reklama

Znáte ruj, žanovec nebo lespedézii? Poznejte tyto nejen jménem zajímavé dřeviny rostoucí v našich zahradách

Slyšeli jste o dřevinách s poněkud podivným názvem ruj, žanovec nebo lespedézie? Pokud ne, rádi vás s nimi seznámíme, vysvětlíme, jak je pěstovat, kde se jim bude dařit nejlépe a mají-li nějaké choroby nebo zda je napadají škůdci. Kvetoucí dřeviny by měly být okrasou každé zahrady, ale musíme se o ně umět správně starat.

Málo známé kvetoucí dřeviny jménem ruj, žanovec nebo lespedézie (Zdroj: Depositphotos)

Méně známé kvetoucí dřeviny

Kvetoucí dřeviny, které zdobí naše zahrady od brzkého jara do podzimu, bývají chloubou zahrad, parků nebo předzahrádek. Jaro vítáme zlaticí a sakurami, v létě se těšíme z kvetoucích rododendronů a azalek, podzim nám zpříjemňují ibišky či komule. Ale slyšeli jste někdy o kvetoucích dřevinách jménem ruj, žanovec nebo lespedézie? Pokud ne, seznamte se.

Ruj

Ruj (Cotinus) je rod rostlin z čeledi ledviníkovitých. Rod zahrnuje 5 nebo 7 druhů a je rozšířen nejen v Evropě, ale i v Asii či Severní Americe. V našich podmínkách se vyskytuje nejčastěji ruj vlasatá nebo ruj americká. Ruje jsou keře nebo nízké stromy, které mají žluté dřevo. Jejich zvláštností je, že při porušení roní štiplavě čpící šťávu. Ruje kvetou bohatě v dlouhých latách nebo vrcholících žlutými květy. Velmi krásná je ruj po odkvětu. Ke konci léta se zahalí do krásných, jemných, propletených vlásků svých ochlupených plodenství. Ruje potřebují před větrem chráněné, ale teplé a velmi světlé místo, hlinitopísčitou půdu s přídavkem vápence. Nepotřebuje nijak výrazně hnojit. I přes zimu není potřeba ruj nějak chránit, mrazy snáší celkem dobře. Pouze mohou omrzat mladé výhony, které poté ostříháme.

Napadli vaše okrasné dřeviny škůdci? Podívejte se na video a zjistěte, jak je zachránit.

Ruj
Ruj vlasatá má květenství tvořená dlouhými "vlasy" (Zdroj: Depositphotos)

Žanovec

Žanovec (Colutea) je rod rostlin z čeledi bobovitých. Je to keř s dlouhými pevnými pruty a drobnými tmavě zelenými lístky. Kvete nápadně žlutě a jeho květy připomínají složené květy orchideje, ovšem v miniaturní podobě. Vyskytuje se v pásmech Evropy, střední Asie až východní Afriky. U nás je nejznámější žanovec měchýřník (Colutea arborescens), který se pěstuje jako okrasný keř. Na podzim žanovce opadávají. Po odkvětu se tvoří semena v podlouhlých temně hnědých luscích. Žanovce patří mezi jedovaté rostliny, nejvíce toxická jsou semena. Žanovcům vyhovují propustné vápenaté půdy, snášejí dobře i sušší stanoviště. Nevadí jim slunečné a ani polostinné místo, velmi dobře přežívají i silné mrazy.

Žanovec
Žanovce kvetou drobnými jasně žlutými květy (Zdroj: Depositphotos)

Lespedézie

Lespedézie (Lespedeza) je rod rostlin z čeledi bobovitých. Pěstují se jako keře, polokeře i vytrvalé byliny opadavé na podzim. Jejich květy jsou většinou purpurové, růžové, žlutavé až bílé, jsou samosprašné. Nalezneme je v Americe nebo východní Asii, některé druhy se vyskytují například v Indii. Zajímavostí je, že kvete na podzim. Lespedéziím se daří v lehkých sušších půdách a vyžadují teplé polohy, snášejí však i mírný stín. I dlouhotrvající sucho jim nevadí. Dorůstají až do výšky 2 m. 

Práci s okrasnými dřevinami vám usnadní kvalitní zahradní nářadí.

Lespedézie
Lespedézie může být jak keř, tak vytrvalá bylina (Zdroj: Depositphotos)

Kvetoucí dřeviny je možné pěstovat nejen jako solitérní rostliny, ale také jako živé ploty. Jsou okrasou zahrad nejen květem, ale i okrasnými listy. Je možné je pěstovat v nádobách. Nejčastějším škůdcem na okrasných kvetoucích dřevinách je mšice. Zejména na žanovcích se vyskytují velmi často. Některé málo pohyblivé jako housenky, puklice, molice a jiné objevíme snadno. Škodí zejména požerem listů, mladých pupenů a letorostů. Puklice nalezneme na spodních stranách listů, kde vytváří puchýřky se svými koloniemi vajíček. 

Kromě škůdců je možné vysledovávat některé choroby, které okrasné dřeviny mohou i decimovat. Jedná se hlavně o houbové choroby. Změny v důsledku chorob pozoruje na barvě listů nebo odumírání mladých letorostů. Některé příznaky jdou na vrub fyziologickým změnám, které způsobuje nevyváženost minerálů v půdě, špatně zvolené hnojivo nebo naopak nadbytek živin. Dřeviny pak reagují změnou barvy listů nebo špatnou násadou květů.

Další ozdobné keře pro vaši zahradu:

TIP

Chcete si vyzkobit terasu nebo balkon? Podívejte na seznam dalších okrasných dřevin, které se sem hodí!

Publikováno: 9. 7. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová