reklama

Posekanou trávu využijeme nejen v kompostu

S trávou někdy bývá dost zlobení. Zejména, pokud jí posekáme a pak nevíme kam s ní. Jestliže jí sekáme na dlouho jako krmivo pro hospodářská zvířata, máme o starost méně. Pokud ale používáme sekačku, měli bychom dopředu vědět, co s rozsekanou trávou uděláme.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Posekanou trávu využijeme nejen v kompostu (Zdroj: Prima DOMA)

Kam s posekanou trávou?

Sotva skončila zima, začala opět po vydatných deštích růst tráva. A my máme opět dilema, kam s ní. Pokud máme hospodářská zvířata jako králíky, ovce nebo dokonce koně a krávy, máme spíše starost, aby bylo trávy dost. Pokud ale veškerý náš zvířecí itinerář čítají neonky v akváriu nebo líný kocour, který trávník využívá na úplně jiné věci, musíme si dobře rozmyslet, jak s posekanou trávou naložíme.

Sekání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Trávu můžeme v první řadě zkrmit, pro tento účel sekáme nejlépe kosou

V první řadě zapomeňte na to, že byste posekanou trávy vyvezli pokoutně k okraji lesa nebo jí vysypali do příkopu u silnice. Jako biologický odpad je potřeba trávu směstnat do k tomu určených pytlů nebo vaků (zapůjčí vám je obecní úřad, městský úřad nebo po domluvě technické služby, které zajišťují svoz bioodpadu). Ale upřímně, pokud máte trávu, máte i zahradu a zde můžete trávu využít daleko smysluplněji.

Sekačka
i (Zdroj: Prima DOMA)
Sekání trávy sekačkou z ní vytvoří perfektní mulč

Mulč

Tráva je ideální mulč okolo stromků nebo jako vystýlka do bramborových řádků. Trávu posekejte klasicky sekačkou a ze sběrného koše jí rozsypte okolo paty stromů. Proč? Tráva jednak zabrání prorůstání plevelů, které by mohly mladé stromky dusit, a dále bude zadržovat vláhu v půdě, a ta se nebude tak snadno v horkých dnech vypařovat. 

Mulč
i (Zdroj: Prima DOMA)
Zásyp okolo stromků zajistí dostatek vláhy v půdě

Pěstujete brambory? Použijte mezi nakopčené řádky opět posekanou trávu. Zabráníte tak prorůstání plevele a zemina nebude tak náchylná na vysychání. Navíc získáte jedinečný zdroj organické hmoty, která je plná důležitých živin pro růst dalších plodin. Při zarývání je pak pohodlně dostanete až ke kořenům rostlin.

Brambory
i (Zdroj: Prima DOMA)
Posekaná tráva mezi řádky brambor vytvoří zdroj živin

Kompostování

Kompostování je pro zahradu důležitý proces. Díky kvalitnímu kompostu budeme mít neustále po ruce zdroj živin. Kompost bychom měli mít na každé zahradě, neboť kromě trávy do něj můžeme uskladnit a zkompostovat další organické materiály ze zahrady (nevykvetlé plevele ze záhonů, zbytky rostlin, listí nebo drobné větvičky, ideálně rozdrcené či naštěpkované). Pokud pak budeme tento bioodpad pravidelně prosypávat zeminou a prolévat vodou, za několik let máme skvěle proleželý kompost. 

Kompost
i (Zdroj: Prima DOMA)
Kompost je potřeba také čas od času "přeložit"

Pokud potřebujete mít kompost po ruce co nejdřív, využijte termokompostér. Termokompostéry jsou koncipovány tak, že mají dvojité opláštění, izolaci, uzavíratelný vstup a za pomoci urychlovače kompostu budeme mít již rok kompost plný zdrojů živin. Urychlovač kompostu je dobré přidávat do každé vrstvy, kterou do termokompostéru ukládáme, a musíme také tyto vrstvy prolévat vodou, aby mohlo dojít ke zkompostovacímu procesu. 

Urychlovač
Urychlovač kompostu zrychlí fermentační procesy (Zdroj: Prima DOMA)
Voda
Organický odpad v kompostu proléváme vodou (Zdroj: Prima DOMA)

Termokompostéry lze využívat od brzkého jara do začátku zimy, přes zimu pak necháme probíhat fermentační procesy. 

Rada při kompostování:

  • stalo se vám, že při otevření kompostéru jste cítili výrazný zápach po zkažených vejcích? Znamená to, že se v kompostu vyvinulo nadměrné množství uhlíku a je potřeba jej zregulovat. Přidejte větší podíl zelené hmoty (trávu, listí).
  • páchne kompost po amoniaku? To je důkaz vyšší koncentrace dusíku. Prosypte kompost pilinami nebo štěpkou a dojde k upravení podílů živin. 
Zápach
i (Zdroj: Prima DOMA)
Pokud kompost nepříjemně zapáchá, je potřeba přehodnotit složení

Publikováno: 20. 6. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová