reklama

Bojujte proti mšicím bez chemie

Rostliny napadené mšicemi mohou být pohromou pro celou úrodu. Rychle se totiž množí a dokážou z rostliny vysát veškerou energii. Mohou tak nejen zlikvidovat úrodu ovoce a zeleniny, ale hrozí i uhynutí celé rostliny. I když je na současném trhu dostatek různých preparátů, které mšice spolehlivě hubí a odpuzují, existuje i mnoho chytrých a po staletí ověřených způsobů, jak namíchat vlastní postřik z toho, co doma nalezneme, přičemž to většinou jde i bez chemie.

i (Zdroj: Depositphotos)
Bojujte proti mšicím bez chemie (Zdroj: Depositphotos)

Tabák

Nikotin a další látky obsažené v tabáku jsou pro mšice toxické. Použít můžete větší počet nedopalků či celé cigarety. „Nedopalky nebo cigarety zalijte horkou vodou a nechte je do druhého dne vylouhovat. Poté je pečivě přeceďte přes jemné síto nebo tkaninu, aby nemohlo dojít k ucpání trysky postřikovače. Postříkejte postižené rostliny, v případě potřeby postřik opakujte,“ radí Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.

Ilustracni_foto_msice (1)
i (Zdroj: HECHT)
Mšice patří k nejčastěji se vyskytujícím škůdcům

Rebarbora

Rebarbora najde využití nejen v kuchyni. Listy a řapíky jemně pokrájejte a povařte ve vodě. Vychladlý a scezený vývar používejte k opakovaným postřikům. Spolehlivě zahubí nejen mšice, ale i housenky.

Česnek

Česnekový výluh mšice spolehlivě odpudí. Je proto při opakované aplikaci vhodný i jako prevence. „Dva stroužky česneku rozmačkejte do sklenice vody a nechte odstát alespoň 6 hodin. Nevýhodou může být, že může odpuzovat i některé opylovače. Aplikovat by se tedy měl až po odkvětu plodin,“ říká Petr Tichý.

Ilustracni_foto_bez_chemie (1)
Česnekový výluh mšice spolehlivě odpudí (Zdroj: HECHT)
Ilustracni_foto_zahradnice_o (1)
Rostliny doma i na zahradě musíme často kontrolovat, zda nejsou zamořeny mšicemi (Zdroj: HECHT)

Rajčatové listy

Alkaloidy obsažené v rajčatových listech jsou pro mšice smrtící. 100 g listů jemně posekejte a na noc naložte do vody. Po scezení aplikujte postřikovačem na postižené rostliny.

Jarová voda

Zde se nejedná o vyloženě bio postup, je však prověřený už od našich babiček. Roztok přiměřeného množství jaru a vody aplikujte postřikovačem. Mšice zahubí spolehlivě do druhého dne. Není však od věci po vyhubení mšic rostliny opláchnout.

Listy
i (Zdroj: Depositphotos)
Rajčatové listy mšice odpuzují

Publikováno: 14. 6. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce