reklama

Honzík, kouzelná květina našich babiček, se vrací na výsluní

Honzík je zpátky a hraje všemi barvami. Honzík byl původně jen modrofialový a začal se ztrácet z okenních parapetů. Vybarvil se a je zpátky na výsluní. Povězme si o této rostlince více.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

U staré známé květiny, Honzíka (Achimenes), je vyšlechtěno mnoho nových kultivarů. Barva květu je bílá, červená, žlutá, modrá či fialová. Dříve se těšil stejné oblíbenosti jako fuchsie, pelargonie, ženich či nevěsta. Ale pozor, vyloženě za balkonovou rostlinu ho považovat nemůžeme. Vzhledem k možnému poškození již teplotami kolem 5 °C, což při současných výkyvech počasí není nic neobvyklého, je vhodnější jeho pěstování v interiéru.

Odkud pochází

Název rostliny tak trochu svádí myšlenku na to, zda pochází od nás. Není tomu tak. Pochází ze Střední Ameriky, patří do čeledi podpětovitých – je tedy příbuzný s africkou fialkou, streptocarpem, episcií. Existuje zhruba 25 druhů a několik set kultivarů.

Překrásná květina našich babiček Honzík se těší velké oblibě
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Překrásná květina našich babiček Honzík se těší velké oblibě

Nároky na pěstování

Je potřeba dodržet několik základních podmínek. Jedná se o teplomilnou rostlinu – ideální je teplota vyšší než 20 °C a umístění na světlém místě bez slunečního úpalu. Dokud rostliny nekvetou, snesou sluníčka trochu více. Především je potřeba rostliny ochránit před sluncem, pokud mají mokré listy, to znamená po zálivce. Kapky vody v kombinaci se sluníčkem vytvářejí na listech popálené skvrny.

Existuje množství kultivarů
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Existuje množství kultivarů

Období vegetace

Rostliny se pěstují od února do října, což je velká výhoda. Na zimu se zatáhnou a uchovávají ve formě šupinatých hlízek – rhizomů. Během zimy jsou tedy bez starosti. V únoru se rhizomy nasadí do květináče, naplněného substrátem pouze do poloviny a umístí se na místo s teplotou min. 20 °C. Substrát používáme lehký, propustý. Jak rostlinky rostou, zasypávají se průběžně substrátem. Když mají 3 páry listů nad úrovní plného květináče, je možné je zaštípnout. Nyní je potřeba umístit je na stanoviště s dostatkem světla, aby byly kompaktní.

Při dosažení výšky 10–20 cm (zhruba v polovině června) začnou kvést. Tím vzniká potřeba pravidelné přiměřené zálivky a hnojení. V září přestávají rostliny kvést. Omezíme zálivku, a až nadzemní části rostlin uschnou, květináčky vysypeme, ze substrátu vybereme rhizomy a umístíme je do místnosti s teplotou přibližně 10 °C, kde zůstanou do příštího jara. Je potřeba udržet rostliny v růstu co nejdéle, aby se rhizomy dostatečně vyvinuly.

Vypadá nádherně v závěsném květináči
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Vypadá nádherně v závěsném květináči

Čmeláci jako škůdci?

Během léta je umisťujeme ven a díky tomu se projevili jejich největší škůdci – a těmi jsou čmeláci. V okamžiku, kdy objeví kvetoucí Honzíky, jsou jejich nejoblíbenějším cílem. A protože trubka květu je i na čmeláka moc dlouhá, vykouše do ní otvor, aby se dostal k nektaru. Takto poškozený květ během krátkého času uvadne, takže během několika dní mohou zůstat z krásně kvetoucích rostlin jen trosky. Z běžných škůdců se občas mohou objevit molice.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 14. 9. 2022, Autor: Václav Postránecký, Profil autora: Václav Postránecký