Současné velmi upravené a pečlivě udržované zahrady hmyzu obecně moc nesvědčí. Jde především o malé množství potravy a také vyprahlý trávník, v němž nenajdou úkryt. Pokud chcete některým samotářským druhům pomoci, pak si na zahradu pořiďte nebo vyrobte hmyzí hotel.
Typickým uživatelem hmyzích hotelů jsou například včely samotářky, které zde najdou velmi dobrý úkryt, některé další druhy zde pak i mají hnízdo. Jde o to hlavně připravit takový typ materiálu, který bude hmyzím druhům vyhovovat. V kupovaných hotelech, které jsou dostání v hobbymarketech a obchodech s potřebami pro zahrádkáře, většinou naleznete typy s tělem z dřevěných prken a dřevotřískovou zadní stěnou. Kámen úrazu může být právě zde, protože dřevo rádo nasakuje vlhkost i přes ochranný nátěr, a tak během dvou až tří let můžete stát před rozhodnutím pořídit hmyzí hotel nový.
Určitě je minimálně vhodné vnější strany natřít alespoň lazurou, na střechu hmyzího hotelu pak navařit buď kus asfaltové lepenky, nebo upevnit pečlivě střižený pásek plechu, který poskytne dobrou ochranu proti dešťovým srážkám. S vnitřní výplní je to bez problému, ta je suchého přírodního rázu a vydrží mnoho let. Pokud není úplně stabilní a hrozí její vypadávání ven, vyřešte to instalací jemného pletiva. Není nutné ale hmyzí hotel kupovat, když máte šikovné ruce. Stačí si sehnat například šuplíky ze staré skříně a to budou teprve přátelé koukat s údivem, jaký krásný prvek v zahradě jste si vlastnoručně vytvořili.
Pro výrobu hmyzího hotelu budete ještě potřebovat:
- jemné pletivo
- kousky dutých cihel
- slabé větvičky
- větve s průměrem přes 5 cm s vytvořenými hlubokými otvory
- duté lodyhy bambusů, které nastříháte podle hloubky hotelu
Nezapomeňte ještě na tavnou pistoli s náplněmi. Toto budete potřebovat na upevnění bambusových lodyh a větviček tak, aby jednotlivé prvky držely na svém místě. Začněte tak, že materiál budete postupně odspodu skládat od nejhrubšího. Až celý proces včetně lepení dokončíte, nakonec přední stranu zafixujte pletivem. To zabrání, aby výplň hotelu vypadávala ven na zem.
Co se týká orientace hmyzího hotelu v zahradě, nejvíce hmyzu vyhovují teplé jižní polohy, osvětlené po velkou část dne. Ve stinných místech obecně moc hmyzu útočiště nehledá, maximálně tak pavouci. Důležitá je dobrá fixace hmyzího hotelu jako ochrana před případným větrem.
Proti nepříjemnému hmyzu můžete pěstovat masožravky, péči ně zvládnou i děti
Publikováno: 5. 7. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček