reklama

Svatý Jiljí (1. září) jasný, bude podzim krásný aneb Září v lidové meteorologii

Prosluněné dny pozdního léta mohou být v polovině září vystřídány nebo někdy jenom přechodně přerušeny chladnějšími, pro které jsou příznačné časově nepravidelné, někdy však i výraznější poklesy teplot. Podívejte se na září v lidové meteorologii.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V lidové meteorologii se skrývá životní zkušenost našich předků (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jaké je září v lidové meteorologii?

Jilské ochlazení

Přestože denní teploty na přelomu měsíců srpen a září jsou ještě poměrně vysoké, dochází právě v tomto období (od konce srpna do 5. září) z asi 60% pravděpodobností k výraznějšímu ochlazení, kdy dny svým charakterem spíše než léto připomínají počínající podzim. V minulosti byly dokonce během jilského ochlazení zaznamenány první ranní mrazíky.

Mariánské léto

V období zhruba od 5. do 10. září se poměrně pravidelně objevují teplé slunečné dny. Někdy je mariánské léto zaměňováno s babím létem, ale to přijde až později.

Ludmilsko-matoušské pozdní léto

Přichází s asi 65% pravděpodobností přibližně od 10. do 25. září. V tomto čase dochází již k výraznému poklesu denních teplot, zároveň je typická i jejich velká rozkolísanost. V kronikách jsou zaznamenány nejen mrazy, ale i sníh.

K podzimu se váže mnoho lidových pranostik
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
K podzimu se váže mnoho lidových pranostik

Babí léto

Je to období klidného slunečného počasí s výrazným nočním ochlazením, s častými ranními mlhami a občas i mrazíky a mrazy. Pokles teplot je plynulý, bez výraznějších výkyvů a méně strmý, než v obdobích následujících. Babí léto nepředstavuje nějaké jisté, časově omezené období. Pro období babího léta (od 25. září do 20. října) jsou typické velké rozdíly mezi denními a nočními teplotami, což je důsledkem bezoblačné oblohy, která nebrání vyzařování tepla ze zemského povrchu.

Dalším typickým rysem babího léta jsou vedle zbarvujícího se listí hlavně mladí pavoučci poletující na svých pavučinách. Nejvýraznější část babího léta, která je typická svými výrazně teplými dny, se nazývá léto svatého Václava (přibližně od 25. září do 5. října).

Tip:

Letos astronomické léto končí a podzim začíná 23. září 2022 v 03:03:41h. Podzimní rovnodennost je moment, kdy slunce přechází přes rovník. V tento okamžik je den stejně dlouhý jako noc.

Zdroj informací: pranostik.cz; pocasicz.cz

Publikováno: 1. 9. 2023, Autor: Jaroslav Beran, Profil autora: Jaroslav Beran