reklama

Vhodné dřeviny pro rozkvetlou zahradu i soukromí

Při budování zahrady zajisté stojíme nejen o estetický efekt výsadby, zároveň nám jde ale i o soukromí. Pokud toužíme o zahradě, která bude vytvářet perfektní soukromí, protože do ní prakticky nebude vidět, musíme si vybrat vhodnou skladbu rostlin, a to nejlépe takových, které nepotřebují moc péče, zároveň ale rychle vyrostou. Které druhy rychle rostoucích keřů a stromů si máme vybrat? Jak kombinovat živý plot s ostatní zelení?

i (Zdroj: Depositphotos)
Vhodná kombinace zeleně vytvoří dokonalé soukromí nejen v zahradě (Zdroj: Depositphotos)

Už dávno odzvonilo době živých plotů z klasických lesních smrků. Hustý živý plot sice vytvářel dojem neprostupnosti, kůrovcová kalamita v posledních letech ale nekompromisně vyřadila tyto stromy z výběru jako možné adepty pro vysoký a hustý živý plot. Kromě toho občasnou obtíží bylo opadávání jehlic ve spodní části živého plotu. Kdo již živý plot ze smrků má, je potřeba jej především vydatně po celý rok zavlažovat. Suchá léta v posledních rocích nahrávala škůdcům a mnohokrát došlo k uschnutí některých kusů, což znamenalo živý plot zlikvidovat.

Pro živý plot se dobře hodí například bobkovišeň lékařská, což je keř, který dorůstá výšky do 2,5 m, je stálezelený a velmi hustý. Je to ideální adept pro živý plot i solitérní výsadbu, přitom zároveň i hezky kvete během dubna až května. Má vyšší nároky na vláhu. Podobně vhodný je i dřišťál, který je kromě estetické funkce, lákadlem pro zpěvné ptactvo, které miluje jeho bobule. Jeho výška činí do 2 m a vyžaduje pravidelnou zálivku a humózní půdu. Je vhodný pro tvorbu nízkých živých plotů.

Bobkovišeň
i (Zdroj: Depositphotos)
Bobkovišeň je vhodná jako solitéra i na živý plot

Třetí možností stálezeleného živého plotu jsou túje, které však velmi pomalu přirůstají a mnohem více parády nadělají na zahradě jako solitérní rostliny, dorůstající i přes 4 m. V přírodních zahradách jsou vhodnou volbou jako lákadlo pro ptactvo, které v těchto keřích rádo hnízdí.

Túje
i (Zdroj: Depositphotos)
Túje jsou dobrá volba pro hustý a vysoký živý plot

Pokud chcete mít na zahradě opravdu pocit soukromí, pak volte velmi hustě rostoucí dřeviny, které vytvoří dojem nepřístupnosti. Kromě tújí vyzkoušejte třeba i borovici kleč, která roste do výšky kolem 2 m a tvoří neprůbojnou stálezelenou stěnu, která vydrží spousty let. Je to ideální rostlina do velké zahrady, protože zabírá spousty místa. Vhodné je osázet zahradu tak, aby nebyla sterilní, to znamená, že nabídne spoustu potravy ptactvu, které pomůže během vegetačního období s likvidací neskutečného množství škodlivého hmyzu.

Jako opadavé solitéry můžete zvolit například jeřáb, svídu nebo keřovou arónii, z jejichž plodů lze vyrobit i chutnou marmeládu. Svažitý a suchý svah osázejte například rakytníkem, který zde velice dobře prospívá, poskytne vám spoustu plodů plných vitaminu C a zároveň z něj můžete vytvořit velmi zajímavý živý plot, na kterém budou plody na podzim působit jako malé klenoty. Nezapomínejte ani na nejdůležitějšího tvora pro člověka – včelu. 

Aronie
i (Zdroj: Depositphotos)
Aronie je výborná jako dekorativní keř a ještě ceněný pro svoje plody

Pro včely je výbornou dřevinou například střemcha, jilm, meruzalka, dřín nebo hrušeň. V přírodních zahradách vysázejte určitě i kanadskou borůvku, jabloně a třešně. Dřeviny vhodně doplňte trvalkami, které včely a další užitečný hmyz přivedou do zahrady.

Okrasné dřeviny mohou být i jedovaté

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 22. 6. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček