reklama

Červnová péče o růže: hodně vláhy, živin a pozor na škůdce

Růže je považována za královnu zahradních rostlin. Aby nám přinášela opravdový zážitek z květů, je zapotřebí o ni řádně pečovat. Jde především o pravidelnou a vyrovnanou zálivku, přísun živin a kontrolu nad případným napadením škůdci. A jaké další činnosti nás ještě kolem růží čekají?

i (Zdroj: Depositphotos)
Růže jsou královny zahrad, proto jim věnujte alespoň chvíli péče (Zdroj: Depositphotos)

Mladé růže je možné zalévat menšími dávkami vláhy, avšak již starší a velmi bujně kvetoucí exempláře je zapotřebí zalévat opravdu velmi výrazně. Na jednu zálivku je zapotřebí až 15 l vody, protože starší kusy jsou hluboko zakořeněné a postrádají podpovrchový kořenový systém. Pnoucí růže dokonce vyžadují až dvojnásobek. Takové množství vody zaručí, že se vláha dostane opravdu až ke kořenům, čímž zajistí přenos živin a metabolismus rostliny. Zalévat je zapotřebí několikrát do týdne, v suchém období i denně. Voda pro zálivku musí být odstátá, nejlépe měkká dešťová. Růže nezapomeňte pravidelně hnojit.

Růže v zahradě
i (Zdroj: Depositphotos)
Růže se při dobré péči odvděčí

Zahradnická centra nabízejí různé typy hnojiv a typ pro růže bez problému seženete. Důležité je správné naředění s vodou. Vhodné hnojení je pak za přísušku, protože živiny nejsou odplaveny pryč, což se děje především při déletrvajících deštích.

Nutné však je, aby hnojivý roztok byl dávkován tak, že zemina bude řádně zalitá. Jedna rostlina vyžaduje kolem 3 l této životodárné tekutiny. Nejvhodnější čas pro přihnojení je konec června. Někteří pěstitelé na živiny náročné růže mulčují dokonce koňským hnojem, což je metoda, která se využívá hlavně tam, kde nechcete využívat umělá hnojiva. Pokud hnůj mírně zapravíte do půdy, je možné dosáhnout téměř dokonalého efektu. Rostliny budou velmi silné a zdravé. Pozor však na přílišné dávkování, přehnojení způsobí spálení kořenů nebo zvýší riziko napadení škůdci.

Růže v květu
i (Zdroj: Depositphotos)
Odkvétající květenství uštípněte, tím růže pokvetou mnohem déle

Co se týká péče o růže v rámci jejich prořezu, pak odstraňujte vždy přerostlé výhony, slabí nebo suché větve. Také nezapomeňte na to, když budete hlídat kvetení a včas odštípnete odkvetlá květenství, růže pokvetou mnohem déle. Je to z důvodu zabránění vysilování rostlin, hlavně z důvodu tvorby semen.

Ze škůdců růží jsou nejvíce známé mšice. Ty naleznete v každé zahradě, a pokud napadnou růže, je na čase rychlý zásah, protože při extrémním napadení rostliny slábnou a mohou i uhynout. Prvním poznávacím znakem jsou zkroucené listy na mladých výhonech a také přítomnost mravenců. Se mšicemi jednoduše zatočí tabákový odvar nebo postřik získaný smícháním kypřicího prášku do pečiva, oleje, jaru a vody.

Postřik růže
i (Zdroj: Depositphotos)
Postřik růží

Z chorob pak často růže napadá, a to především v nevhodných podmínkách, kde je vlhko, průvan a listy nemají možnost řádně oschnout, padlí růžové. Projevuje se šedavými povlaky na listech a jedinou šancí, jak tuto chorobu zažehnat, je kromě volby vhodného prostředí při výsadbě, nutné využít fungicidní postřik.

Růže můžete využít i v kuchyni

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 13. 6. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček