reklama

Červivost třešní, za kterou může vrtule třešňová, můžete omezit i bez použití chemie

Dobře odkvetlá třešeň a bohatá násada plodů ještě neznamená, že budeme sklízet nádherné a chutné třešně. Až při sklizni zjistíme, že máme většinu plodů červivých a na třešňové pochoutky si můžeme nechat zajít chuť, neboť červivé třešně jsou prakticky nepoužitelné. A to díky vrtuli třešňové. Jak můžeme stromy ochránit? A jde to i bez použití chemie?

i (Zdroj: Fiskars)
Jan Kopřiva, zahradní expert Fiskars (Zdroj: Fiskars)

Co je vlastně příčinou červivosti třešní? Je to drobná, asi 3-4 mm dlouhá moucha – vrtule třešňová (Rhagoletis cerasi). Zbarvení má černožluté, křídla jsou průhledná s nápadnými kouřovými pruhy. Samičky začínají asi po 10 dnech od vylíhnutí z kukly klást na žloutnoucí třešně vajíčka. Během těchto deseti dnů, ale i později v průběhu kladení, vyhledávají vrtule zdroje nektaru. Mimořádně ohrožené jsou pozdější odrůdy. Dospělci se líhnou z přezimujících pupárií v květnu a červnu. Asi 14 dní po vylíhnutí začínají samičky klást do žloutnoucích zaměkajících plodů vajíčka, zpravidla po jednom na plod. Larvy žijí v třešních asi tři týdny, pak vylézají z plodů, padají na zem a zalézají do půdy, kde se kuklí. Vývoj kukel nastává při teplotě 7 °C, na zastíněných místech je vývoj  zpožděn.

Třešeň
Ochrana třešní proti škůdcům není nijak složitá (Zdroj: Jan Kopřiva)
Červ
Larva vrtule třešňové znehodnotí úrodu (Zdroj: Jan Kopřiva)

Dospělé mouchy vrtule se dají velice dobře přilákat a zachytit na zářivě žluté sférické lapače. Jsou to desky obdélníkového tvaru, opatřené v protilehlých rozích otvorem pro provlečení upevňovacího drátku a z jedné strany natřené speciálním nevysychavým lepidlem.

Vrtule nalétávají do koruny stromů zespodu, proto je nutné desky spojit protilehlými rohy a to tak, aby vzniklý prostorový válec byl stočen lepovou stranou ven. Takto připravené lapače, lidově nazývané "vrtulníky", zavěsíme pevně do koruny stromů, aby nevlály ve větru. Vlající se většinou brzy polepí listím a tím končí i jejich aktivní působení. Přepočítávají se v průměru na 1 m výšky stromu 2 lapače. Rozvěšení se provádí z východní, jižní a západní strany. Ze severní strany lapače nezavěšujeme, neboť z této světové strany vrtule zpravidla nenalétává. Rozvěšení provádíme v době před začátkem žloutnutí a zaměkávání plodů. Na stromech zůstávají až do samotné sklizně.

Žlutý lepicí terč
i (Zdroj: Jan Kopřiva)
Optický lapač vrtule třešňové

Použití těchto optických lapačů sníží červivost třešní na minimum bez použití chemické ochrany. Většina doporučovaných chemických přípravků má navíc příliš dlouhou ochrannou lhůtu, než aby se mohla bezpečně použít. Doba mezi koncem náletu vrtule třešňové a samotnou sklizní může být jen několik málo dní. Pokud použijí tyto lapače i vaši sousedé, bude celkový efekt tohoto způsobu ochrany ještě vyšší.

Souprava 6 kusů desek opatřených lepem, instalačními dráty a podrobným návodem na použití je cenově příznivá. Uvážíme-li, že se jedná o naprosto ekologický a účinný způsob ochrany proti vrtuli třešňové, pak je jasné, proč mezi zahrádkáři a drobnými pěstiteli je v posledních letech o optické lapače tak velký zájem. A na závěr drobná rada pro ty, kterým je líto desky po sezóně zahodit. Lep i s nalepenými škůdci odstraníme lehce špachtlí a omyjeme technickým benzínem. Nový lep provedeme nevysychavým lepidlem Chemstop, které je vhodné před samotným nanášením rozehřát ve vodní lázni. 

Ti, kteří chtějí výskyt škůdce ještě víc omezit, než je využitím optických lapačů možné, mohou použít  ještě ochranu chemickou. Chemické ošetření provádíme v době zvýšeného náletu, tj. na jednom lapači 2 a více much. Maximální denní teplota by měla být 7–8 dní nad 17 °C. Poklesne-li teplota pod tuto hranici, oddálí se termín ošetření o počet dní s nižší maximální teplotou. Ošetření je nutné za 8 dní opakovat. K ošetření se používají insekticidy proti žravým škůdcům s přihlédnutím k jejich ochranné lhůtě.

Publikováno: 7. 7. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce