reklama

Za co všechno může puklice hortenziová?

Puklice hortenziová je savý hmyz, který se vyskytuje na širokém okruhu hostitelských rostlin, ale nejčastěji na hortenziích. Protože jde o savý hmyz, musíme se připravit na to, že pokud puklice včas neodhalíme, mohou naše krásné hortenzie úplně zdecimovat. Poradíme vám, jak tyto potvory vyhnat ze zahrad a co na ně platí.

i (Zdroj: Depositphotos)
Za co všechno může puklice hortenziová? (Zdroj: Depositphotos)

Puklice hortenziová

Puklice hortenziová (Pulvinaria hydrangeae) je druh savého hmyzu, zavlečený k nám z Asie. Tento polyfág preferuje především hortenzie, ale vyskytuje se i na příbuzných druzích rodu Hydrangea. První vajíčka těchto škůdců nalezneme již začátkem léta na spodní straně listů. Koncem června a v červenci se z vajíček líhnou asi 1 mm velké, velmi nenápadné larvy světle žlutého zbarvení, které se rozlézají a sají rostlinné šťávy z listů blízko listových žilek. Do podzimu jsou larvy natolik vykrmené, že spokojeně přezimují na větvích hostitelských dřevin, pod povrchem kmenů či stonků, a dokonce i mělce v půdě. Na jaře se larvy opět rozlezou po listech a rostlinách, kde dospějí a jsou schopny založit nové kolonie. 

Listy
i (Zdroj: Depositphotos)
Okraje listů poškozené puklicí hortenziovou a jejími savými larvami

Nejsnáze rozpoznatelným znakem jsou 4 mm dlouhé vaječné vaky, pokryté silnou vrstvou bílých voskových vláken, do kterých samičky nakladou vajíčka, a poté hynou. Na rostlinách puklice působí škody od poloviny června do října. Sáním rostlinných šťáv oslabují rostliny, navíc vylučují lepkavou medovici, na níž se mohou vyvíjet rozkladné černě. Silně napadené rostliny jsou náchylnější k napadení jinými patogeny, přičemž může dojít i k předčasnému opadu listů a odumření celé rostliny. 

Ochrana před puklicemi

Puklice jsou velmi úporní škůdci a zbavit se jich není jen tak. Dospělí jedinci mají totiž okolo sebe voskovitý obal, kterým neproniknou téměř žádné chemické přípravky a puklice tak našemu snažení o vyhubení úspěšně odolávají. Pokud tedy na hortenziích nebo jiných rostlinách objevíte puklice, ihned zahajte ošetření rostliny. Ideální je puklice nejprve mechanicky odstranit, což se provádí vhodným ostrým předmětem, kterým seškrábete z listů vytvořené puchýřky. Dávejte přitom pozor, abyste nepoškodili samotnou rostlinu. Očistěné listy poté pečlivě omyjte jarovou nebo mýdlovou vodou. Roztok by měl být v poměru 1:1.  Velmi dobře také na puklice působí alkoholový roztok, který je vysuší. V obchodě vám také prodají speciální přípravek na omývání listů rostlin při výskytu puklic.

Postřik
i (Zdroj: Depositphotos)
Biologické nebo insekticidní postřiky pomohou se puklic zbavit

Puklice se velmi rády vracejí, resp. nikdy nedocílíme toho, že mechanicky odstraníme všechny puklice z rostliny, což bude tyto škůdce evokovat k velmi rychlému a opětovnému přemnožení. Důležitá je také prevence, která spočívá především v tom, že pokud rostlinu zakoupíme v zahradnictví, měli bychom jí doma pečlivě zkontrolovat, a případně dát na nějakou dobu do karantény, abychom si puklice nenastěhovaly na všechny naše květiny. Pokud selže mýdlová voda, můžeme zkusit tabákový odvar. Dýmkový nebo cigaretový tabák necháme vylouhovat a tímto roztokem denně listy rostlin otíráme. Velmi účinný je také rostlinný olej, který puklice doslova udusí. I olejem je ideální listy potírat, zejména ze spodní strany, kde se puklice zdržují nejčastěji. 

Hortenzie
i (Zdroj: Depositphotos)
Larvy puklic i dospělé samičky najdeme zejména na spodní straně listů hortenzií

Jestliže zklamaly všechny biologické přípravky, nezbývá než sáhnout po nějakém osvědčeném insekticidu. Na jaře se nejvíc osvědčily přípravky typu Mospilan, Decis Mega, Calypso. Postřik znovu aplikujeme v létě, kdy se objevují nové larvy a zopakujeme minimálně jednou za 5–7 dní.

Velkým pomocníkem proti lezoucím nymfám puklic jsou slunéčka, zejména druh Cryptolaemus montrouzieri pocházející z Austrálie. Jak dospělí jedinci, tak jejich larvy dokážou larvy puklic nemilosrdně decimovat. Na vysokých rostlinách, jako jsou právě hortenzie, se vyskytují nejraději. Dalším velkým pomocníkem je parazitický roztoč Hypoaspis, který zvládne likvidovat jak larvy puklic, tak dospělce. 

V boji proti škůdcům nám pomůže parazitická vosička

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 2. 7. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová