reklama

Lze u nás pěstovat a sklízet exotické plodiny?

Exotické ovoce většinou kupujeme v obchodech. Některé druhy, jako například citrusy, však dokážeme s úspěchem pěstovat jako pokojovky, bonsaje nebo jako plodící rostliny v oranžériích. Jak je to ale s ostatními druhy exotického ovoce? Lze u nás vypěstovat banány, pitahaju nebo liči?

i (Zdroj: Depositphotos)
Lze u nás pěstovat a sklízet exotické plodiny? (Zdroj: Depositphotos)

Exotické ovoce u nás

Mezi exotické ovoce zařazujeme zejména takové, které přirozeně neroste v našich zeměpisných šířkách a vyskytuje se v oblastech tropů nebo v subtropickém pásmu. K nám jsou tyto produkty dováženy ze zahraničí. Takové ovoce si pak můžeme koupit v obchodech. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, zda by se některé druhy exotického ovoce nedaly pěstovat i na našich zahradách?

Ovoce
i (Zdroj: Depositphotos)
Exotické ovoce můžeme pěstovat i u nás, ne vždy se ale dočkáme plodů

Citrusy

Mezi citrusy zařadíme citrony, pomeranče, grapefruity, mandarinky, pomela, jackfruity, klementinky, cedráty, kumquat a limetky. Toto ovoce roste na stromech, které nesou stejné názvy jako dané ovoce, tzn. pomerančovníky, citroníky a další. Jsou to stálezelené, teplomilné, většinou trnité stromy či keře, které rostou v tropickém a subtropickém pásmu Afriky, Asie a Austrálie. 

V teplých oblastech mohou být tyto rostliny pěstovány po celý rok venku, v chladnějších oblastech mírného pásma pak v oranžériích. V České republice jsou pak pěstovány také jako okrasné pokojové rostliny či bonsaje. Existuje dokonce spolek citrusářů, který soustřeďuje mnoho členů a který se specializuje právě na pěstování citrusů a jejich křížení.

Citrusy až na několik málo výjimek nesnášejí mrazy a chlad. Vyžadují množství ideálně rozptýleného slunečního světla, výživnou, lehkou, dobře propustnou mírně kyselou půdu a dostatek vláhy. Pokud máme vytápěný skleník, lze je přechovávat v zimních měsících zde bez výrazné újmy. V době, kdy jsou teploty setrvale vyšší než 20 °C, je můžeme ponechat po celý den i noc venku. Při této teplotě se jim také nejlépe daří. Krátké období klidu vyžaduje teplotu okolo 10 °C. Pokud pěstujeme citrusy v oranžériích, při jejich kvetení je potřeba rostliny uměle opylovat. Pak se dočkáme i plodů za předpokladu, že jsou rostliny naroubované na plodící kultivar. Kromě občasného rosení je potřeba citrusy přihnojovat speciálním hnojivem pro citrusy.

Citrusy
i (Zdroj: Depositphotos)
Citrusové plody patří k oblíbeným při pěstování

Banány

Banánovník (Musa) je rod bylin, a to bylin značně velkých. Zahrnuje sice také zakrslé druhy, velké jen několik desítek centimetrů, ale také zástupce náležící k nejvyšším bylinám světa (až 16 m). Největšími exportéry banánů jsou Ekvádor, Kostarika, Filipíny a Kolumbie, tedy země ležící v nejteplejším zeměpisném pásmu. V našich podmínkách pěstujeme spíše zakrslé kultivary a většinou jako okrasné pokojovky (Musa ‘Dwarf Cavendish‘). 

Rod Musa potřebuje vysokou vzdušnou vlhkost a teplotu 20-25 °C. Nižší vlhkost vzduchu můžete nahrazovat pravidelným rosením listů. Rostlina vyžaduje častou a vydatnou zálivku, Nedostatek zálivky se projeví blednutím listů. Banánovníky potřebují hodně světla. Pokud je pěstujeme správně, ve třetím roce se může objevit květ. V tuto dobu se s banánovníkem nesmí hýbat. K vyzrání plodů vyžaduje alespoň 3,5 měsíce v teplém prostředí. Banánovník bude také potřebovat poměrně velký květináč.

Můžeme ale také sehnat banánovníky mrazuvzdorné, jež snesou teplotu až -5 °C. Přes léto se pěstují stejně jako klasický banánovník, před zimou se jim však odřežou listy a okolo rostlin se vytvoří zábal ze suchého listí či slámy a podobných materiálů.

Banány
i (Zdroj: Depositphotos)
Banánovník pěstuje doma spousta lidí, ale bez plodů

Mango

Mangovník indický (Magnifera indica) je strom z čeledi Anacardiaceae. Plody, které označujeme jako mango, mají v dužině velkou pecku, kterou si můžeme doma zasadit. Ideální je sázet na jaře. Pecku samotnou je potřeba zbavit všech vláken. Chcete-li urychlit klíčení, můžete pecku rozřezat na délku asi 5 mm nebo jemně otřít celou pecku smirkovým papírem. Při teplotách kolem 20–25 °C začnou semena manga růst za 1–4 týdny. Mango má rádo úrodnou a dobře propustnou půdu, proto je ideální směs zahradní půdy, rašeliny a perlitu s pH okolo 5,5-7,5, teplé a slunné místo. Pro klíčení je nutné květináč zakrýt fólií a vytvořit tak miniskleník. Mango roste nejlépe na plném slunci – na jižním nebo západním okně. Na květy a následně i na plody si ale počkáme až 7 let. Většinou se ale plodů vůbec nedočkáme, zkušení zahradníci považují za úspěch, když na jednom stromě vypěstují dva plody. Také se zde zatím nepodařilo, aby stromy dorostly do své klasické výšky, která je okolo 40 m.

Mango
i (Zdroj: Depositphotos)
U manga máme naději, že na rostlině uvidíme i plody

Avokádo

Avokádo je plod hruškovce přelahodného (Persea americana), jehož plody jsou velké až 1 kg. Většina druhů má plody vejčitého až hruškovitého tvaru, ale může se lišit barvou plodů. V našich zeměpisných podmínkách je nejlepší pěstovat avokádo jako pokojovou rostlinu. Není nijak náročné na půdu, úplně mu postačí lehká, mírně kyselá zemina, kterou běžně seženete v zahradnictvích. Vyžaduje vlhkou, ale ne přemokřenou zeminu.

Z avokáda vyjměte pecku. Zapíchněte 4 párátka do spodní třetiny pecky tak, aby byla pravidelně po obvodu pecky. Následně jí položte do sklenice s vodou nebo na ni tak, aby párátka umožnila stálé ponoření spodní části pecky ve vodě. Po asi 6 týdnech by se měly objevit kořínky a první lístky. Sazenici přesadíme do květináče, který umístíme tak, aby na rostlinu nešlo přímé slunce a teplota neklesla pod 7 °C. Substrát by měl být namíchán z ornice a kokosového vlákna se spodní drenáží. Pro košatější korunku je nutné vrcholky vyštipovat.  V domácích podmínkách vypěstujeme stromek maximálně 2m, můžeme ale vytvořit i bonsaj. Plody můžeme vidět za 4–8 let, ale klidně až za 15 let nebo taky nikdy. V našich podmínkách je to totiž výjimečné.

Avokádo
i (Zdroj: Depositphotos)
Avokádo nám doma plody nabídne jen zcela ojediněle

Liči

Liči čínské (Litchi chinensis), také známé pod jménem dvouslivák lahodný je nejznámější zástupce čeledi mýdelníkovitých, které poskytují jedlé plody. Stálezelené majestátní stromy mohou dorůstat do 15-20 m a dožít se i přes 200 let. 

Semena, která vyjmeme z plodu, ihned zasadíme, protože velmi brzy ztrácí svou klíčivost. Výsev naležato do směsi rašeliny a písku provádíme asi 2 cm hluboko. Pokud bude substrát stále vlhký a teplota okolí bude dosahovat aspoň 20 °C, do měsíce již můžeme očekávat první rostlinky. Mladé sazeničky nevystavujeme přímému slunci. Přes veškerou naši péči nám ale v pokojových podmínkách liči nikdy nevyroste do velikosti stromku a také nebude nikdy plodit.

Liči
i (Zdroj: Depositphotos)
Liči bude u nás doma pouze okrasnou pokojovkou

Z avokáda si připravte lahodnou pomazánku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 30. 6. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová