Teplé a vlhké počasí svědčí houbovým chorobám, které vás můžou připravit o úrodu. Pokud nechcete používat chemické přípravky, zkuste sáhnout po těch přírodních. Bylinné výluhy mohou pro vás být tou správnou volbou až do úspěšné sklizně.
Co jsou pravé plísně?
Plísně nazývané pravé jsou skupinou, která ke svému šíření a dalšímu vývoji potřebuje vodu na povrchu rostlin přítomnou po určitou dobu. Proto se vyskytují hlavně za vlhkého počasí. Může jít o plíseň okurkovou, bramborovou, salátovou, cibulovou nebo plíseň na révě vinné. Nejdůležitější je prevence, proto zkuste dodržovat několik pravidel, abyste jejich výskytu předešli.

- Vysazujte vhodné odrůdy – tady takové, které jsou odolné vůči plísním.
- Nesázejte rostliny příliš blízko k sobě a zbavujte je pravidelně plevele. V příliš hustém porostu dochází k rosení, které plísním svědčí.
- Zalévejte pravidelně, ale opatrně. Nezamokřete přitom listy. Ty by měly v opačném případě co nejdříve oschnout.
Jde to i bez chemie
Pokud nejste příznivci chemických prostředků při pěstování, můžete sáhnout po jejich přírodních variantách. Zkuste třeba bylinné extrakty. Ty jsou vyrobené ze směsi rostlin – které my využíváme jako koření. Jejich použití je tak zcela bezpečné, neohrožuje zdraví naše, našich domácích mazlíčků ani životní prostředí, stejně jako užitečné organismy. Nemusíte se bát ochranné lhůty – žádnou totiž nemají a sklízet nebo konzumovat můžete plody bez ohledu na termín aplikace. Stačí je omýt vodou.
Ochranná lhůta je doba, která musí uplynout od aplikace postřiku do doby sklizně nebo konzumace. V případě potřeby tedy můžete bylinné výluhy používat i těsně před sklizní i při ní. Směs namletého hřebíčku a skořice, které se ve svých účincích vzájemně podporují, vytváří na povrchu listů vrstvu, která spory hub dovnitř nepustí. A je tady ještě rostlinami využívána jako listové hnojivo. Její použití i zpracování je bezpečné a pohodlné.

Jak bylinné výluhy používat?
Jak jsme již napsali, bylinné výluhy jsou při přípravě i aplikace zcela bezpečné a práce s nimi je jednoduchá. Navíc taky příjemné voní. Zkuste bylinkové směsi Natura určené na zvýšení obranyschopnosti rostlin proti houbovým chorobám.
Směs bylin je zabalena v čajovém papírovém sáčku. Připravíte ji stejně jako čaj. Stačí sáček vložit do litru vody a nechat louhovat při pokojové teplotě nejlépe přes noc. Sáček pak ještě vymačkejte a můžete hodit na kompost. Výluhem postříkejte celou rostlinu. S postřiky výluhy začněte preventivně ještě před napadením. Opakujte pak v intervalu 10 až 15 dní. Pokud je počasí teplé a vlhké, zkraťte interval ošetření na týden. Ochranná vrstva se v takovém případě narušuje a nové přírůstky na rostlinách nejsou chráněné. Roztok můžete bez obav skladovat i pro další aplikaci, v chladu ho můžete uchovat i déle než 14 dnů bez újmy.

Vaječné skořápky nevyhazujte

Publikováno: 10. 6. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová