reklama

Návod na pěstování sladkých a šťavnatých melounů: Úroda bude skvělá, když víte jak na to

Sladké a šťavnaté melouny máme spojené se slunnými jižními zeměmi, Maďarskem a nanejvýš jižním Slovenskem, tak nás často ani nenapadne, že se dají snadno vypěstovat i na naší české a moravské zahrádce.

i (Zdroj: Depositphotos)
Melouny dokážeme vypěstovat i na našem záhonku (Zdroj: Depositphotos)

Pokud patří melouny mezi vaše oblíbené ovoce, máme pro vás návod, jak si je vlastnoručně vypěstovat na zahrádce. V našich podmínkách se jim totiž překvapivě dobře daří a pěstování není náročné.

Výsadbu není dobré uspěchat

Pro pěstování potřebuje nejenom dobře připravenou půdu, ale hlavně správné načasování výsadby. Protože, kdybychom moc pospíchali a melouny vysadili příliš brzy, naše práce by přišla vniveč. Melouny jsou totiž velmi citlivé na výkyvy teploty, především přílišný noční chlad. Ten jim vysloveně nedělá dobře, rostliny chřadnou a s největší pravděpodobností hraničící s jistotou i zahynou.  

Silná a zdravá sadba

Melouny si můžeme vypěstovat sami přímo ze semínka anebo si koupit silnou a naroubovanou sazenici. Výhodou je větší vitalita rostliny naroubované na odolné podnoži. Také se podstatně dříve dočkáme úrody a sklidíme mnohem více plodů, než je tomu u obyčejných ze semínka pěstovaných rostlin.

Melouny v kolečku
i (Zdroj: Prima DOMA)
Z naroubovaných sazenic bude úroda lepší

Příprava na pěstování

Začneme tím, že si dobře připravíme půdu. Melouny totiž nestačí jen tak zasadit do obyčejného záhonu. Pro dosažení pěkné úrody se vyplatí zem, která je už tak dost kvalitní a dobře vyhnojená, ještě odhrnout a na dno nasypat rozležený nebo alespoň částečně rozleželý hnůj. Ten potom zahrneme zemí, vytvoříme vyvýšený záhon a navrch položíme černou netkanou textilii. Její okraje zajistíme proti odfouknutí. Díky textilii dosáhneme větší záhřevnosti půdy, která se nebude zaplevelovat, a melouny, jež se začnou časem tvořit, budou ležet pěkně na textilii a zůstanou čisté, neznečištěné od země.

Hnůj
Do záhonku navezeme dostatečné množství hnoje (Zdroj: Prima DOMA)
Textilie
Díky netkané textilii budou melouny lépe prospívat (Zdroj: Prima DOMA)

Sázení melounů

Melouny jsou poměrně vitální a potřebují tedy dostatek volného prostoru. Z toho důvodu rostliny sázíme do vzdálenosti kolem 1 m od sebe. Roubované sazenice nikdy nesmíme zasadit příliš hluboko, protože by silná podnož ztratila svoji funkci a zakořenila by její ušlechtilá část. Proto rostlinky vždycky pozorně zahrnujeme zeminou jenom pod místo roubu.

Sázení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Dopřejte rostlinám dostatek prostoru

Na vodě nešetříme

Rozhodně se vyplatí melouny řádně prolít vodou. Protože počítáme s tím, že rostliny musí nasadit velké plody. A aby byly plné výborné šťavnaté biologické vody, která pročišťuje organismus, je třeba jim vláhu dopřávat pravidelně a v míře více než hojné. Pokud dáte melounům správnou péči, odmění se vám sladkými plody, které můžete začít sklízet už relativně brzy, to znamená na přelomu července a srpna.

Tip:

Meloun nejlépe osvěží jenom tak nakrájený na dílky, ale pokud máme větší úrodu, můžeme i trošku experimentovat a připravit si například meloun na grilu.

Grilovaný meloun s medem

Budeme potřebovat:

  • půlku melounu
  • olivový olej
  • 2 citrony
  • opečené toasty
  • med nebo javorový sirup na dochucení
  • meduňku na ozdobu

Meloun nakrájíme na měsíčky a potřeme je olivovým olejem. Položíme na rozpálenou mřížku grilu a přidáme i rozpůlené citrony. Grilujeme po obou stranách zhruba 2 minuty. Na talíři potom ogrilované plátky melounu pokapeme šťávou z citronu, zalijeme medem a ozdobíme meduňkou. Můžeme podávat například s citronovým sorbetem.

Grilovaný meloun
i (Zdroj: Depositphotos)
Vyzkoušejte grilovaný meloun

Připravte si osvěžující melounovou limonádu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 15. 6. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová