reklama

Jak přitáhnout do zahrady drobné hmyzí opylovače

Drobní hmyzí opylovači patří k nejdůležitějším živočichům, na kterých zcela závisí naše potravinová soběstačnost. Bez nich bychom nevypěstovali prakticky žádnou úrodu. Jak jim zajistit hostinu na naší zahradě a čím je do zahrady přilákat?

i (Zdroj: Depositphotos)
Bohatě kvetoucí zahrada je pro opylovače nejlepší (Zdroj: Depositphotos)

Včely, čmeláci, drobní motýli a jiný hmyz pravidelně navštěvují vaši zahradu, terasu nebo balkon, kde najdou kvetoucí rostliny. Obecně nejvíc ze všeho jim škodí používání chemických preparátů v mylné snaze zabránit napadení zahrady škůdci nebo chorobami.

Postřikové přípravky jsou pro tyto druhy většinou toxické a dochází ke zbytečným úhynům. Pokud už potřebujete zasáhnout v rámci ochrany rostlin, pořizujte přípravky na přírodním základu, které jsou podstatně šetrnější, nebo využijte nálevy z různých rostlin. Jedním ze základních prvků, čím můžete do zahrady přilákat opylovače, je mít zde dostatek kvetoucích rostlin.

Včela na květu
i (Zdroj: Depositphotos)
Včely patří k našemu životu, bez nich by naše soběstačnost byla narušena

Na jaře hmyzu poslouží květy stromů, následně kvetou luční porosty a během léta je vhodné mít na zahrádce některé z atraktivních rostlinných druhů, které svými květy poslouží jako hodnotný zdroj potravy. Čínské astry, ostálky, hledíky, aksamitníky a jiné letničky tomuto účelu poslouží velmi dobře. Perfektním zdrojem potravy nejen včelám jsou kvetoucí trvalky, jako například třapatky, rudbekie nebo kopretiny. Jsou zárukou krásné zahrady, protože dlouho a intenzivně kvetou, barvy jim vydrží až do prvních podzimních mrazíků.

Motýli na chryzantémách
i (Zdroj: Depositphotos)
Vhodnou výsadbou mají opylovači potravu až do podzimu

S trvalkami je navíc jednoduchá práce, vyžadují pouze pravidelnou zálivku a pletí, kromě toho je také pravidelně okopávejte.

Z keřů pak opylovače rozhodně přilákají krásné hortenzie nebo Komule Davidova, kterou většina z vás zná pod názvem motýlí keř. Je to mohutná rostlina, která v zahradách roste do výšky i 3 m a v době kvetení je doslova obsypána motýly, včelami a dalším hmyzem. Pro drobný hmyz je důležité zajistit i dostatek vysokých lučních porostů, které jim poskytnou útočiště.

Kvetoucí louka
i (Zdroj: Depositphotos)
Kvetoucí louka poskytne včelám a dalšímu hmyzu útočiště

Rozhodně není vhodné najednou posekat celou zahradu, protože hlavně včely a čmeláci přicházejí o důležitý zdroj potravy. Vynikající je proto sekat po částech a i na pěstěných trávníkách nechat vzrostlé pásy, kde tráva kvete a tak poslouží těmto drobným tvorečkům. Pro podporu opylovačů pak instalujte na zahradě i hmyzí hotely. Slouží nejen různým malým "vosičkám“, které zde často mají hnízda, stejně dobře mohou poskytnout ochranu i včelám, které žijí samotářsky. Hmyzí hotely v dnešní době začínají být nutností, protože s dokonale uklizenými zahradami hmyzu ubývá přirozených úkrytů.

Když není hmyz vítaný

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 12. 6. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček