které vypadají jako malý pavouček a napadení poznáte jednoduše, podle žloutnoucích listů u okurek a velmi jemných pavučinek. Výskyt mšic se pozná dle zkroucených listů napadených rostlin. Saví škůdci mají jednu zásadní vlastnost, že pokud rychle nezasáhnete, rostliny mohou uhynout.

Mšice na listu
i (Zdroj: Depositphotos)
Mšice se velmi rychle množí, čím dříve zasáhnete, tím lépe

Proti mšicím působí velmi dobře odvar z tabáku. Dvacet deka tabáku povařte asi hodinu ve vodě, ponechejte vychladnout a následně přeceďte.

Tento odvar velmi silně zapáchá, ale rychle zbaví skleník nebo venku rostoucí napadené rostliny tohoto škůdce. Velmi dobře se osvědčil také nálev z kopřiv nebo rozdrceného česneku. Ten si vyrobte tak, že kopřivové listy nebo kousky česneku vložíte do vody, necháte alespoň týden louhovat na přímém slunci, a pak přecedíte do postřikovače a použijete. Další volbou je namíchat rostlinný olej s jednou sodou a vodou. Od dob našich babiček se proti mšicím používá i mýdlová voda, tato volba je vhodná především pro okrasné rostliny.

Brouci mandelinky bramborové
i (Zdroj: Depositphotos)
Sběr brouků mandelinky lze uplatnit na menších plochách

Na svilušky účinně funguje odvar z heřmánkových květů. Pět lžic těchto květů zalijte horkou vodou, nechejte louhovat a po několika hodinách přeceďte a nařeďte v poměru 1:4. Pak použijte pro boj proti tomuto úpornému škůdci. Proti molicím funguje velmi dobře směs octu, oleje a tekutého mýdla.

Poškození listů brambor mandelinkou
i (Zdroj: Depositphotos)
Mandelinka škodí nejen na listech brambor, ale i na hlízách

V červnových dnech pečujte o brambory. Kromě pravidelného přihrnování a kypření mezi řádky můžete velmi efektivně bojovat proti mandelince, jejíž brouci i larvy požírají listy a při silném napadení mohou porost úplně zlikvidovat.

Na malém prostoru lze boj s tímto broukem vyřešit ručním sběrem. Avšak větší plochy vyžadují sofistikovanější zátah. Z přírodních postřiků určitě vyzkoušejte bazalkové listy, namočené na dva dny do 1 l 40% alkoholu. Je zapotřebí kolem 200 g listů. Poté, co tento základ odleží, proceďte a přidejte trochu mýdlové vody, kde mýdlo působí jako smáčedlo. Nařeďte s 10 l vody a můžete jej použít. Aby postřik fungoval, je nutné jej po sedmi dnech zopakovat. V případě silného napadení opakujte postřik několikrát za sebou.

Postavte hotel pro užitečný hmyz

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 7. 6. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.