reklama

Rostliny ozdobné listem dodají zahradě eleganci

Rostliny ozdobné listem a zejména ty, které nejsou úplně obvyklé, jsou opravdu elegantní a krásné. Znáte například smil, perilu, nandinu nebo mnohopučku? Pokud ne, seznamte se s těmito nezvyklými, ale neméně zajímavými rostlinami, které mohou ozdobit vaše záhony a zahrady.

i (Zdroj: Depositphotos)
Rostliny ozdobné listem dodají zahradě eleganci (Zdroj: Depositphotos)

Rostliny ozdobné listem

Ne všechny rostliny v naší zahradě nás oblažují svými dokonalými, barevnými a krásně vonícími květy. Některé jsou nekvetoucí, případně nejsou jejich květy dekorativní a sotva si jich všimneme. Zato nás ale takové rostliny dokážou okouzlit nádhernými barevně vyvedenými listy, jimiž naši zahradu ozdobí stejně, jako kdyby rozkvetly tisícem barev. Seznámíme vás s některými méně obvyklými rostlinami, které jsou právě ozdobné květem. 

Perila křovitá

Perila křovitá (Perilla frutescens) patří mezi jednoleté léčivky z čeledě hluchavkovitých. Její domovinou je jihovýchodní Asie a Indie. Perila je velmi atraktivní, a proto se hodí jako okrasná rostlina na zahradu. Ačkoliv vzhledem připomíná kopřivu, jsou její listy nežahavé, ochlupené a sytě zelené, známé jsou také červenofialová varianty. Dorůstá do výšky 60-90 cm. Ke konci léta se na jejích stoncích vytváří bohatá hroznovitá květenství. 

Je to jedlá bylinka a léčivka se silně mátovou vůní. V listech nalezneme éterický olej, z jehož aldehydu se získává sladidlo (je 2 000× sladší než cukr). V Evropských zemích je používána jako homeopatický přípravek při dně, ale také při nachlazení, pro snížení krevního tlaku nebo při bolestech hlavy. Má antioxidační, protizánětlivé a antialergické účinky. Je zdroje omega 3 mastných kyselin. V Japonsku a dalších asijských zemích je perila součástí polévek. Perila prospívá ve vlhké a propustné půdě, která je obohacená kompostem. Vyséváme jí zjara. Abychom podpořili bohatý růst listů, doporučuje se vyštipovat první květenství. 

Perila
i (Zdroj: Depositphotos)
Perila je léčivka, která voní jako máta

Nandina domácí

Nandina domácí (Nandina domestica) je stálezelený keř, rostoucí v oblastech tropických a subtropických, zejména v Asii. Je vysazována pro svůj typický vzhled, množství bílých květů i jasně červené drobné plody. U nás se vyskytuje nejen v zahradách, ale také v parcích, ve smíšených i listnatých lesích nebo podél vodních toků. Jedná se o stálezelený, až 2 m vysoký a vzpřímeně rostoucí keř s mnoha rovnými pruty, který se prakticky vůbec nerozvětvuje. Pruty jsou porostlé lichozpeřenými listy.

Pokud teplota klesne pod 10 °C, listy nandiny se zbarví a posléze opadají.  Při rašení jsou listy červenohnědé, bronzové až korálově růžové, v létě sytě zelené a koncem podzimu před opadem purpurové až zářivě růžové. Plody nandiny jsou slabě jedovaté a pro konzumaci zcela nevhodné. Ptákům plody nevadí. Toxické jsou i listy. Díky tomu, že ptákům plody nandiny chutnají, jsou semena roznášena v trávicím ústrojí ptáků po okolí. Nandinu můžeme používat jako solitér, ale také jako součást živých plotů nebo do blízkosti vysokých stromů. 

Nandina
i (Zdroj: Depositphotos)
Nandina je krásný keř s barevnými listy

Mnohopučka zakrslá

Mnohopučka zakrslá  (Pleioblastus pygmaeus) je vlastně druh bambusu. A proto s jeho pěstováním musíte mít na paměti fakt, že se rozrůstá přímo astronomickou rychlostí. Tento druh dorůstá sice pouze do výšky cca 30 cm, ale jeho příbuzní  Phyllostachys bissetii nebo P. aureosulcata dokážou narůst až do výšky 4 m. 

Mnohopučka se vyznačuje jemnými úzkými listy, které mohou být zelené s bílými okraji, ale také žluté nebo černé, tečkované nebo pruhované. Uplatní se jednotlivě i ve skupinových výsadbách jako půdopokryvné či nádobové rostliny. Lze z nich vytvořit dokonce i živý plot, který ale nelze tvarovat. Mnohopučka vyžaduje půdu přiměřeně vlhkou, polostín až stín. Na jaře je ideální holá stébla sestříhat. 

Mnohopučka
i (Zdroj: Depositphotos)
Mnohopučka je druh bambusu

Máte pejska?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 11. 6. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová