reklama

Chcete stromkům ulevit od sucha? Zkuste šetrné a efektivní způsoby zavlažování

Mladé stromky, které máme na zahradě, vyžadují naši péči nejenom zjara a na začátku léta, ale během celé sezony. Kromě ochrany, kterou bude třeba pravidelně provádět, je nutné jim také dodat dostatečnou vláhu.

i (Zdroj: Depositphotos)
Abyste se dočkali úrody, je třeba o stromy pečovat (Zdroj: Depositphotos)

I když letošní zima a jaro byly srážkově spíš nadprůměrné, čerstvě zasazené stromy vláhu potřebují ve větším množství a jen na srážky se zkrátka spoléhat nemůžeme. Jenom s dostatečným množstvím pravidelné závlahy se vyrovnají s extrémními letními teplotami. Nezbývá, než zalévat a zalévat, aby naše mladé stromky prospívaly, a brzy jsme se mohli těšit z úrody. A jsou to právě zavlažovací vaky, které dokáží zalévat rostliny v míře pro ně optimální.

Tradiční zálivka

Jeden, dva stromky pohodlně zvládneme zalít kropicí konví, ovšem pokud je těch stromů víc, nebo dokonce celý sad či alej, to bychom se naběhali… První, co nás napadne je, chopit se zahradní hadice a ke každému stromku nalít pořádnou dávku vody. Určitě je to rychlejší a pohodlnější než běhat s konvemi, jen je tu drobný problém – hadice je s největší pravděpodobností napojená na vodovod a taková péče o stromky se později projeví zvýšenou úhradou vodného a stočného. A to si ještě představme, že při zalévání hadicí většina vody stejně neskončí u kořenového systému nového stromku, ale odteče do okolní trávy. Při takovémto způsobu zálivky je totiž účinnost sotva 30 %. Chce to tedy jiný, efektivnější sytém.  

Konev
i (Zdroj: Prima DOMA)
Jeden dva stromky zvládneme zalít i konví

Zavlažovací vak

Jedním z možných řešení je použití zavlažovacího vaku. Díky jemu dochází k pozvolnému uvolňování vody do půdy po několik hodin. Žádná ztráta nehrozí a strom dostane veškerou vodu, kterou potřebuje. Výhodou je i to, že tento systém lze využít i ve svahu, kde při běžné zálivce odteče dokonce ještě víc než zmiňovaných třicet procent vody. Tomuto efektivnímu systému zalévání se říká – kapková závlaha.

Zavlažovací vak
i (Zdroj: Prima DOMA)
Zavlažovací vak představuje efektivní a šetrný způsob péče o stromky

Použití zavlažovacího vaku je jednoduché a účinné, nepotřebujeme další pár pomocných rukou, protože jej dokážeme sami umístit na vhodné místo. Prázdný vak přiložíme ke stromu a prostě jen zapneme zipem. Napustíme jej vodou, podle typu se vejde od 50-75 l, dokonce i 100 l. Otvory ve spodní části postupně vodu uvolňují do půdy, což může trvat pět, nebo až osm hodin.  

Nalévání vaku
i (Zdroj: Prima DOMA)
Do vlaku se vejde minimálně 50 l vody

Při napouštění je důležité počkat, až se voda dostane do výšky zhruba jedné třetiny, poté vak pěkně nadzvednout a urovnat, aby se pěkně usadil na podklad. Jakmile máme jeden stromek zalitý, přemístíme vak k dalšímu a takto postupujeme, až jsou všechny stromky důkladně prolité.

Vak a hadice
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vak dodává vláhu 5-8 hodin

Vzrostlý strom

Za obzvlášť suchého a horkého léta je potřeba dodávat vláhu i starším vzrostlým stromům. Jenomže ty mívají výrazně širší kmen, takže jen s jedním vakem si nevystačíme. Můžeme ale zipem spojit dva vaky k sobě, podobně, jako jsme to dělávali zamlada s dekovým spacákem. Tím dosáhneme širšího kruhu a samozřejmě se i násobí množství dodávané vody.

Zavlažování keřů

Pokud potřebujeme zavlažovat keře nebo třeba túje, které na osluněném místě také trpí suchem, nemůžeme použít vysoký vak, který se dá aplikovat jen tam, kde je u stromu kmínek. Proto zde budeme používat nízký kruhový vak připomínající vodní záchranný kruh. Jeho aplikace je ještě snadnější. Uložíme jej kolem keře a napustíme vodou. Můžeme přidat vhodné kapalné nebo vodorozpustné hnojivo a keřům přilepšit.

Plochý vak
i (Zdroj: Prima DOMA)
Ke keřům použijeme nízký kruhový vak

Při napouštění je jen třeba vak mírně nadzvednout tak, aby voda ventilkem nevytékala ven. Jakmile je vak naplněný, ventilek pevně utěsníme zátkou a připevníme kolíkem. Tento krok se nedoporučuje vynechat, protože až se vak úplně vyprázdní, mohlo by se stát, že jej odfoukne vítr. Také tento vak vydrží rovnoměrně dodávat vodu po dobu 5-8 hodin.

Ventilek
i (Zdroj: Prima DOMA)
Naplněný vak dobře uzavřeme

Tipy pro vás:

Kromě odebírání vody z vodovodní sítě máme naštěstí i ekologičtější řešení zálivky pro stromy i celou zahradu.

  • Dešťovková jímka. Shromažďuje srážkovou vodu v podzemní nádrži (velikost se volí podle velikosti pozemku a velikosti střechy, ze které jímáme vodu, nemá smysl na pozemek 500 m2 instalovat jímku 30 m3).
  • Kapkový systém. Přes tlakové čerpadlo jej připojíme k dešťovkové jímce. Díky cílenému rozvodu vláha putuje přímo ke kořenům jednotlivých rostlin, nestéká po listech a zbytečně se neodpařuje.

Staré stromy potřebují větší péči

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 8. 6. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová