reklama

Pěstujeme rostliny, které zlepšují půdní kondici

V každé zahradě můžeme najít místa, která nejsou osetá nebo osázená rostlinami. Je to vynikající příležitost pro to, abychom zde nechali růst takovou zeleň, která zlepšuje stav půdy. I takové zelené hnojení, které vyséváme po sklizni, má na zdraví a kondici půdy zcela zásadní vliv. Které druhy rostlin můžeme pro zlepšení půdy využít? Na co si je zapotřebí dávat pozor, co se týká hlavně výskytu chorob?

i (Zdroj: Depositphotos)
Svazenka je krásná medonosná rostlina, která poslouží jako půdopokryvné zelené hnojení (Zdroj: Depositphotos)

Největším problémem v zahradě je nízký výnos nebo velmi pozvolný růst, který indikuje, že v půdě je něco špatně. Nejčastějším důvodem špatného zdravotního stavu rostlin je ukrytý v podobě vyčerpání půdy, které nastává tehdy, pokud nectíte zásady pravidelného střídání plodin na záhonech a na jednom místě pěstujete stále stejnou plodinu po několik let. Typickým příkladem jsou brambory, pro které má většina z vás vyčleněno větší políčko. Postupem času dochází k problémům s půdou, protože hůře absorbuje vláhu, chybí v ní živiny a celkově vypadá jako prachová, nevzhledná hmota.

Pro pěstování brambor je vhodné mít k dispozici větší plochu, kde na jedné polovině rostou brambory, a na druhé zelenina nebo zelené hnojení s delší vegetační dobou. Další rok pak dojde k prostřídání stanovišť, tím se únava půdy značně omezí. Někteří z vás mají dokonce plochy dvě a ty střídají, což je správně. Ale žádné místo by nemělo být prázdné.

Hořčice v květu
i (Zdroj: Depositphotos)
Hořčici setou využijte také jako zelené hnojení

Pro užitek na volná místa vysejte například hrách nebo fazol, jsou to nenáročné rostliny, které dobře plodí i na hůře úrodných půdách. Co je důležité z pohledu pěstitele, je fakt, že tyto dva druhy uvolňují do půdy dusíkaté sloučeniny. A výborné je, když je necháte na ploše odplodit, rostliny samotné rozsekáte sekačkou a zapravíte do půdy. Je to jednoduchý recept na zelené hnojení se všemi pozitivními výsledky pro půdu. Obohacená o dusík a rozdrcenou zelenou hmotu ukáže v příštím roce, jak se zlepšila její úrodnost.

Hrách v záhoně
i (Zdroj: Depositphotos)
Hrách je rostlinou dvojího užitku

Problém je s velmi těžkými jílovitými půdami. Ty zadržují vodu, jsou neúrodné a hlavně špatně zpracovatelné. I zde je řešením výsev zelené hmoty v podobě směsi hořčice a řepky, na jiné místo je pak vhodné přidat třeba luskoobilná směs nebo svazenku. Hořčice, řepka a svazenka mají kromě většího množství zelené hmoty také větší množství kořenů, které brání růstu plevelů a květy poskytují spousty potravy pro opylovače.

Pokud si tedy chcete zúrodnit část zahrádky, kde je jílovitá půda, pak se nebojte využít těchto směsí. Jakmile odkvetou nebo přestanou plnit svůj účel, je čas na posekání hmoty nejlépe mulčovačem, který zeleň velice jemně nadrtí. Následuje hluboké rytí s přídavkem velkého množství kompostu a trochy písku. Pozor však na následné pěstování brukvovitých po řepce nebo hořčici, zvyšuje se tím riziko propuknutí nádorovitosti. Z okrasných letniček nelze opomenout aksamitník, který zlepšuje půdní prostředí vylučováním látek, které likvidují půdní háďátka, drobné hlístice, které napadají především cibuloviny, hrách, řepu a další zeleninu. Výsledkem společného pěstování s afrikány jsou zdravé rostliny a velká úroda.

Aksamitník
i (Zdroj: Depositphotos)
Aksamitník se podílí na zlepšení stavu půdy likvidací škůdců

Rostliny vhodné jako činitel zlepšení stavu půdy:

  • fazol
  • hořčice
  • hrách
  • peluška
  • řepka
  • svazenka
  • luskoobilná směs – obsahuje hrách, oves a pelušku

Zde je pár tipů, jak na přírodní hnojivo pro vaše rostlinky:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 28. 6. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček

Mohlo by vás dále zajímat

Jak správně připravit půdu pomocí jednoosého malotraktoru

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Ludmila Dušková společně s Tomášem Belingerem názorně ukazují divákům různé postupy, jak správně připravit půdu pro plodiny jako jsou brambory, rajčata nebo okurky