reklama

Připravte se na invazi létajících mravenců! Zatočit s nimi můžete v bytě i na zahradě

Blíží se letošní invaze létajících mravenců. Vyskytují se převážně v červenci a v srpnu a zatočit s nimi zvládneme podobně jako s jinými mravenci. Jedná se totiž o mladé královny a samce běžných mravenců, kteří takto zabezpečují novou geneticky silnou generaci. Létají v rojích, aby měla královna větší výběr pro spáření, a zároveň se míchají mravenci z různých mravenišť. Příroda je opravdu velmi vynalézavá.

i (Zdroj: Depositphotos)
Jak bojovat proti okřídleným mravencům? (Zdroj: Depositphotos)

Příroda tímto velmi chytrým způsobem zabezpečí spojení více různých skupin mravenců a tím posílí další generaci. Díky křídlům mají tito mravenčí jedinci snadnější cestu jak se přesouvat a míchat mezi sebou. Zároveň se seskupují do větších rojů, aby byla možnost spáření co nejvyšší. Královně po spáření křídla upadnout a žije dále, aby nabídla své potomstvo. Okřídlení samci po pár dnech umírají.

Můžeme tedy počkat, až to zařídí příroda sama, ale pokud je mravenců hodně a nechceme ani, aby se nám usadili v bytě, či na zahradě, měli bychom zakročit co nejdříve. A proto, že se jedná vlastně o běžně neokřídlené mravence, budou proti nim fungovat stejné přípravky.

Okřídlení mravenci
i (Zdroj: Depositphotos)
Okřídlení mravenci zabezpečují míchání různých mravenišť

Záchrana proti okřídleným mravencům v bytě

V domácnosti můžete jednoduše nastříkat vhodný přípravek ve spreji na vstupní místa, tedy okolí dveří a oken, čím vytvoříte aerosolovou bariéru. Ta ale v tomto případě nevydrží tak dlouho, rychle se bohužel vyvětrá, je proto nutné častější opakování. Mravenci všeobecně nemají rádi silné a pronikavé vůně. Můžete proto na okno, které pravidelně otvíráte položit misku s aromatičtějším kořením jako je badyán, skořice, majoránka či hřebíček. Skvěle poslouží i vysušená kávová sedlina.

Voňavé koření
i (Zdroj: Depositphotos)
Směs voňavého koření zaručeně odpudí nálety mravenců

Další prevencí je okno zabezpečit sítěmi proti hmyzu, čím nejlépe zamezíte vstupu jakémukoliv okřídlenému hmyzu a budete mít celé léto klid. Přidejte ještě pěstování voňavých bylin, které můžete zužitkovat také pro sebe, a máte naprosto vyhráno. Silně odpudivé aroma má pro mravence například levandule, máta a eukalyptus.

Okno se síťkou proti hmyzu
i (Zdroj: Depositphotos)
Moskytiéra na okně chrání bydlení před létajícími mravenci

Boj s létajícími mravenci na zahradě a terase

Venku si zábranu v podobě sítě tak snadno nevytvoříme, vsaďte proto právě na pěstování voňavých bylin, cibule a česneku. Budete mít po ruce vlastní přírodní zdroje vitamínů a bylin a zároveň skvělou ochranu proti náletům nezvaných bujarých hostů.  Pokud si všimnete, že se vám podezřele často rojí okřídlení mravenci kolem určitých míst, položte tam misku s něčím pronikavě voňavým, nebo přímo květináč s aromatickými bylinami. Využít můžete mátu peprnou, citronovou trávu, levanduli, česnek, medvědí česnek, pelyněk, hřebíček, majoránku, anebo třeba exotickou mořskou cibuli (snědek ocasatý).

Citronová tráva v záhoně
i (Zdroj: Depositphotos)
Citronová tráva vypadá velmi pěkně a odpuzuje létavý hmyz

Mravencům hodně vadí také pronikavý čpavkový odér octu. Můžete tedy na inkriminovaná místa rozložit misky vody s octem v poměru 1:1. Okna a vstupy do bytu tímto roztokem pravidelně vytírejte. Ocet se pro nás rychle vyvětrá, ale pro citlivé čichové ústrojí mravenců zůstane nepříjemný delší dobu. Zajímavým přírodním prostředkem proti létajícím mravencům v bytě i venku je pak miska s nakrájeným posoleným celerem posypaným navíc skořicí. Sůl vytáhne z celeru vodu a tím se aroma celeru zintenzivní, a skořice sílu tohoto odéru ještě podpoří. Toto by je pak mělo zaručeně odradit a odklonit v letu jinam.

Jak ještě využít vonné koření? A co třeba parfém z hřebíčku?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 30. 6. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná