reklama

Jak rozpoznat méně známé choroby rajčat? Poradíme vám!

Pokud se baví dva pěstitelé o plísních na rajčatech, mají na mysli plíseň bramborovou. Přitom rajčata napadá celé řada dalších houbových onemocnění. Pojďme se na ně podívat.

i (Zdroj: Depositphotos)
I rajčata trpí chorobami (Zdroj: Depositphotos)

Hnědá skvrnitost rajčat (Alternaria solani) je houbové onemocnění, které napadá lilkovité rostliny, např. rajčata nebo brambory. Výborně se mu daří v teplejším a sušším počasí. Skvrnitost rajčat se začíná projevovat v létě, kdy se na listech začínají objevovat ohraničené skvrny okrouhlého tvaru, které hnědnou.
Jednotlivé skvrny mají velikost až 1 cm, mohou se slévat dohromady a tvoří tak velký nepravidelný útvar. Listy, které jsou zasaženy skvrnitostí, usychají. Houba napadá i letorosty, na kterých jsou skvrny také patrné. Postupně se onemocnění projevuje i na plodech, na kterých se tvoří také skvrna tmavé barvy, která se postupně rozrůstá a znehodnocuje plod. Je proto nutné měnit stanoviště rajčat a nepěstovat je druhý rok na stejném místě. Zbytky rostlin pak po sezoně sebrat a spálit.

Alternarie na plodech
i (Zdroj: Jan Kopřiva)
Hnědá skvrnitost rajčat je houbové onemocnění, které napadá lilkovité rostliny, např. rajčata nebo brambory

Septoriová skvrnitost rajčete (Septoria lycopersici) se nejprve projevuje na čepelích starších listů jako drobné, okrouhlé, zpočátku vodnaté, později tmavě zabarvené nekrotické skvrny s velmi drobnými černými plodničkami.

Počet skvrn postupně narůstá, částečně se zvětšují, splývají a přecházejí i na mladší listy. Silněji napadené listy žloutnou, později hnědnou, zasychají a odumírají. Obdobně jsou napadány i stonky, řapíky listů a květní stopky. Plody však vždy zůstávají zdravé. Při raném napadení odumírají celé rostliny. Tato choroba je velmi často zaměňována s příznaky plísně bramborové. S chemickou ochranou je třeba většinou začít již v polovině června a podle potřeby ošetření opakovat v závislosti na průběhu počasí a výskytu prvních příznaků.

Suché listy
i (Zdroj: Jan Kopřiva)
Silněji napadené listy žloutnou, později hnědnou, zasychají a odumírají

Dalším houbovým onemocněním rajčat je plíseň šedá (Botrytis cinerea). Plíseň šedá je typická šedým povlakem (ten je tvořen vlákny mikroskopické houby) na povrchu plodů nebo listů napadené rostliny. Kromě toho jsou příznaky dobře patrné na plodech, kdy se tvoří vodnaté, šedozelené skvrny nebo jindy kroužky bílé až světle žluté barvy. Na skvrnách se může časem objevit typický šedý "kožíšek“. Plíseň šedá je nebezpečná především proto, že je velmi rozšířená. Proto při výskytu této choroby na jedné plodině musíme dávat pozor, aby nedošlo k rozšíření po celé zahrádce nebo skleníku.

Plíseň šedá
i (Zdroj: Jan Kopřiva)
Plíseň šedá je typická šedým povlakem

Spory houby se mohou šířit během přítomnosti na rostlinách přímo z jedné rostliny na druhou vzduchem. Na to musíme dávat opravdu velký pozor a rostliny pěstovat v dostatečných odstupech, jinak přežívá choroba na nakažených rostlinných zbytcích a je schopná přežít i na vytrvalých plevelech, ze kterých se další rok přesune opět na naši zeleninu. Jako jiné mikroskopické houby se jí daří v hustých porostech a vlhkém prostředí. Bránit se lze metodami podobnými jako v případě jiných houbových onemocnění (plísní). Důležité je tedy především udržování dostatečného odstupu mezi jednotlivými plodinami, udržování nepřehoustlého porostu a také pečlivá likvidace napadených rostlinných zbytků.

Padlí rajčete (Oidium lycopersicum) objevíme nejčastěji na lícní straně listových čepelí, omezeně však i na jejich rubu, ale i na listových řapících a na stoncích v podobě typických bělavých, moučnatých skvrn, které jsou zpočátku samostatné, později se však rychle rozrůstají, splývají a brzy pokrývají celý povrch rostlin. Napadené části rostou pomaleji, žloutnou a při silnějším napadení postupně usychají a odumírají. V ojedinělých případech hynou celé rostliny.

Pěstujte rajčata na balkoně

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 20. 6. 2021, Autor: Jan Kopřiva, Profil autora: Jan Kopřiva