reklama

Jak zabránit, aby kočky nevyhrabávaly hlínu ze záhonů nebo květináčů

Kočky, které chováme doma v bytě, jsou naučené vykonávat potřebu na kočkolitu, který bývá v kočičích záchůdcích. Pokud jsou kočky vychované, většinou je ani nenapadne se v našich květináčích hrabat, natož do nich chodit na WC. Přesto se to stává. A v daleko větší míře navštěvují venkovní kočky naše záhony a venkovní květináče. Jak jim v tom zabránit?

i (Zdroj: Depositphotos)
Jak zabránit, aby kočky nevyhrabávaly hlínu ze záhonů nebo květináčů (Zdroj: Depositphotos)

Kočky a záhony či květináče

Určitě se vám to už stalo také. Hýčkáte si svoji zahrádku, vytrháváte ze záhonků všechny plevele, sázíte kytičky pro potěchu oka a ejhle - jednoho krásného dne máte záhonek přeoraný, kytky polámané nebo vyhrabané a četné otisky kočičích tlapek usvědčují pachatele, který vám nejspíš pod nakypřenou zeminou nechal svou navštívenku. Kočky, které žijí venku, ať už bezprizorně, nebo jako domácí venkovní kočky, prostě rády používají vaše záhonky jako svou kočičí toaletu. Je to k vzteku, protože nikdy nevíte, na co v hlíně narazíte, nehledě na to, že počůrané květiny jsou spálené a na vyhození. 

Stává se to také i doma. Květináče s přístupem zeminy odolají nájezdu domácích kočičáků také jen velmi zřídka, a kdo nezažil kočky ladně vytékající z vašeho květináče s vzácnými rostlinami, jako by nebyl. Mnohokrát jsme naše domácí mazlíčky i neznámé škodilky venku prokleli, ale jak je odnaučit, aby používali záhony jako kočičí záchod a květináče jako gauč?

Kočka v záhoně
i (Zdroj: Depositphotos)
Venkovní kočky používají naše záhonky jako kočičí záchod

Proč?

Proč kočky do záhonků chodí je celkem jasné. Kyprá zemina je láká na vykonání potřeby. Kočka stejně jako ostatní zvířata nechápe, že vaše opečovávané kytičky potřebují jemné zacházení a že jim podhrabání a počůrání vůbec nedělá dobře. Domácí kočky reagují obdobně.

Abyste je odnaučili chodit do květináčů doma, musí mít vaše kočky svůj kočičí záchod neustále k dispozici, nejlépe na stále stejném místě. A na místě je důsledné uklízení. Některé kočky jsou prostě fajnovky, a pokud najdou svůj záchůdek použitý a neuklizený, prostě do něj už nejdou. Výsledkem jsou pak počůrané boty, postele nebo "zbytky" po kočce v květináčích. A proč se kočky vlastně v květináčích a záhonech tak rády povalují? Vyhřívají se zde, protože kočky jsou velmi teplomilná zvířata a vyhledávají příhodná vyhřátá místa, aby si zde pohověly. Upravená půda záhonku je pak zcela ideální, stejně jako vyhřátý substrát v květináčích. A pokud uprostřed záhonu najdete kráter jako po granátu, tak vězte, že se zde některá z koček potřebovala pro změnu ochladit. 

Teplo
i (Zdroj: Depositphotos)
Není nad to se vyhřát v záhonku se salátem

Na druhou stranu je ovšem nutno říci, že některé kočky jsou tak trochu zlomyslné a nejen, že vaše květináče použijí pro svou soukromou potřebu, ke všemu ještě nebohou kytku okoušou, vyhrabou hlínu po celém bytě a na dovršení všeho zla, květináč shodí na zem. Zde je na místě květináče, zejména ty menší rozmístit po bytě tak, aby se na ně kočky nedostaly (nezapomínejte, že kočka dokáže skočit velmi vysoko a dostane se i na místa, o kterých nemáte tušení, kde se tam vůbec vzala a jak to dokázala). Žel bohu to bude i pro nás znamenat jisté omezení a "lezení po výškách" vždy, když budeme potřebovat květiny zalít. Ze zvyků vašeho domácího mazlíčka i venkovních koček lze také vcelku dobře diagnostikovat, která místa kočky s oblibou vyhledávají a povalují se na nich. Pokud jim na takové místo postavíte květináč s muškátem, je většinou brzy jasné, kdo boj o místo na slunci vyhraje, neboť muškát se bránit neumí. 

