reklama

Zkroucené listy rybízu mohou znamenat přítomnost mšic. Pokud se objeví, ihned zasáhněte!

I na té nejmenší zahrádce či malém dvorku u domu se najde místo pro jeden nebo dva keře rybízu. Potrápit by nás ale mohli nepříjemní škůdci a nemoci. Rostliny kontrolujte pravidelně, a pokud si všimnete pokroucených listů, ihned hledejte příčinu. Může se jednat o bakteriální či virové onemocnění nebo nepříjemné napadení urputnými mšicemi.

i (Zdroj: Depositphotos)
Mšice v zahradě dovedou pěkně potrápit (Zdroj: Depositphotos)

Náročnost rybízu

Rybíz je všeobecně nenáročná rostlina, pěstovat ho můžeme skoro kdekoliv. Stanoviště pro pěstování nemusí být proto nijak speciální, stačí klasická půda, kterou můžeme vylepšit kompostem. Zvolit si můžeme z odrůd rybízu červeného, černého, bílého nebo růžového. Zvláštní pozornost bychom měli ale věnovat změnám na listech, které mohou znamenat nepříjemné nemoci nebo napadení drobnými škůdci.

Jak na nemoci rybízu

Pravidelně kontrolujte hlavně listy celého keře. Pokud se začnou kroutit, případně na nich vidíte zvláštní nepřirozené boule a barevné změny, může se jednat o virové nebo bakteriální onemocnění. Tady pomáhají fungicidní přípravky, které aplikujeme vždy podle návodu a pokynů výrobce. Jako prevenci proti dalšímu šíření je nutné důkladně zlikvidovat spadané listí a celý keř výrazně prosvětlit a provzdušnit prořezáním. V prořezaných a prosvětlených keřích a stromech je všeobecně výskyt nemocí nižší.

V pozdějším čase léta můžou listy vykazovat podobné známky onemocnění i důsledkem nedostatku draslíku v půdě. Přidejte proto do půdy síran draselný nebo jiné draselné hnojivo. A pokud je léto velmi suché a skoupé na deště, dopřejte keřům pravidelnější zálivku. Vždy je potřeba co nejdříve zasáhnout, v opačném případě bude rostlina nadále chřadnout a úrodu plodů budeme mít velmi malou nebo dokonce žádnou.

Nemocné listy rybízu
i (Zdroj: Depositphotos)
Listy rybízu napadené nemocí nebo škůdcem

Nepříjemní škůdci

Kroucení listů, změny barvy a padání můžou způsobovat i nezvaní malý nájemníci, zejména pak mšice, kterých se budeme při zanedbané péči zbavovat velmi těžce. Zároveň jsou to hodně zdatní škůdci a snadno se rozmnoží po celé zahradě. Vypadají jako malé žlutozelené až citronové larvičky jedna vedle druhé. Sají na spodní straně listu a postupně se rozšiřují na celou rostlinu. Pokud je objevíte, mechanicky odstraňte nejvíce napadené části a zbytek zlikvidujte vhodným postřikem.

Kontrola listů rybízu a mšice
i (Zdroj: Depositphotos)
Mšice najdeme předně na spodní straně listu rybízu

Pozor na zrádné mravence

Přirozeným nepřítelem mšic jsou berušky sedmitečné. Pokud se vám na zahradě přemnoží, vítejte je, jsou v tomto případě skvělým pomocníkem. Zároveň o to více hlídejte rostliny na zahradě, protože zákonice se berušky zdržují tam, kde je dostatek potravy.

Na druhou stranu, pokud máte na zahradě berušky a mšice nemizí, je možné, že je chrání mravenci. Ti si je přímo chovají pro sladkou tekutinu, kterou mšice vypouští ze zadní části tělíčka. Tato sladká látka se nazývá medovina a pro mravence je cenným zdrojem prospěšných látek a potravy. Proto je pro sebe chrání před predátory a často i přesouvají na jiná místa, aby měli mšice dostatek potravy. V tomto případě je potřeba zasáhnout podle možností jak proti mravencům, tak výrazně postřikem proti mšicím.

Mravenci se starají o mšice
i (Zdroj: Depositphotos)
Mravenci mšice chrání a přenášejí za potravou

MOSPILAN 20 SP Hobby

Praktické 500 ml balení je připravené k okamžitému použití. Aplikovat ho můžete na keře i stromy přímo a pohodlně připravenou postřikovou pumpičkou. Jedná se o systémový insekticid rozpuštěný již ve vodě. Lze ho využít také k postřiku proti mandelince bramborové, proti molicím na okrasných rostlinách, nebo také proti obaleči jablečném v jádrovinách.

Mospilan
i (Zdroj: Lovela)
Mospilan je velmi účinným postřikem proti mšicím

MOSPILAN můžete zakoupit také v práškové formě a postřik si tak připravíte sami podle potřeby. Dávkování pak dodržujte podle pokynů od výrobce, které najdete přímo na obalu. Postřik je možné provádět preventivně už od jara, kdy začnou rašit první pupeny listů.

Publikováno: 29. 6. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná