reklama

Před plísní na rostlinách se můžete chránit bylinným výluhem

Teplé a vlhké počasí svědčí houbovým chorobám, které vás můžou připravit o úrodu. Pokud nechcete používat chemické přípravky, zkuste sáhnout po těch přírodních. Bylinné výluhy mohou pro vás být tou správnou volbou až do úspěšné sklizně.

i (Zdroj: Depositphotos)
Směs skořice a hřebíčku nejen rostliny ochrání, ale i pohnojí (Zdroj: Depositphotos)

Co jsou pravé plísně?

Plísně nazývané pravé jsou skupinou, která ke svému šíření a dalšímu vývoji potřebuje vodu na povrchu rostlin přítomnou po určitou dobu. Proto se vyskytují hlavně za vlhkého počasí. Může jít o plíseň okurkovou, bramborovou, salátovou, cibulovou nebo plíseň na révě vinné. Nejdůležitější je prevence, proto zkuste dodržovat několik pravidel, abyste jejich výskytu předešli.

Plíseň
i (Zdroj: Prima DOMA)
Nejlepší ochranou před plísní je prevence
  • Vysazujte vhodné odrůdy – tady takové, které jsou odolné vůči plísním.
  • Nesázejte rostliny příliš blízko k sobě a zbavujte je pravidelně plevele. V příliš hustém porostu dochází k rosení, které plísním svědčí.
  • Zalévejte pravidelně, ale opatrně. Nezamokřete přitom listy. Ty by měly v opačném případě co nejdříve oschnout.

Jde to i bez chemie

Pokud nejste příznivci chemických prostředků při pěstování, můžete sáhnout po jejich přírodních variantách. Zkuste třeba bylinné extrakty. Ty jsou vyrobené ze směsi rostlin – které my využíváme jako koření. Jejich použití je tak zcela bezpečné, neohrožuje zdraví naše, našich domácích mazlíčků ani životní prostředí, stejně jako užitečné organismy. Nemusíte se bát ochranné lhůty – žádnou totiž nemají a sklízet nebo konzumovat můžete plody bez ohledu na termín aplikace. Stačí je omýt vodou.

Ochranná lhůta je doba, která musí uplynout od aplikace postřiku do doby sklizně nebo konzumace. V případě potřeby tedy můžete bylinné výluhy používat i těsně před sklizní i při ní. Směs namletého hřebíčku a skořice, které se ve svých účincích vzájemně podporují, vytváří na povrchu listů vrstvu, která spory hub dovnitř nepustí. A je tady ještě rostlinami využívána jako listové hnojivo. Její použití i zpracování je bezpečné a pohodlné.

Sáček s bylinkami
i (Zdroj: Prima DOMA)
Sáhněte po bylinných extraktech

Jak bylinné výluhy používat?

Jak jsme již napsali, bylinné výluhy jsou při přípravě i aplikace zcela bezpečné a práce s nimi je jednoduchá. Navíc taky příjemné voní. Zkuste bylinkové směsi Natura určené na zvýšení obranyschopnosti rostlin proti houbovým chorobám. 

Směs bylin je zabalena v čajovém papírovém sáčku. Připravíte ji stejně jako čaj. Stačí sáček vložit do litru vody a nechat louhovat při pokojové teplotě nejlépe přes noc. Sáček pak ještě vymačkejte a můžete hodit na kompost. Výluhem postříkejte celou rostlinu. S postřiky výluhy začněte preventivně ještě před napadením. Opakujte pak v intervalu 10 až 15 dní. Pokud je počasí teplé a vlhké, zkraťte interval ošetření na týden. Ochranná vrstva se v takovém případě narušuje a nové přírůstky na rostlinách nejsou chráněné. Roztok můžete bez obav skladovat i pro další aplikaci, v chladu ho můžete uchovat i déle než 14 dnů bez újmy.

Výluh
i (Zdroj: Prima DOMA)
Práce s výluhem je snadná

Vaječné skořápky nevyhazujte

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 10. 6. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová