reklama

Rozmarýn lékařský zlepšuje náladu, rozehřívá tělo, zvýrazňuje chuť a krásně voní

Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis) je hustý keřík, silně vonící, kvetoucí drobnými bílými nebo modrými kvítky. Divoce roste ve Středomoří. Sice se zpívá „Na tom pražském mostě rozmarýnka roste“, ale neroste… v našich podmínkách se bylina pěstuje v nádobách, protože není mrazuvzdorná. V létě může být venku, ale zimu na zahradě by s největší pravděpodobností nepřežila.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rozmarýn je bylinka, která léčí i chutná a vypěstovat si ji můžete sami (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rozmarýn se jako koření přidává hlavně na ryby, maso a zeleninu; má zvláštní aroma, tak trochu připomínající kafr. Není vhodný pro lidi s vysokým tlakem, protože jeho silice mírně zvyšují tlak, což samozřejmě až tak neplatí, když rozmarýn používáte jako koření, protože se jedná o nezanedbatelné množství. Několik rozmarýnových větviček položených na uhlí nebo dřevo dodá grilovaným pokrmům příjemně kořenitou vůni.

Rozmarýn je oblíbený jako aromatické koření k masu
i (Zdroj: Pixabay)
Rozmarýn je oblíbený jako aromatické koření k masu

Jak rozmarýn lékařský pěstovat

Nejprve si musíte zajistit sazenici, vyberte si rostlinku, která má víc výhonků a nejsou přerostlé. Lepší jsou krátké silné větvičky než tenké dlouhé. Když už máte rozmarýn rozrostlý a větvičky mají potřebnou délku, můžete nechat větvičku zakořenit, aniž byste větvičku oddělovali od mateční rostliny. Na zakořenění je potřeba čtyři až šest týdnů. Protože rozmarýn prospívá lépe v malém květináči, budete potřebovat přídavný květináč.

Rostlinku můžete pěstovat i na balkoně
i (Zdroj: Zdena Nováčková)
Rostlinku můžete pěstovat i na balkoně

Rostlina je poměrně citlivá na zálivku – vadí jí přemokření, ale i přesušení, v obou případech potom hyne. V letním období, když není venku, tak jí prospívá rosení. Doma pro rozmarýn v květináči musíte vybrat světlé místo, nejlépe mu je na okenním parapetu. Několikaletý rozmarýn se dá i dobře tvarovat i vzhledem k tomu, že dolní část rostliny je dřevnatá. Když bude rozmarýn zastřihávat, bude se zahušťovat, získáte tak zajímavou okrasnou rostlinu. Drobné lístky rozmarýnu si můžete v letním období nasušit do zásoby; čerstvá bylinka má intenzivnější vůni a silnější účinky na tělo.

Používat jej můžete čerstvý i usušený
i (Zdroj: istock.com)
Používat jej můžete čerstvý i usušený

Proč a jak rozmarýn lékařský léčí

Rozmarýn lékařský podporuje produkci žluči, zlepšuje trávení, působí proti plynatosti., pomáhá při nízkém tlaku. Když máte studené ruce a nohy, pravidelným pitím rozmarýnového čaje se problém vylepší, protože dochází k prokrvování a prohřívání. Rozmarýn obsahuje éterické oleje, které podporují mozkovou činnost a zvyšují bdělost a povzbuzují náladu. Zároveň působí jako antirevmatikum, proto se doporučují koupele právě s extraktem rozmarýnu, který výborně uvolní svaly a zlepší pohyblivost kloubů.

Relaxace v rozmarýnové lázni ale není vhodná večer, protože nabudí organizmus a nemuseli byste usnout. Koupel nejenže odstraňuje únavu, ale aktivuje lymfu, a tím i napomáhá detoxikaci těla. Rozmarýn má i dezinfekční účinky, hodí se i k inhalaci při nachlazení. Tinktura z rozmarýnu prokrví pokožku hlavy a při pravidelném používání podporuje růst vlasů. Rozmarýn není vhodný pro těhotné, protože prokrvuje dělohu a mohlo by dojít k potratu.

Rozmarýn je u spojován s láskou a svatbou
i (Zdroj: istock.com)
Rozmarýn je u spojován s láskou a svatbou

Větvičky rozmarýnu pomáhají pří likvidaci šatních molů, stačí je zavěsit ve skříni. Intenzivní vůně silic nenechavé motýlky spolehlivě odradí.

Prima tipy pro zdraví

Pro zimní měsíce si můžete připravit olej, který se dá přidávat do jídel, ale také do koupele, protože rozmarýn pomáhá při bolestivých kloubech (revmatismu). Tři až pět větviček asi deset centimetrů dlouhých naložte do kvalitního olivového oleje a nechte macerovat dva až tři týdny, potom sceďte. Rozmarýnový olej dejte do tmavých lahví, můžete používat na prevenci a podporu jater jednu lžíci ráno na lačno. Pomáhá také při nadýmání.

Rozmarýnový olej prospívá játrům
i (Zdroj: istock.com)
Rozmarýnový olej prospívá játrům

Rozmarýnový výluh zlepšuje trávení. Zalijte 1 lžičku drobných lístků 250 ml vroucí vody, zakryjte a nechte asi 10 minut vyluhovat, pak sceďte a teplé popíjejte po doušcích, nejlépe bezprostředně po jídle.

Můžete si z něj také připravit lahodný léčivý čaj
i (Zdroj: istock.com)
Můžete si z něj také připravit lahodný léčivý čaj

Z nezdřevnatělých větviček můžete připravit víno, které je vhodné pro ty, co trpí nízkým tlakem. Přispívá rovněž k lepšímu trávení – a navíc moc dobře chutná. Asi tři nezdřevnatělé větvičky nechte macerovat dva týdny v suchém červeném víně a potom přefiltrujte.

Zdroj informací: mojemedicina.cz

Publikováno: 21. 9. 2022, Autor: Zdena Nováčková, Profil autora: Zdena Nováčková