reklama

Řekněte jasné NE chemii, proti chorobám rostlin použijte přírodní postřiky!

Téměř v každé zahradě najdeme nějaké choroby, které vznikají hlavně při nevhodných pěstebních podmínkách, které vyvolávají rostlinám stres a oslabují jejich obranyschopnost. Věděli jste, že proti některým chorobám můžete využít i případní postřiky, které si vyrobíte v pohodlí domova?

i (Zdroj: Depositphotos)
Plíseň bramborová decimuje porost rajčat, využijte přírodní postřik z česneku jako prevenci (Zdroj: Depositphotos)

Vlhčí ráz počasí spolu s nižšími teplotami jsou především na venkovních výsadbách ideální pro rozvoj nejhorší choroby rajčat a brambor. Řeč je o plísni bramborové, která je prakticky nejobávanější chorobou této zeleniny, a pokud propukne, bývá problém s tím, aby nedošlo ke zkáze všech pěstovaných kusů. Plíseň se totiž velmi rychle šíří.

Důležitá je především prevence, která u rajčat spočívá v pravidelném vylamování zálistků u tyčkových kultivarů, vzdušném porostu, větrání skleníku a zálivce, která není prováděna na listy, ale důsledně ke kořenům. Jako preventivní řešení se osvědčilo sáhnout po nejrůznějších odvarech, například z šalvěje nebo česneku. Tři pokrájené stroužky česneku nechejte hodinu louhovat ve 2 l vody, poté scedíte a po vychladnutí máte připravený prostředek, který pomůže zabránit vzniku plísně. Aplikujte 2× do týdne.

Česnek
i (Zdroj: Depositphotos)
Česnek je nejen vyhledávaná plodina, zároveň i přírodní léčitel mnoha chorob rostlin

Podobné je to s lístky šalvěje, ta působí také preventivně. Do třetice se v domácnosti hodí i kypřicí prášek do pečiva, který rozmícháte ve 2 l vody a aplikujete, přičemž jako smáčedlo použijte běžný rostlinný olej. Pokud ale už plíseň udeřila, na listech a plodech se tvoří skvrny, tyto postřiky nepomůžou a je zapotřebí napadené části odstranit a stříkat chemickým preparátem z obchodu. Podobné důsledky má i plíseň okurková, také tvořící skvrny na listech a plodech. Jako přírodní prevenci využijte křenový odvar, získaný z 50 g křenu a 5 l vody. Křen je zapotřebí nechat ve vodě minimálně jeden den.

Podobně zákeřnou chorobou je i padlí, které se vyskytuje na různých rostlinách v zahradě. Nejčastěji na růžích, angreštu, vinné révě nebo jabloních. Pokud chcete ochránit svoji zeleň před touto chorobou, pak si sežeňte jablečný ocet, jehož 5 lžic smíchejte do 4 l vody a aplikujte. Dávejte ale pozor, protože příliš vysokou koncentrací octa můžete spálit rostlinám listy. Podobně fungují i česnek nebo neředěné mléko.

Padlí angreštu
i (Zdroj: Depositphotos)
Padlí angreštu – zde je vhodné poohlédnout se po rezistentních odrůdách

Nejhorší chorobou broskvoní je jednoznačně kadeřavost. Jde o houbovou chorobu, která má za následek deformování listů. Při silném napadení může strom i uhynout. Základem je prevence, spočívá především v udržování vzdušných korun stromů, pravidelném hnojení, výběrem rezistentního kultivaru a případném ručním sběru deformovaných listů. Toto lze aplikovat jen v případě, že máte jeden nebo dva nepříliš vzrostlé stromy, které jsou v dobré kondici. Proti kadeřavosti můžete jako prevenci vyzkoušet odvar z křenu, případně pěstování křenu pod stromy na černém úhoru. Postřik je vhodné provádět ještě před narašením v dubnu a pak na podzim po opadu listů. Z bylinek působí proti kadeřavosti především šalvěj. V případě napadení pak sáhněte po některém z průmyslově vyráběných postřiků na bázi mědi.

Broskev
i (Zdroj: Depositphotos)
Broskvoně chraňte před kadeřavostí například odvarem z křenu

I peckoviny je potřeba vhodně chránit před škůdci a chorobami

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 12. 7. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček