reklama

Pěstitelská inspirace: Vypěstujte si kaktus ze semínka!

Říká se, že kaktus je špatný dárek, který může přímo ohrozit vaše vztahy s obdarovaným. Ovšem vypěstovat si kaktusy pro vlastní potěšení není nic proti ničemu. Ostatně tak to má i pan Ladislav Horáček, kterého kaktusy začaly fascinovat už v deseti letech. Dnes má plný skleník kvetoucích pichlavých rostlinek a mnoho zkušeností s jejím pěstováním. Právě o poznatky z praxe se rád podělí i s ostatními. Ale pamatujte, že kdo chce kaktus mít, ten musí začít se od základů, tedy přímo od semínka!

i (Zdroj: Depositphotos)
Troufnete si na to? Vypěstovat kaktusy od semínka v takovou kvetoucí krásu není až tak těžké, pokud tedy víte, jak na to (Zdroj: Depositphotos)

Od semínka k vypěstování kvetoucích kaktusů

Kaktusy jsou vytrvalé rostlinky se sukulentními stonky, většina z nich má místo listů trny. Pochází ze suchých pouštních oblastí, některé jsou ale z džunglí a lesů. Pěstitelé vidí kaktusy nejraději v květu – a není se čemu divit, opravdu je to nádhera. Jak říká jeden z odborníků na tyto pichláče, pan Horáček, největší radost má člověk z kaktusu, který si vypěstuje sám. Všem milovníkům nenáročné rostliny tak doporučuje jedno – vypěstovat si ty své kaktusy od semínka. Nejsnadnější je opatřit si semínka běžně dostupných kaktusů. Dále budete potřebovat výsevní substrát, který  by měla tvořit hodně písčitá a propustná zemina, a plastový kelímek s víčkem. Do kelímku nasypete zhruba centimetrovou vrstvu zeminy, zalijte ji vodou a na povrch nasypete protiplísňovým prostředkem ošetřená semínka. Ta zeminou již nezasypávejte. Stačí jen zavřít víčko a dát kelímek na okno. Nemáte-li doma kelímek, semínka dejte do květináče, který zakryjete sklem nebo umělohmotnou průhlednou destičkou. Někdy se doporučuje nechat semínka naklíčit na substrátu, pod kterým je ještě vrstva střepů, třeba z rozbitého kořenáče.

Kelímek, semínka
i (Zdroj: Prima DOMA)
Zázrak jménem pěstování kaktusů začíná u semínek, která nejlépe naklíčí v plastovém kelímku. Takto vypadají po třech týdnech

Naklíčeno a přesazeno

Další tři týdny vaše výsadba nepotřebuje prakticky nic, nevyžaduje žádné zvláštní podmínky ani světlo, žádoucí je snad jen běžná pokojová teplota okolo 22 °C. Po necelém měsíci by se už měly na kaktusu objevovat první trny nebo hlavičky. V tu chvíli už můžete nechat rostlinky vyschnout, čímž se zpevní. Následně se teprve začíná s přesazováním do normálního substrátu. Ten tvoří z jedné třetiny písek a ze dvou třetin kompostová zemina, aby měla rostlina dostatečné množství výživy. V tento okamžik je kaktus už dost zralý také na to, aby se seznámil s přímým slunečním svitem.

Sázení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Až semínka naklíčí a rostlinka vyschne, může se začít s přesazováním

A co vláha?

S vodou se na kaktusy musí jít opatrně. Zálivka se jim dodává od března do léta, v září už se musí zalévat méně často, zhruba v říjnu se se zaléváním končí. Až do jara potom není třeba zavlažovat vůbec, kaktusy odpočívají na suchu, čímž se jim simuluje jejich přirozené prostředí a je pak víc pravděpodobné, že hezky pokvetou. V tomto období vegetačního klidu mohou v pohodě fungovat i bez světla, optimálně v teplotě okolo 12 °C.  Zálivka v této etapě představuje tabu, rostlinky by mohly začít hnít.

Hlína na stole
i (Zdroj: Depositphotos)
S vláhou se to nesmí přehánět ani při přesazování, kaktus má své limity

Kdy konečně vykvete?

První pěstitelské úspěchy jsou patrné zhruba po roce, kdy už rostlinky připomínají vzrostlé kaktusy. Vypěstování květuschopných rostlin trvá zhruba tři roky. Obvykle v červnu až v září je ten čas, kdy k tomu dojde. Jakmile se to podaří, květy se spráší, čímž získáte opat nová semínka. A další pěstitelská mise může začít!

Růžový květ kaktusu v zahradě
i (Zdroj: Depositphotos)
Hurá, už kvete! V poušti je to úžasné, ale doma ještě lepší!

Pár kaktusových rad na závěr:

  • Kaktusy vyžadují dostatek světla, ideálně by se měly pěstovat na slunném a chráněném místě. Čím víc bledé jsou jejich trny, tím víc světla obvykle potřebují. Slunit se musí zhruba pět hodin denně. Květináč s kaktusem čas od času pootočte, rostlina tak nebude vystavena svitu jen z jedné strany a poroste rovně.
  • Menší tragédie je kaktus nezalít než jej přelít. Ani když už je ten správný čas na zalévání, nepřehánějte to. Stačí dát trochu vody do misky pod kaktus a jednou týdně ji doplnit. Nikdy by se ale neměla kropit sama rostlina, na slunci by pak do ní mohly kapky vody vypálit skvrny.
  • Jak poznáte, že už se kaktus probudil ze zimního spánku? Začnou mu růst nové trny a jasně zezelená.
Kaktus s brýlemi
i (Zdroj: Depositphotos)
Pro kaktus nejsou sluneční paprsky tak nebezpečné jako pro nás, sucho zvládá lépe než přelití

Vyrobte si květinové terárium

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 19. 6. 2021, Autor: Iva Dušková Zemánková, Profil autora: Iva Dušková Zemánková