reklama

Rozchodnice růžová alias zlatý kořen: Jak si vypěstovat mocné afrodiziakum

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) je tučnolistá trvalka s mnoha drobnými žlutými kvítky. Patří do rodiny adaptogenů, které zvyšují odolnost organismu proti stresovým situacím, zlepšují schopnost odolávat změněným podmínkám – prostě pomáhají tělu adaptovat se. Léčivé látky jsou v dužnatém oddenku, nati i kořenech. Roste volně v přírodě ve vyšších nadmořských výškách, ale její sběr je zakázaný; jedná se o ohroženou rostlinu. Dá se pěstovat na zahrádce i v nížinách a teplejších oblastech, když jí poskytnete vhodné podmínky.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rozchodnice růžová patří mezi adaptogeny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rozchodnice růžová patří k trvalkám, které časem mohutní. Pod zemí se nachází ztluštělý, větvený oddenek a kořen, který má řadu příznivých účinků na tělo. Ve volné přírodě byla pro svoje silné léčivé účinky na organismus téměř vysbíraná a je chráněná. Barva listů i lodyhy je zastřeně zelená, jako by potažená šedo-bílou pavučinkou, lodyha dorůstá až do výšky půl metru. Její silice slabě voní po růžích, proto název růžová, a také má narůžovělý kořen. 

Rozchodnice růžová s drobnými žlutými kvítky
i (Zdroj: istock.com)
Rozchodnice růžová s drobnými žlutými kvítky

Jak rozchodnici růžovou pěstovat

Stres zkracuje život, proto je dobré se na odstranění stresu zaměřit, a nějaký ten adaptogen si vysadit do květináče nebo na záhon. Nejprve si musíte zajistit sazenici nebo nechat vzklíčit semínka v misce. V případě, kdy si má rostlina zvyknout na podmínky prostředí jsou semínka bezpečnější variantou zdárného růstu. Kolem sazenice je dobré rozsypat kamennou drť se směsí písku.

Rozchodnice růžová v květináči
i (Zdroj: Zdena Nováčková)
Rozchodnice růžová v květináči

Jakmile už jednou rozchodnici máte, dá se množit rozdělením kořene tak, že na každé hlíze by měl zůstat aspoň jeden pupen. Části hlíz dejte do nádoby s lehkou propustnou zeminou a na jaře můžete vysadit na záhon. Množení z hlíz je snadné. Rostlina pochází ze Sibiře, takže je velmi dobře odolná proti mrazu. Nevyžaduje moc zálivky. Pěstovat se dá i ve velkých květináčích, ale musí mít dobrý odvod vody, rozchodnice nemá ráda přemokření.

Jak rozchodnice růžová pomáhá

Kromě rozchodnice růžové k přírodním adaptogenům patří bájný ženšen, schizandra čínská, pazvonek chloupkatý, šišák bajkalský, bazalka posvátná a další. Adaptogeny nemají vedlejší účinky, nejsou toxické k organismu. Rozchodnice růžová spolehlivě vyrovnává výkyvy organismu, odstraňuje únavu, stimuluje imunitní systém, zlepšuje paměť, odstraňuje předrážděnost a tlumí bolesti hlavy.

Kořen se zpracovává až druhým rokem
i (Zdroj: istock.com)
Kořen se zpracovává až druhým rokem

Posiluje činnost srdečního svalu, čistí cévní systém. Působí proti stresu a depresi. Zmírňuje škodlivé účinky chemoterapie. Zvyšuje fyzickou zdatnost těla, zlepšuje sportovní výkon, spolehlivě harmonizuje sexuální činnost, působí silně afrodiziakálně. Rozchodnice je označovaná za rostlinu dlouhověkosti. 

Rozchodnice růžová alias zlatý kořen: elixír dlouhověkosti

Nápoj si připravte z jedné lžičky rozemletého kořene rozchodnice růžové, kterou rozmícháte ve čtvrt litru vody. Kdo pije čaj z rozchodnice růžové, údajně se dožívá víc jak sta let. Každopádně se zbavuje stresu, a jak je známo, stres život zkracuje. Rozemletý kořen koupíte v prodejnách zdravé výživy.

Kdo pije čaj z rozchodnice růžové, dožije se vysokého věku
i (Zdroj: istock.com)
Kdo pije čaj z rozchodnice růžové, dožije se vysokého věku

Rozchodnice růžová alias zlatý kořen: kapky proti únavě

Tinktura z kořene rozchodnice růžové má mnohem silnější účinky než výluh. Připravit si ji můžete z 60 g mletého kořene, který zalijte litrem kvalitní vodky. Nechte vyluhovat přibližně 10 dnů na světlém místě, občas protřepejte a nakonec přefiltrujte. Tinkturu užívejte po kapkách podle tělesné hmotnosti – jedna kapka na jeden kilogram váhy.

Tinktura z kořene má silnější účinky
i (Zdroj: istock.com)
Tinktura z kořene má silnější účinky

Protože způsobuje nespavost, tedy podporuje organismus k čilosti, berte rozchodnici výhradně v první polovině dne, rozhodně ne večer před spaním, protože zahání únavu a ospalost. Tinktura normalizuje tělesné funkce – například když máte vysoký krevní tlak, snižuje jeho hodnotu, naopak nízký krevní tlak dostává do vyšších hodnot.

Zdroj informací: manutea.cz

Publikováno: 17. 1. 2024, Autor: Zdena Nováčková, Profil autora: Zdena Nováčková