reklama

Máte rádi kiwi? Zkuste si ho vypěstovat!

Máte rádi kiwi? Pak vám nic nebrání zkusit si vypěstovat své vlastní plody. Krom zdravých plodů mohou sloužit i jako okrasná popínavka. A je jen na vás, jestli to bude klasické velkoplodé kiwi nebo drobnoplodé, které ani nemusíte loupat.

i (Zdroj: Depositphotos)
Kiwi je liána se zdravými plody (Zdroj: Depositphotos)

O kiwi

Kiwi, nebo také aktinidie, je liána s opadavými listy, která velmi rychle roste a samozřejmě potřebuje oporu. V místě svého původu mohou mít výšku 6-30 m dlouhé liány. Protože jde většinou o dvoudomou rostlinu, dávejte pozor, jakou odrůdu pořídíte. Budete totiž v takovém případě potřebovat samčí a samičí rostlinu, které vysadíte vedle sebe. Existují ale i částečně nebo plně samosprašné rostliny. Nemusíte se bát, že by v našem podnebí neprospívaly - některé druhy jsou mrazuvzdorné. Navíc jsou rostliny také odolné škůdcům a chorobám. Plody kiwi jsou zdraví prospěšné – jeden plod pokryje denní potřebu vitaminu C, obsahuje také draslík, vlákninu a antioxidanty. 

Velkoplodé nebo mini?

Vybrat si můžete z několika odrůd. Drobné plody jsou sladší, bez slupky a tedy jednoduší na konzumaci, plodí dříve a jsou i odolnější mrazům.

Velkoplodé kiwi – klasické kiwi s chlupatou slupkou, jak ho znáte z obchodu. Jeho název je aktinidie lahodná. Krom jedné či dvou odrůd je to cizosprašná rostlina, budete tedy potřebovat minimálně dvě rostliny – samčí a samičí. Plody můžete sklízet až na pozdní podzim, takže se hodí hlavně tam, kde nejsou brzké mrazíky.

Velkoplodé kiwi
i (Zdroj: Depositphotos)
Velkoplodé kiwi může růst i na vaší zahradě

Minikiwi – jeho plody mají velikost zhruba jako angrešt. Odrůdy seženete samosprašné nebo opět dvoudomé. Plody dozrávají v srpnu až září a nemusíte je loupat. Navíc jsou tyto odrůdy odolnější proto mrazům.

Jak pěstovat kiwi, aby plodilo?

Pěstování kiwi není až tak náročné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Vysazovat můžete rostliny z kontejneru kdykoli během roku, vhodné je to ale obzvláště na jaře po zmrzlých do jam, které mají hloubku zhruba 40 cm a průměr 50 cm. Zasaďte je tak hluboko, jak hluboký je zemní bal. Vzdálenost mezi rostlinami by měla být 2-4 m, Půdu před vysazením i po něm důkladně zalijte. Ale pěstovat ho můžete i v kontejneru na balkoně. Nádoba by měla mít objem alespoň 25 l. Protože koření poměrně mělce, bude potřebovat během sušších měsíců zálivku.

Oloupané kiwi
i (Zdroj: Depositphotos)
Drobné, netypické plody aktinidie si jistě oblíbíte

Pěstujte ho v zemině, která je kvalitní, vysoce propustná, bohatá na živiny a mírně kyselá. Základními prvky, které musí pro úspěšné kvetení a nasazování plodů obsahovat, jsou vápník, draslík a hořčík. Vysaďte ho na slunné stanoviště, tedy jižní, jihovýchodní nebo jihozápadní stranu. Místo má být také chráněné proti větru. Rostlina potřebuje pevnou oporu. Můžete ji nechat pnout i po pergole či altánu. Vyhněte se organickým hnojivům, která podporují růst výhonů oproti kvetení. Pokud ale chcete přihnojovat, použijte běžně dostupná hnojiva, která podporují kvetené a plození, nebo minerální hnojiva. V zimě rostlinu chraňte, kořeny zakryjte jehličím, kůrou nebo slámou, nízké keře potom přikryjte netkanou textilií. A pokud máte mladé rostliny ještě v květináčích, umístěte je na zimu do skleníku.

Květy kiwi
i (Zdroj: Depositphotos)
Kiwi vás potěší i krásnými květy

Kdy plody sbírat?

K prvním plodům vede od mladé rostlinky poměrně dlouhá cesta. Můžete je čekat, až když je plně vyvinutá, tedy ve 3-4 letech. Podle pěstované odrůdy se plodů kiwi dočkáte na podzim, a to v říjnu nebo v listopadu. Velkoplodá kiwi můžete sklidit už před mrazy, dozrají vždy při pokojové teplotě. Plody můžete uchovávat v chladné, suché místnosti, kde vydrží i poměrně dlouhou dobu.

Keř
i (Zdroj: Depositphotos)
Kiwi potřebuje pevnou oporu

Řez kiwi

I kiwi je potřeba věnovat péči v podobě řezu. Pokud máte zkušenost s řezem vinné révy, máte vyhráno, protože je velmi podobný. Aktinidie plodí na jednoletém dřevě. Odstranit je tedy nutné odplozené výhony. Boční výhony potom v prvních letech zkracujte na 2-4 očka. Z těch potom vyrostou plodící výhony. Jakmile nasadí rostlina plody, větve za posledním výhonem seřízněte. Pak proveďte řez opět po sklizni.

Připravte si kiwi vitaminovou bombu se skořicí

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 2. 7. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová