reklama

Maliny a ostružiny jsou hvězdami bobulovitého ovoce

Oba druhy patří mezi drobné ovoce a představují významný doplněk pěstovaných kultur především u drobných pěstitelů. Aby ne, vždyť sklízet sladké lahodné plody až do zámrazu by chtěl určitě každý vyznavač tohoto skvělého ovoce.

i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Žluté maliny Golden Blis jsou žhavou novinkou (Zdroj: Ludmila Dušková)

Odrůd je v sortimentu celá řada, mezi osvědčené stálice patří např. Rubín, Zeva II, Canby ad. Proto je vhodné upozornit pěstitele hned na dvě žhavé novinky, které obohacují stávající sortiment. Červená odrůda Autumn Bliss je ještě doplněna odrůdou se žlutými plody – Golden Bliss. Obě odrůdy se vyznačují sladkými atraktivními plody, které se sklízejí především ve druhé polovině léta a pro sklizně až do zámrazu se označují jako stáleplodící.

Zeva maliny
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Maliny Zeva jsou stálicemi

Maliníku se daří ve všech ovocnářských oblastech na slunném stanovišti chráněném před větrem. Na plné a přímé osvětlení horní části výhonů je zvláště náročný. Naopak zastínění bazální části výhonů je příznivé, protože tak nejvíce odpovídá původním stanovištím maliníku na lesních pasekách. Půdy vyžaduje středně těžké, propustné, vlhčí a humózní, mírně kyselé. Nevhodné jsou půdy těžké a zamokřené. V takových podmínkách trpí houbovými chorobami a virózami, výhony špatně vyzrávají a v zimě vymrzají. Nesnáší také lehké, písčité, vysychavé půdy.

Žluté maliny
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Maliníku se daří na slunných stanovištích

Pro vysokou potřebu vláhy lze maliník, stejně jako například rybíz, pěstovat v podhůří. V těchto podmínkách, vzhledem k pozdní době květu, nedochází k jejich poškození nízkými teplotami. Tyto oblasti také poskytují maliníku potřebný úhrn srážek, a to 700-800mm. V aridních oblastech potřebuje v době intenzivního růstu a vývoje doplňkovou závlahu. Ta se osvědčila především před sklizní a v době sklizně.  Stáleplodící odrůdy dosahují vysoké úrody  na jednoletých výhonech, proto je potřeba již na podzim, po sklizni, pruty seříznout až u země. Tento zásah je možné provést i brzy na jaře. Na nových výhonech pak budeme sklízet.

Maliny sklizeň
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Stáleplodící odrůdy malin dosahují vysoké úrody na jednoletých výhonech

Zdravé sazenice maliníku vysazujeme do dobře zpracované odplevelené půdy na podzim, ale také v předjarním a jarním období. Pro kontejnerované rostliny je nejvhodnější doba březen-duben, kromě mrazivých dnů je lze vysazovat po celý rok. Rostliny bez kořenových balů je nejlepší vysazovat od srpna do října. Pokud přijde období dlouhotrvajícího sucha v období výsadby, rostliny je nutné ještě před zahrnutím důkladně zalít. Při pěstování stáleplodících odrůd musíme počítat s poměrně dlouhými silnými výhony doslova obalenými průběžně zrajícími plody. Při nedostatku místa se proto vyplatí jejich vyvázání k opoře.

Maliny Autumn Bliss
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Maliny Autumn Bliss mají sladké atraktivní plody

Ostružiny se řadí do skupiny černého ovoce, které v současné době patří mezi nejvyhledávanější druhy. Nejen lékaři ale i domácí léčitelé využívají černého ovoce k léčení a především zmírnění následků civilizačních chorob. Donedávna byl ponejvíce pěstován pouze černý rybíz. Poslední desetiletí je však poznamenáno nebývalým zájmem o pěstování borůvek, černého jeřábu, a především ostružin. Dokonce je prokázáno, že by každý člověk měl zkonzumovat během léta nejméně 2 kg černých plodů. Ostružiny obsahují především vitamín C (21 mg), A, minerální látky a ovocné cukry prospěšné lidskému zdraví. Používají se na výrobu vín, šťáv, kompotů, marmelád, džemů, ale nejvyhledávanější jsou v čerstvém stavu. Ani mrazením neztrácejí chuť, barvu a konzistenci.

Na rozdíl od maliníku však vyžaduje vhodnou polohu, protože potřebují teplejší stanoviště chráněné proti mrazům a chladným větrům. V drsnějších polohách ostružiníky, především beztrnné, často vymrzají. Vhodná jsou nezastíněná slunečná místa. Ostružiníkům velmi svědčí hlinité půdy dobře zásobené humusem a bohaté na živiny Na půdní vláhu jsou méně náročné než maliníky a je možné je pěstovat i v sušších kamenitých půdách. Pro novou výsadbu volíme místo, kde ostružiny ani maliny nerostly řadu let. Vysazujeme jednoleté sazenice. Protože beztrnné odrůdy ostružiníku se množí hlavně řízkováním, používají se k výsadbě především kontejnerované zakořeněné sazenice s kořenovým balem.

Ostružiny
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Ostružiníkům velmi svědčí hlinité půdy dobře zásobené humusem a bohaté na živiny

Výsadbové místo připravíme předem, především se postaráme o důkladné odplevelení. Ostružiníky do připravené půdy můžeme vysazovat na podzim i na jaře, pokud máme kontejnerované sazenice, tak po celé vegetační období. Rostliny vysazujeme do jamek o rozměrech 0,3×0,3 m. Povrchovou zeminu na výšku rýče odložíme a nahradíme asi 10cm vrstvou zahradního kompostu – na dno jámy a na zbytek použijeme zeminu původní. Sazenici po vysazení zalijeme a výhon seřízneme na 2-3 očka. Jestliže sázíme na podzim, přihrneme sazenicím půdu na ochranu proti vymrznutí.

Doporučené odrůdy jsou:

  • Thornfree, odrůda s velkými těžkými plody sladkokyselé aromatické chuti. Plodnost je vysoká a pravidelná. První sběr lze očekávat v 2. pol. srpna. Rostlina je bez trnů.
  • Wilsonův raný, odrůda se sladkými aromatickými plody střední velikosti. Do prvního sběru zraje již koncem července, plody zrají stejnoměrně, nepřezrávají. Vhodná i do podhorských oblastí.
Ostružiny Thornfree
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Ostružiny obsahují 21 mg vitaminu C

Víte, jak prostříhat ostružiny?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 27. 6. 2021, Autor: Ludmila Dušková, Profil autora: Ludmila Dušková