Květináč
Nestavte květináče na místa, kde se kočky s oblibou povalují a vyhřívají, květináče vám buď shodí, nebo si do nich vlezou (Zdroj: Depositphotos)
Truhlík
Pokud jste kočce zatarasili truhlíkem její oblíbené místo, nesmíte se divit, že to dopadne takto (Zdroj: Depositphotos)

Vyvýšené květináče a truhlíky na oknech pak kočky lákají jako magnet. Kočky mají rády přehled o dění okolo nich, a tudíž vyhledávají místa, odkud budou dobře vidět a poznají tak blížící se nebezpečí. Truhlík na okně je zcela ideální pozorovatelnou. Máte pokojové květiny a trávu na zahradě okousané? Inu, zase ty kočky. Kočky si stejně jako další masožravci potřebují čas od času vyčistit žaludek a měkké šťavnaté lístky vašeho zelence nebo jemná tráva na zahradě jsou skvělou volbou obohacení jejich jídelníčku. Abyste zamezili okusování pokojovek, které mohou být pro kočku toxické a jedovaté, pořiďte jim kočičí trávu nebo vysejte do květináče obilí. Kočky se popasou na kočičí trávě a vašim květinám dají pokoj.

Kočičí tráva
Okusování pokojových květin zamezíte pořízením kočičí trávy (Zdroj: Depositphotos)
Tráva
Na pročištění žaludku kočky potřebují trávu nebo šťavnaté měkké listy rostlin (Zdroj: Depositphotos)

Zaručené rady nemusí vždy fungovat

Některé "zaručené" rady nabádají zatarasit kočkám přístup do květináčů pomocí napíchaných špejlí nebo zasypat substrát kamínky a podobně. Tyto rady většinou nefungují, protože kočka je tvor vynalézavý a dokáže si poradit. A pokud se chce někam dostat, tak se tam také dostane. Vsaďte spíše na prevenci než na řešení důsledků.

Soužití koček a pokojových rostlin bude fungovat jen tehdy, pokud bude mít kočka dostatek svého prostoru, kde může odpočívat, pokud jí nebudete neustále na oblíbená místa stavět barikády a pokud bude mít neustále čistý záchůdek. Odradit venkovní kočky od vašich záhonů bude trochu problematičtější a není jisté, že se to vůbec povede. Jistou naději by dávalo nedaleko vaší zahrádky vytvořit nízkou ohrádku s jemným pískem, který by kočky mohly používat jako záchůdek (ovšem za předpokladu, že jim jej také čas od času uklidíte). Kočky dávají přednost měkkému a jemnému podkladu, a pokud se naučí chodit na píseček, přestanou si vašich záhonů všímat. 

Kočka v trávě
i (Zdroj: Depositphotos)
Vyhřáté kameny skalky kočky budou lákat k povalování

Nadějí je pořídit si psa, který ovšem kočky spíš vypudí štěkotem a honičkou okolo plotu, než aby se je pokoušel zakousnout. Kočky také nejsou příznivci aromatických a intenzivních vůní. Vadí jim vůně citrusů, citronové trávy, eukalyptu nebo levandule. Většina koček jednoznačně nesnáší vodu a vlhko. Všimněte si, že na vaše čerstvě zalité záhony kočky nejdou a trpělivě čekají, až zemina oschne. Zde by se uplatnily rozprašovače a rozstřikovače vody, čímž zabijeme dvě mouchy jednou ranou. Kočky se odstěhují k sousedům a my budeme mít krásně zalito. Rozprašovače občas přemístěte, aby se kočky nenaučily využívat "území nikoho", kam voda nedosáhne.

Jistý úspěch můžeme slavit také s alobalem. Údajně kočkám vadí. Zkuste nastříhat z alobalu tenké proužky a na provázku je zavěsit okolo záhonků nebo květináčů. Ovšem může se také stát, že kočka lesklý alobal vyhodnotí jako ideální hračku. Na zahradách také nenechávejte žádné potraviny, které by kočky přitahovaly. Pokud vaši zahradu vyhodnotí jako nezajímavou, nebudou se vám ani hrabat v záhonech a květináčích. Na jaře, pokud máte zaseto a kočky si v záhonech lebedí, jako by se nechumelilo, můžete pokrýt záhonky jemným pletivem. Semenům to neublíží a kočky se sem odnaučí chodit, protože jim dotyk pletiva a tlapek nedělá dobře.

V bytě kočkám pořiďte škrabadla a pelíšky poblíž oken, kde budou moci nerušené odpočívat nebo si hrát. Dbejte na to, aby měly svá vyvýšená místa, kde neudělají žádnou škodu. Raději obětujte jeden parapet pro kočku než se rozčilovat nad kočkou v květináči. Abyste kočku snáze nalákali na místa, která budou jen její, umístěte sem květináč s kočičí trávou nebo šantu kočičí. 

Šanta
i (Zdroj: Depositphotos)
Na vyhrazená místa nalákejte kočky šantou kočičí

Aby se vaše kočky nenudily, vyrobte jim praktické drbátko

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 17. 6. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová