reklama

Tipy zkušených zahradníků: Jak a kdy správně stříhat živý plot

Živé ploty nenásilně ohraničují naše pozemky a oddělují zahrady. Ale aby byly přirozeně krásné, tak stejně jako plot umělý vyžadují naši péči, proto je musíme čas od času udržovat stříháním.

i (Zdroj: Depositphotos)
Jenom udržovaný živý plot je krásný (Zdroj: Depositphotos)

Živý plot by se měl za vegetaci stříhat minimálně dvakrát. Pokud bychom jeho údržbu zanedbali, nekontrolovatelně se rozroste, začne stínit zahradu, zasahovat k sousedům, či omezovat průjezd cestou. Nehledě na to, že neudržovaný plot vůbec nevypadá hezky.

Všechny keře potřebují péči

Ale nejen živé ploty, pravidelnou údržbu potřebují i okrasné keře, především ty, které už odkvetly. Než se pustíme do sestřihu, je ale třeba zkontrolovat zdravotní stav keřů a určitě bude nutné takovou rostlinu i zmladit, protože jinak nám doslova přeroste přes hlavu.

Při prohlídce vyhledáme také případné náletové keře a ty nekompromisně odstraníme. Je třeba prořezat suché větve, na které trpí hlavně růžičky. Velký zákrok bude asi potřebovat například zlatice, která nás časně zjara těšila záplavou svých žlutých květů a často bývá i svým vzrůstem dominantou celé skupiny keřů.

Zlatice
i (Zdroj: Depositphotos)
Zlatici ostříháme krátce po odkvětu

Špatné větve musí pryč

Větve okrasných keřů podobně jako větve ovocných stromů mohou být napadeny moniliovou spálou (usychání konce větví), jíž rozhodně musíme odstranit. Jinak by totiž mohlo dojít k rozšíření této houbové nemoci do celého keře, a to by mělo vliv na jeho kondici a vzhled.

Monilile
i (Zdroj: Prima DOMA)
Moniliová spála se projevuje zavadáním konců větviček

Na stříhání tenkých větviček se nejlépe uplatní malé zahradnické nůžky. Na silné větve jsou třeba nůžky pákové, které si poradí s průměrem až do 55 mm. Pro dokončení fazony plotu či keře určitě použijeme mechanické nůžky na živé ploty anebo komfortní akumulační plotostřih.

Nůžky
i (Zdroj: Depositphotos)
Nůžkami na plot dodáme keřům tvar

Stříháme živý plot

Celý keř je třeba nejenom sestřihnout, ale také vytvarovat. Pro kvalitní ostříhání živého plotu si před začátkem práce stanovíme linii, jak vysoko chceme plot stříhat a podle toho napneme vodicí provázek. Tímto jednoduchým, ale účinným trikem zaručeně dodržíme perfektní rovinu. Bohužel, nemůžeme se spoléhat jen na to, že to "nějak trefíme“ od oka.

Provázek
i (Zdroj: Prima DOMA)
Provázkem si vyznačíme horní linii střihu

Stříháme odshora dolů

Když máme horní rovinu pomocí vodicího provázku perfektně střiženou, začneme upravovat boky. Tato plocha by se měla varovat tak, že horní část živého plotu je o pár centimetrů užší než dolní. V průřezu tedy vytvoříme takový hodně vysoký lichoběžník. Důvod je jednoduchý, chceme, aby světlo dopadalo do všech částí keřů a aby dolní část nebyla zastíněná a tím pádem bez listů.

Pohodlně s plotostřihem

Po dostřižení plotu okem zkontrolujeme dílo a dorovnáme nerovnosti. Díky plotostřihu jde práce poměrně rychle od ruky, a hlavně s vynaložením minimální síly. Doporučujeme používat plotostřihy, které mají nastavitelnou rukojeť, jež se dá natočit do strany. Prostříhání boků zešikmených stěn potom není problém a nemusíme si plotostřih v ruce složitě naklánět a přetáčet.

Plotostřih
i (Zdroj: Prima DOMA)
S plotostřihem jde práce rychle od ruky

Keře, které se hodí pro živý plot:

  • Dřišťál – má krásné dekorativní listy i kůru. Stálezelený druh dřišťálu se stříhá ihned po odkvětu, opadavý během léta.
  • Líska – keře lísky pro živý plot sázíme blíž k sobě, bohužel ale budeme muset oželet úrodu lahodných oříšků. Lísku stříháme klasickým způsobem koncem jara po odkvětu.
  • Zlatice – nejkrásnější jarní keř, kvetoucí záplavou oslnivě žlutých květů. Po odkvětu odstřihneme většinu větví, ponecháme jen nejsilnější výhony.
  • Šeřík – v květnu nádherně kvete, a ještě lépe voní. Je třeba pravidelně odstřihávat odkvetlé výhony, abychom podpořili kvetení v následujícím roce.
Šeřík
i (Zdroj: Depositphotos)
Jedním z nejkrásnějších keřů pro živé ploty je šeřík
  • Habr – jeden z nejrychleji rostoucích keřů. Mladé habříky řežeme jen jednou ročně, aby zesílily a zhoustly. Starší dvakrát za sezonu tedy koncem června a v lednu.
  • Svída bílá – doporučuje se zpětný řez těsně u země, bujně vyrostou nádherné, rudě zbarvené pruty.
  • Buxus – neboli zimostráz je elegantní a stále zelený. Roste sice pomalu, ale zato nás odmění hustou spletí větví a krásnými sytě zelenými lístky. Velice snadno se zastřihává do požadovaného tvaru.
  • Ptačí zob – nepřehlédnutelná stálice mezi keři. Nás potěší pestrobarevnými listy od zlaté přes zelenou až po panašovanou, opeřené návštěvníky zahrady zase bílými plody. Stříhání je jednoduché, dvakrát do roka. Do zahradnické módy posledních let jednoznačně přišel ptačí zob. 

Tvarujeme keře:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 23. 6. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová