reklama

Městské zahrádky potřebují pravidelnou údržbu

Zahrádky ve městech bývají velké jako dlaň, ale o to víc jsou vidět. Zejména, pokud se majitel o jejich údržbu zrovna moc nestará. Městské zahrady a zahrádky také mnohdy mají úplně odlišný nádech než zahrady na vesnicích. Jak takové městské zahrady udržovat, aby vypadaly přitažlivě a přitom jsme sousedům nepili krev s věčně zapnutou sekačkou nebo hromaděním odpadu?

i (Zdroj: Prima DOMA)
Městské zahrádky potřebují pravidelnou údržbu (Zdroj: Prima DOMA)

Údržba městských zahrad

Bydlíte v městské části nebo v tzv. satelitním městečku na okraji velkého města a máte okolo domu zahrádku? Jistě sami víte, kolik práce je na takové zahradě potřeba. A protože přes týden mnoho času na údržbu zahrady nezbývá, doháníme všechno o víkendech a volných dnech. Jenže hned tu máme problém. A tím problémem je, že jakmile vezmeme do ruky vyžínač nebo zapneme sekačku, už na nás zvoní naštvaní sousedé a dožadují se klidu a ticha. 

Sekačka
i (Zdroj: Prima DOMA)
Díky lithiové baterii dokážete posekat i celou zahradu

Víte sami, že je to zapeklitý problém. Motorové nářadí, které na svých zahradách používáme, je velmi hlučné a navíc zrovna nevoní zejména, pokud používáme techniku se spalovacími motory. Jenže co dělat, když sekat přerostlý trávník potřebujete a kosa není zrovna váš kamarád? Pořiďte si akumulátorové nářadí.

Akumulátorové nářadí je poháněno bateriemi. Odpadá tedy jednak neustálé ohledávání kabelu, který se zamotává pod nohy, případně nedosáhne do toho nejposlednějšího cípu zahrady, za další nemusíte neustále dolévat benzín a olej. Aku nářadí tak nepáchne a hlavně - nedělá hluk. Baterie pohání takové nářadí tiše a sousedé si většinou ani nevšimnou, že na zahradě něco děláte. 

Nůžky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Zakrátit větve stromů nebo keřů zvládnete bez rámusu

Jistě vás napadne otázka, jak dlouho můžeme s takovým nářadím pracovat? Baterie je samozřejmě nutno dobíjet, ale jsou zde dokonce dvě praktická řešení. Buďto je tu nabídka rychlonabíječek, které baterie uvedou do opětovného provozu ve velmi krátkém čase, anebo je možnost zakoupení druhé, náhradní baterie. Výdrž samotných baterií je oproti minulosti podstatně delší a průměrný čas, který s nářadím v chodu strávít, jsou až 2 hodiny čistého času. A za takovou dobu už stihnete pořádný kus práce.

Další z nesporných výhod je, že pokud si zakoupíte vícero druhů nářadí od jedné firmy, výrazně ušetříte právě za baterie, neboť většina společností, zabývající se výrobou a distribucí akumulátorového nářadí koncipuje svoje výrobky tak, aby byly kompatibilní a daly se "zapojit" na jednu baterii. Nemusí se vám tedy v garáži nebo ve sklepě válet tucet dalších baterií k vyžínači, křovinořezu nebo k pile. Kromě tradičních typů zahradního nářadí tak můžete obhospodařovat vaše záhony kultivátorem, vytrhat mechy provzdušňovačem trávníků, posekat křoviny křovinořezem, umýt automobil, motocykl nebo kolo tlakovou myčkou, nebo přifouknout kola a matraci kompresorem.

Pila
i (Zdroj: Prima DOMA)
Rachot a spaliny motorové pily už budou minulostí

Hnacím motorem AKU techniky je 1 lithium-iontová baterie, která vydrží pracovat dlouho, podle typu stroje a pracovní zátěže až 180 minut. Dalším velkým problémem v městských zahradách je kam s ním. Tedy s odpadem, konkrétně s bioodpadem. Posečená tráva se v žádném případě nesmí uskladňovat do popelnic s komunálním odpadem. Pokud nechceme trávu kompostovat, cože je asi nejpřijatelnější řešení, měli bychom si dopředu zajistit velkoobjemové vaky na svoz bioodpadu, případně menší k tomu určené nádoby. Další možností je pak zajistit si odvoz bioodpadu na vlastní náklady do kompostárny nebo na skládku bioodpadu, kterou provozuje město. 

Vyžínač
i (Zdroj: Prima DOMA)
Baterie se hodí i třeba do menších vyžínačů

Nejrozumnějším řešením je ale zřídit si na vhodném místě kompost. Samozřejmě že vzhledem k poměrně blízké přítomnosti sousedů za plotem nebudeme zřizovat klasický venkovský kompost či hnojiště. Praktičtější bude sehnat plastový kompostér nebo termokompostér, ve kterém se bioodpad rozkládá na kompost ještě rychleji. Výhodou je úplná absence zápachu, a naopak vytvoření kvalitního kompostu, který je opětovně použitelný na záhony. 

Pohnojte trávník ekologicky, ošetřete ho pivním postřikem

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 3. 7. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová