reklama

Aby byly růže zdravé a krásně kvetly, vyžadují pravidelnou kontrolu

Růže bezesporu patří mezi nejkrásnější květiny. Najdeme je snad na každé zahrádce. Je jich nespočet kultivarů v barevných odstínech, výškách i možnostech využití. Od výsadby do skalek přes keřové, hrnkové až po pnoucí. Přestože jejich využití se liší, mají jedno společné – houbové choroby. Je jich hned několik, mezi nejzávažnější patří černá skvrnitost, padlí a rez.

i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Chraňme růže před škůdci a houbovými chorobami (Zdroj: Ludmila Dušková)

Houbové choroby

Černá skvrnitost (Diplocarpon rosae) se projeví výskytem nepravidelných tmavohnědých až černofialových skvrn s paprsčitým okrajem. Pod lupou je možné vidět na povrchu skvrn černé plodničky s výtrusy. Ty se uvolňují a šíří infekci na okolní listy.

Při silném rozšíření je napadena také zelená kůra mladých výhonů nebo i květy. Nemocné listy žloutnou a předčasně i v plném létě opadávají. Rostliny často na podzim znovu obrážejí, ale tím dochází k jejich oslabení, mají větší náchylnost k namrznutí a především takové keře v příštích letech málo nebo vůbec nekvetou. Na odumřelých opadaných listech na zemi se během zimy tvoří druhé vývojové stadium houby, a to výtrusy, které jsou pak zjara novým zdrojem nákazy.

Černá skvrnitost
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Černá skvrnitost se projeví výskytem nepravidelných, tmavohnědých až černofialových skvrn s paprsčitým okrajem

Padlí růžové (Sphaerotheca  pannosa) se projevuje bělavým moučnatým povlakem na listech, řapících a stoncích rostlin, ale především na vrcholových částech letorostů a poupatech. Napadená rostlinná pletiva šednou, dochází k omezení růstu, deformacím a rychlému zasychání. Výskyt podporují vyšší teploty a teplotní výkyvy, vyšší nebo také střídavá vzdušná vlhkost, příliš hustá výsadba a přehnojení dusíkem. Nevhodné je také zalévání rostlin na listy či zálivka ve večerních hodinách, kdy rostlina nestačí oschnout.

Padlí růžové
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Padlí růžové se projevuje bělavým moučnatým povlakem

Rzivost růže (Phragmidium mucronatum) - brzy po vyrašení růží, se objevují na starších listech světle oranžovočervené plodničky (aecidie). V létě se pak na horní straně listů tvoří žluté skvrny a na spodní straně kupky letních výtrusů. Na podzim pak na listech vznikají černé kupky výtrusů zimních. Rez růžová se v posledních letech objevuje velmi často, zpravidla na venkovních růžích a vedle černě a padlí se jedná o jednu z nejrozšířenějších chorob.

Rez růžová
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Rez růžová se v posledních letech objevuje velmi často

Škůdci

Ze škůdců se jako první objevují mšice, ty sají na mladých listech a výhonech, produkují medovici, která se projeví lepivým povlakem na listech.

Mšice na růži
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Mšice jsou savý hmyz, sají na mladých listech růže

Dalším škůdcem růží, především listů je pidikřísek růžový – ten vytváří nápadné požerky na horní straně listů.

Pidikřísek
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Pidikřísek vytváří nápadné požerky na horní straně listů

Svilušky poznáme podle jemných pavučinek v paždí listů, rychle se množí a škodí sáním.

Sviluška
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Svilušky škodí sáním. Vytvářejí jemné pavučiny v paždí listů

Pilatěnka drobná patří mezi škůdce velmi nápadné, stáčí listy do pravidelných ruliček, ve kterých se vyvíjí larvička. Poškození pilatěnkou je nevratné a růže jsou doslova znehodnoceny.

Pilatěnka drobná
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Poškození pilatěnkou drobnou je nevratné

Pokud vysadíte královnu květin na nevhodné stanoviště, s největší pravděpodobností brzy onemocní. Stísněná místa, kde vzduch nemůže dostatečně proudit, vyhovují obtížným houbám, jako je padlí, černá skvrnitost listů a rez. Proto pro růže vybíráme vzdušná stanoviště, kde mohou jejich listy rychle osychat. Růže nevysazujeme ani pod velké košaté stromy nebo tam, kde již předtím byl několik let záhon růží. Nic se ale nesmí přehánět, příliš horké a suché stanoviště je tím pravým prostředím pro rozvoj a šíření škodlivého hmyzu.

Kdy je vhodné preventivní ochranu provádět?

Ideální doba je při rašení mladých listů, dřív, než dojde k příznakům poškození. Další zásah provádíme v době zjištění prvních příznaků.

Při takovém množství chorob a škůdců bude nutná celá baterie přípravků!

Vyplatí se pořídit si pouze sadu pro komplexní ochranu růží. Výhodou je dlouhodobý účinek působení. Jedná se o systémový přípravek, které je po postřiku rozveden cévními svazky po celé rostlině a likviduje všechny uvedené choroby a škůdce. Odpadá tak zdlouhavé ošetřování mnoha přípravky, navíc kapalná forma se dá lehce odměřit i na malé množství postřikové kapaliny přiloženou odměrkou.

Jak se bránit škůdcům a chorobám napadajícím zahradní rostliny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 3. 7. 2021, Autor: Ludmila Dušková, Profil autora: Ludmila Dušková