reklama

Jak se dočkat bohaté úrody okurek? Postupujte podle rad zkušených zahradníků

Kromě rajčat by na zahrádce určitě neměly chybět okurky, ať už salátovky nebo nakládačky. Slušné úrody se dočkáme i od rostlin pěstovaných na volném záhoně zvlášť, když dostanou vše, co potřebují.

i (Zdroj: DepositphotosPrima DOMA)
Okurky jsou nejoblíbenější zelenina (Zdroj: Depositphotos)

Osvěžující okurky mají všestranné využití, dají se použít na salát a zaženou hlad i chuť na něco dobrého coby nízkokalorické chroupání k televizi. Nakládačky jsou skvělé v kořeněném nálevu i jako lahodné „kvašáky“.

Nakládačky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Okurky k nakládání vypěstujeme na záhonku

Vybíráme podle chuti i místa

Odrůdy okurek vybíráme nejenom podle toho, jak které chutnají, ale i podle polohy, kde je budeme pěstovat. Například v chladnějších oblastech se víc daří hruboostným odrůdám nakládaček, ty prý si navíc při sterilaci ponechají nejvíc chuti a zůstávají i křehké. V teplejších polohách lépe prosperují bezostné partenokarpické okurky (nepotřebují k vývoji plodů opylení). Z hladkých okurek zmiňme alespoň odrůdy Karlos, Twigi nebo Karen, to jsou všechno vynikající nakládačky, které se vyznačují bohatou úrodou a skvělou chuť. Pokud bychom vysévali okurky salátovky, určitě doporučujeme poloranou odrůdu Obelix, která vytváří velmi kvalitní plody. Na kvašáky se hodí prakticky všechny odrůdy určené k nakládání, nejlépe si ale vede Iwonna, jejíž struktura i po zkvašení zůstává pevná a barva se nezmění do hnědé.

Odrůdy
i (Zdroj: Prima DOMA)
Odrůdy vybíráme nejenom podle chuti

Černá netkaná textilie

Pěstování okurek není žádná věda a jde to poměrně snadno. V našich klimatických podmínkách se okurky hadovky pěstují nejčastěji ve skleníku, ale nakládačky můžeme bez obav vysadit i ven. Aby jim ve volném záhonu bylo hezky teplo a pohodlně, podložíme je černou netkanou textilií.  

Černá netkaná textilie zabraňuje růstu plevelů, půda se pod ní lépe ohřívá, a to dělá okurkám dobře, potřebují u kořenů teplo alespoň 15 ºC. Vláha se díky textilii tolik neodpařuje, a naopak při zálivce nebo dešti proniká skrz ni ke kořenům. Výhodu netkané textilie spatřujeme také s ohledem na plody, které leží na čistém lůžku a nejsou znečištěné od hlíny.  

Textilie
i (Zdroj: Prima DOMA)
Pěstujeme na netkané textilii

Příprava záhonu

Postup při pokládání textilie na záhony je jednoduchý, ale lépe se vám bude pracovat ve dvou. Fólii si rozprostřeme na celou plochu záhonu, který chceme okurkami osázet. Okraje připevníme kolíky, aby nám ji neodnesl vítr.  Poté si prostředkem záhonu natáhneme vodicí provázek, abychom měli okurky pěkně vyrovnané v zákrytu.

Provaz
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vyznačíme si linii sázení

Sázení okurek

Okurky budeme sázet zhruba 20 cm od sebe, proto si na fólii vyznačíme místa, kam rostlinky umístíme. Podle vyznačení vystřihneme otvory. Někdo dává přednost prostřižení do kříže, jinému víc vyhovuje otvor kruhový. U křížových ale riskujeme, že nám je vítr podfoukne a fólii roztrhne. Doporučujeme proto cípy podhrnout dolů.

Kříž
i (Zdroj: Prima DOMA)
Ve fólii vyřízneme otvor

Dostatek hnojiva

Je třeba mít také na paměti, že okurky, jako každá plodová zelenina jsou poměrně náročné na výživu. Takže již při výsadbě budeme přidávat granulované hnojivo, které je přímo určené pro okurky a plodovou zeleninu. Samozřejmě, je ale nutné živiny doplňovat během celé vegetace. Do zálivky přidáváme buď kapalné, nebo vodorozpustné hnojivo určené přímo pro okurky a jím povrch textilie kropíme.

Ochranné klobouky

Pro zvýšení komfortu rostlinek na záhonku máme ještě jednu šikovnou vychytávku – ochranný sluneční klobouk. Pro okurky, ale třeba i saláty nebo jinou zeleninu má dvě funkce: jednak rostliny stíní proti příliš prudkým slunečním paprskům a zároveň na začátku vegetace, kdy hrozí nebezpečí, chladných nocí, chrání proti nastydnutí, protože okurka je velice choulostivá na nízké teploty. Jako vedlejší, ne však nevýznamný efekt miňme i fakt, že klobouk slouží coby efektivní bariéra proti napadení slimáky. Použití je jako vždy naprosto jednoduché. Vedle rostliny zapíchneme klacek a na něj jednoduše klobouk nasuneme. Kdybychom jej jen postavili nad rostlinku, první závan lehkého větříku by nám klobouk odvál pryč. Samozřejmě později, když už je teplo a rostliny povyrostou, klobouky odstraníme.

Klobouk
i (Zdroj: Prima DOMA)
Ochranný klobouk stíní a zabezpečí teplo

Udělejte si Americké okurky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 22. 6. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová