reklama

Týpí nemusí být jenom indiánské obydlí, perfektně poslouží i pro pěstování fazolí

Důležitou zeleninou, na kterou bychom neměli na zahrádce zapomenout, jsou fazole. Můžete si zvolit pěstování keříčkových nebo tyčkových fazolí. Oba druhy jsou kvalitní a výživově velmi hodnotné. Pokud máte prostor a navíc děti, zkuste je pěstovat na jednoduchém týpí z dřevěných či bambusových tyčí. Pnoucí tyčkové fazole vytváří dlouhé velmi kvalitní velké lusky a jsou vynikající pro přímý konzum, ale i nakládání nebo mražení.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Pnoucí fazole pěstované na bambusové konstrukci týpí (Zdroj: Prima DOMA)

Výživová prospěšnost fazolí

Všechny druhy fazolí jsou skvělým zdrojem vitaminu C a zároveň mají velké zastoupení vitaminů skupiny B. Třetinu semena tvoří bílkovina a až polovinu dobře stravitelný cukr. Jsou dokonce vhodné pro stravu diabetiků, protože mají velmi nízký glykemický index a v kombinaci s léčbou přispívají ke snížení hladiny cukru v krvi. Zároveň mají také vysoký podíl vlákniny, což je velmi prospěšné pro naše celkové trávení.

Na druhou stranu obsahují i škodlivou složku, čím je jedovatý toxalbumin fasin, proto je nikdy nekonzumujeme syrové. Vždy je vaříme nebo jinak tepelně zpracováváme, minimálně 15 minut, a tím se jedovatá složka zcela rozloží a vytratí se její škodlivé působení.

Pěstování fazole
i (Zdroj: Prima DOMA)
Pěstování pnoucí fazole

Jak správně tahavé fazole pěstovat

Fazole pěstujeme u nějaké opory, protože se potřebují pnout, jsou levotočivé a rádi se táhnou hodně do výšky. Vyžadují velmi kvalitně zpracovanou půdu a dostatečné množství výživy. Půda by měla být lehčí až středně těžká, s neutrálním pH 6-7 a mírně vlhká. Ideální stanoviště je místo, kam dopadá dopolední sluníčko, ale dobře snáší i polostín. Určitě jim nebude prospívat chlad a stanoviště bez dlouhodobého sluníčka. Teplota by neměla klesnout pod 15 °C, proto s výsevem po zimě raději nespěcháme.

Důležitý je také správný výsev. Semínka vyséváme do mírné hloubky zhruba 2 cm po 2-3 semínkách a vždy k nějaké opoře, protože se opravdu potřebují pnout do výšky. Může to být plotový výplet, rovné delší tyče, které ale pevně ukotvíme v zemi, nebo z tyčí vytvořené týpí, které se opravdu podobá vysokému indiánskému stanu. Po výsevu semínka mírně zahrneme hlínou.

Semana fazolí
i (Zdroj: Prima DOMA)
Semana fazolí vyséváme po 2-3 kusech

Původní mexičtí indiáni měli kdysi velmi zajímavý zvyk. Když opouštěli vesnici, aby se přesunuli někam dál, tak vše sbalili, sundali ze stanů kůže, ale ponechali tam dřevěnou konstrukci, na které pak dál rostly právě fazole. Díky tomu pak opuštěná vesnice nakonec nebyla opuštěná, ale dostala nový smysl a žila svým vlastním a prospěšným způsobem dále.

Postup výroby konstrukce týpí:

Pět dlouhých (2,5-3m) bambusových tyčí svážeme na horním konci k sobě pevným provazem. Svažte je tak, aby konstrukce zůstala pohyblivá a dala se rozložit do tvaru stanu.

Vázání bambusových tyčí
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vázání bambusových tyčí

Konstrukci postavte na vybrané místo. Roztáhněte volné konce od sebe a zapíchněte je do země. Tyče rozložte rovnoměrně a horní část směrujte do středu.

Rozložení týpí konstrukce
i (Zdroj: Prima DOMA)
Roztáhněte bambusové tyče od sebe a zapíchněte do země

Pomocí pevného provázku pak konstrukci zpevněte. Omotejte postupně provazem jednotlivé tyče v několika patrech, aby se vytvořila opora pro fazole i ve volném prostoru mezi tyčemi.

Vázání konstrukce provazem
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vázání jednotlivých tyčí provazem

U takto připravené konstrukce se fazole budou lépe pnout a uchytávat a pokryjí tak celou plochu konstrukce, ne jenom samostatné tyče. Vytvoří zároveň zajímavou skrýš pro děti.

Pěstujte zdravé luštěniny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 25. 6. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná