reklama

Pěstitelská inspirace: Vypěstujte si kaktus ze semínka!

Říká se, že kaktus je špatný dárek, který může přímo ohrozit vaše vztahy s obdarovaným. Ovšem vypěstovat si kaktusy pro vlastní potěšení není nic proti ničemu. Ostatně tak to má i pan Ladislav Horáček, kterého kaktusy začaly fascinovat už v deseti letech. Dnes má plný skleník kvetoucích pichlavých rostlinek a mnoho zkušeností s jejím pěstováním. Právě o poznatky z praxe se rád podělí i s ostatními. Ale pamatujte, že kdo chce kaktus mít, ten musí začít se od základů, tedy přímo od semínka!

Troufnete si na to? Vypěstovat kaktusy od semínka v takovou kvetoucí krásu není až tak těžké, pokud tedy víte, jak na to (Zdroj: Depositphotos)

Od semínka k vypěstování kvetoucích kaktusů

Kaktusy jsou vytrvalé rostlinky se sukulentními stonky, většina z nich má místo listů trny. Pochází ze suchých pouštních oblastí, některé jsou ale z džunglí a lesů. Pěstitelé vidí kaktusy nejraději v květu – a není se čemu divit, opravdu je to nádhera. Jak říká jeden z odborníků na tyto pichláče, pan Horáček, největší radost má člověk z kaktusu, který si vypěstuje sám. Všem milovníkům nenáročné rostliny tak doporučuje jedno – vypěstovat si ty své kaktusy od semínka. Nejsnadnější je opatřit si semínka běžně dostupných kaktusů. Dále budete potřebovat výsevní substrát, který  by měla tvořit hodně písčitá a propustná zemina, a plastový kelímek s víčkem. Do kelímku nasypete zhruba centimetrovou vrstvu zeminy, zalijte ji vodou a na povrch nasypete protiplísňovým prostředkem ošetřená semínka. Ta zeminou již nezasypávejte. Stačí jen zavřít víčko a dát kelímek na okno. Nemáte-li doma kelímek, semínka dejte do květináče, který zakryjete sklem nebo umělohmotnou průhlednou destičkou. Někdy se doporučuje nechat semínka naklíčit na substrátu, pod kterým je ještě vrstva střepů, třeba z rozbitého kořenáče.

Kelímek, semínka
Zázrak jménem pěstování kaktusů začíná u semínek, která nejlépe naklíčí v plastovém kelímku. Takto vypadají po třech týdnech (Zdroj: Prima DOMA)

Naklíčeno a přesazeno

Další tři týdny vaše výsadba nepotřebuje prakticky nic, nevyžaduje žádné zvláštní podmínky ani světlo, žádoucí je snad jen běžná pokojová teplota okolo 22 °C. Po necelém měsíci by se už měly na kaktusu objevovat první trny nebo hlavičky. V tu chvíli už můžete nechat rostlinky vyschnout, čímž se zpevní. Následně se teprve začíná s přesazováním do normálního substrátu. Ten tvoří z jedné třetiny písek a ze dvou třetin kompostová zemina, aby měla rostlina dostatečné množství výživy. V tento okamžik je kaktus už dost zralý také na to, aby se seznámil s přímým slunečním svitem.

Sázení
Až semínka naklíčí a rostlinka vyschne, může se začít s přesazováním (Zdroj: Prima DOMA)

A co vláha?

S vodou se na kaktusy musí jít opatrně. Zálivka se jim dodává od března do léta, v září už se musí zalévat méně často, zhruba v říjnu se se zaléváním končí. Až do jara potom není třeba zavlažovat vůbec, kaktusy odpočívají na suchu, čímž se jim simuluje jejich přirozené prostředí a je pak víc pravděpodobné, že hezky pokvetou. V tomto období vegetačního klidu mohou v pohodě fungovat i bez světla, optimálně v teplotě okolo 12 °C.  Zálivka v této etapě představuje tabu, rostlinky by mohly začít hnít.

Hlína na stole
S vláhou se to nesmí přehánět ani při přesazování, kaktus má své limity (Zdroj: Depositphotos)

Kdy konečně vykvete?

První pěstitelské úspěchy jsou patrné zhruba po roce, kdy už rostlinky připomínají vzrostlé kaktusy. Vypěstování květuschopných rostlin trvá zhruba tři roky. Obvykle v červnu až v září je ten čas, kdy k tomu dojde. Jakmile se to podaří, květy se spráší, čímž získáte opat nová semínka. A další pěstitelská mise může začít!

Růžový květ kaktusu v zahradě
Hurá, už kvete! V poušti je to úžasné, ale doma ještě lepší! (Zdroj: Depositphotos)

Pár kaktusových rad na závěr:

  • Kaktusy vyžadují dostatek světla, ideálně by se měly pěstovat na slunném a chráněném místě. Čím víc bledé jsou jejich trny, tím víc světla obvykle potřebují. Slunit se musí zhruba pět hodin denně. Květináč s kaktusem čas od času pootočte, rostlina tak nebude vystavena svitu jen z jedné strany a poroste rovně.
  • Menší tragédie je kaktus nezalít než jej přelít. Ani když už je ten správný čas na zalévání, nepřehánějte to. Stačí dát trochu vody do misky pod kaktus a jednou týdně ji doplnit. Nikdy by se ale neměla kropit sama rostlina, na slunci by pak do ní mohly kapky vody vypálit skvrny.
  • Jak poznáte, že už se kaktus probudil ze zimního spánku? Začnou mu růst nové trny a jasně zezelená.
Kaktus s brýlemi
Pro kaktus nejsou sluneční paprsky tak nebezpečné jako pro nás, sucho zvládá lépe než přelití (Zdroj: Depositphotos)

Vyrobte si květinové terárium

Publikováno: 19. 6. 2021, Autor: Iva Dušková Zemánková, Profil autora: Iva Dušková Zemánková