reklama

Nastal čas na výsadbu teplomilné zeleniny

Po zmrzlých nastal čas na výsadbu teplomilné zeleniny. I když tento rok bylo ideální počkat až do začátku června. Teplota půdy už bude dostatečná. Také se sníží rozdíly mezi denní a noční teplotou. Zvýšit teplotu pomůže také vyvýšený záhon. Jak si s výsadbou poradit a také se zbavit plevele si povíme v dnešní zahrádkářské poradně.

i (Zdroj: Depositphotos)
Nastal ten pravý čas pro výsadbu teplomilné zeleniny (Zdroj: Depositphotos)

Vyvýšené záhony pro výsadbu teplomilných rostlin

Vyvýšené záhony jsou trendy. A není divu, uleví vašim zádům a prospěje rostlinám. U takových záhonů se nemusíte krčit a klečet, vaše záda vám tak poděkují. Díky specifickému složení vrstev a v případě jejich správného založení poskytne rostlinám výživu až na 4 další roky. Zároveň tím můžete vyřešit třeba nekvalitní půdu na zahradě nebo místa, kde záhon původně být nemohl. Záhon je díky množství živin vhodný pro náročnější druhy – rajčata, melouny, okurky nakládačky, celer či dýně. Dané složení poskytne rostlinám nejen živiny, ale také zvyšuje teplotu v záhonu, a je tak více než vhodný pro teplomilné rostliny. Najdete v nich také menší množství plevele i škůdců.

Na hroudy rotavátor

Upravit zeminu před výsevem vám pomůže rotavátor. A to i v případě, že jste čekali teplo dřív a půdu už jste prokypřili. Kvůli opožděnému jaru se v záhonu vytvořily takřka nerozbitné hroudy. Nezbývá, než chvíli počkat a zpracovat ji rotavátorem znovu. Bude vypadat mnohonásobně lépe.

Rotavátor
i (Zdroj: Prima DOMA)
Hroudy rozbijte rotavátorem

Jak na plevel

Zvláště u neohraničných záhonů se potýkáme s plevely, které prorůstají pod zemí. Na jejich likvidaci je vhodné použít vhodné postřiky. Sáhněte ještě před výsadbou po totálních herbicidech. Budete pak mít jistotu, že zemina bude opravdu čistá. A jak velí trend, volte ekologické prostředky.

Jsou na bázi přírodní kyseliny pelargonové. Aplikuje se na zelené části rostlin. Účinky můžete vidět už po 3 hodinách od nanesení. Rosliny začnou vadnout a usychat. Nezanechává rezidua, záhon je ihned připraven k dalšímu použití. Dá se použít i během vegetace. Ale s opatrností, abyste jimi nezasáhli pěstované kultury a jejich zelené části.

Sprej
i (Zdroj: Prima DOMA)
Plevel v záhonech efektivně zlikvidujte

Jedním z vhodných produktů, který přinese kýžený účinek a bude na přírodní bázi, je ekologický Roundup Fast.  Neselektivní herbicid zlikviduje všechny nežádoucí rostliny v záhonech i jinde – ať už jde o plevel nebo třeba mech. Můžete ho používat v době vegetace plevele, navíc bez obav z toho, že byste poškodili semena, která už můžete mít zasetá v půdě. I následné pěstování rostlin není postřikem omezováno, není zde žádná ochranná lhůta, kterou by po aplikaci bylo třeba dodržet. Seženete ho i v praktickém balení s rozprašovačem.

Herbicid
i (Zdroj: Prima DOMA)
Ekologický herbicid můžete aplikovat přímo pomocí rozprašovače

Vyrobte si originální jmenovky na záhony

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 7. 6. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová