reklama

Zasolení půdy je problém, důležitá je hlavně prevence

Zasolení půdy představuje opravdu velice vážný a nežádoucí problém, který je spojen s běžně prováděnými lidskými činnostmi. Avšak už významnější zasolení končí úhynem veškeré vegetace a nemožností zde po dlouhou dobu něco pěstovat. Proto je dobré vědět, jak mu účinně předcházet.

i (Zdroj: Depositphotos)
Zasolení půdy mění ornici v důsledku přemíry průmyslových hnojiv na poušť bez života (Zdroj: Depositphotos)

U zahrádky jsme zvyklí, že při dobré péči mají rostliny velmi pěkný vzrůst, k tomu sytě zelenou barvu a poskytnou velký a vyrovnaný výnos. Důležité je pro velkou úrodu především pravidelně střídat plodiny z hlediska únavy půdy, pravidelně a vydatně obohacovat půdu o živiny, pravidelně a přiměřeně zalévat a také na podzim rýt a zjara kypřit. Mnozí z vás však místo kompostu, chlévského hnoje a jiného organického materiálu, sáhnou po průmyslových, nejčastěji granulovaných hnojivech. A při prvním náznaku horšího zdravotního stavu rostlin i za sucha přihnojí. A to je velice špatně.

Při prvním náznaku svěšených a nažloutlých listů bude jádro problému víceméně v neodpovídající zálivce, kterou za sucha musíte provádět nejlépe ráno a večer. Pokud budete často hnojit průmyslovými hnojivy, v období sucha se jindy úrodná půda může přeměnit na neúrodnou planinu, kterou pokrývají bělavé fleky. Ty jsou právě důsledkem přemíry použití průmyslových hnojiv a špatné zálivky, která s sebou na povrch vynese krystalky soli. Vláha se pak odpaří a zůstanou jen krystalky soli z hnojiv, které vytvářejí právě ten nehezký pohled. Cesta zpátky je velice složitá.           

Žena v zahradě
i (Zdroj: Depositphotos)
Úsměv na rtech nám působí především zdravá zahrádka a velký úroda

Problematické je například i bojování proti některým škůdcům, kdy například slimáci ničí vše zelené, co jim přijde do cesty a jejich solení znamená rychlou smrt. Při masivním solení slimáků jde nejen o nehezký pohled, zároveň si však koledujete o podobný problém, jako u přemíry hnojení kupovanými hnojivy. Důležité je také bránit půdu před solí v zimě. Pokud možno, pak vůbec nesolit. Rostliny hynou v přesolené půdě proto, že prakticky nemohou přijímat vláhu.

Zelí na zahradě
i (Zdroj: Depositphotos)
Zdravá zahrada znamená zdravé rostliny a vysoký výnos

Pokud už k zasolení půdy dojde a odpovídají tomu i příznaky v podobě hynoucích rostlin a prachové půdy, je na čase radikálně změnit přístup k zahrádce. Důkladné zrytí pozemku, přídavek množství kompostu a jiných organických hnojiv, je základem. Kompost je obecně černé zlato pro zahradu, protože obsahuje velké množství snadno vstřebatelných živin, zadržuje v sobě vláhu a pokud není prosítovaný, pomáhá s provzdušněním půdy.

Chlévský hnůj pak představuje zdroj dusíku a tepla, které je důležité hlavně u teplomilných plodin. Velkým množstvím pouze průmyslových hnojiv dochází k jejich průniku do spodních vod, což je nežádoucí. Organické hnojení a řádně prováděná péče o půdu je jedinou cestou, jak zabránit rozvratu přirozeného prostředí pro rostliny.

Půda před výsevem nebo výsadbou potřebuje péči

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Zdroj: Prima DOMA

Publikováno: 1. 7. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček