Co Čech, to zahrádkář. Obliba v zelených pracích rok od roku stále narůstá a lidé se těší na příchod teplejšího období, které přímo vybízí k zahradničení. Zahrady u domků, chat, chalup, ba i malé balkony, toto všechno jsou místa, která lákají a volají lidi milující krásné trávníky, různobarevné květiny, stromy, bylinky či zeleninu. S příchodem teplejšího období však vyvstávají i problémy, jež se mohou na našich zahrádkách objevit. S některými z nich se vám pokusíme pomoct.
Problémy na zahradách
S počínajícím obdobím zahradničení se připomínají nejrůznější problémy, škůdci či choroby, které dokážou potrápit nejednoho zkušeného milovníka zeleně. Pestrá škála vyvstalých nepříjemností se může stát noční můrou prakticky každého z nás. Existuje nespočet situací, které mohou narušit jinak příjemné až relaxační chvilky na zahrádce. Strach o rostliny a obavy z nemocí či dokonce i o budoucí úrodu zná snad každý zahrádkář. Jak se poprat s některými škůdci, chorobami i jinými problémy v našich oázách klidu? Na nejčastější otázky vám dáme nyní odpověď.

Hnědnutí až usychání jehlic borovice
Prvním problémem, který umí znepříjemnit chvilky na zahradě, je strach o krásný strom. Vzrostlá borovice dělala řadu let radost nejen svým majitelům, ale i náhodným kolemjdoucím. Každý rok spolehlivě přirůstala a těšila se dobrému zdraví. V poslední době však začaly její jehlice viditelně hnědnout až zasychat. Tato choroba je způsobena houbou, která se jmenuje sypavka borová. Jejím zapříčiněním jehlice borovice začínají žloutnout a na koncích jsou pak úplně hnědé.
K tomuto problému většinou dochází již na podzim, v zimních měsících jehlice zhnědnou zcela a na jaře opadají na zem. V tomto případě je nutné udělat chemické ošetření stromu. Houby se bohužel jiným způsobem zbavit nedá. S ošetřením je nutné začít zhruba od konce května až poloviny června a pokračovat s ním přibližně do října. Pro ošetření takto napadeného stromu existují speciální fungicidní přípravky, které nepříjemné působení houby dokážou omezit.

Padlí na jabloních
Chorobou, která nás dokáže hodně potrápit a dokonce nás připraví i o tíženou úrodu, je padlí jabloňové. Jedná se o houbovité onemocnění, které vytváří na povrchu mladých lístků nápadný šedobílý povlak a listy se deformují. Posléze tato choroba napadá i letorosty a dokonce i plody. Na jablíčkách se objevuje korkovité mramorování. Takové plody jsou samozřejmě znehodnoceny. Abychom se choroby zbavili, je nutné provést ošetření jabloní, a to zhruba deset dní před začátkem rašení. Houba jako taková přezimuje v pupenech, je stále přítomna a teplo a vlhké prostředí vyvolává její růst. Bez patřičného ošetření se choroby nemůžeme zbavit.
Špatná výživa trávníku
Trávník kolem domu by měl být krásně zelený a lákat jak na pohled, tak i přímo vybízet k tomu, abychom se po něm prošli bosou nohou. Starosti však nastanou ve chvíli, kdy se na trávníku objeví viditelná místa se suchou trávou. Toto onemocnění je houbovitého charakteru a je způsobeno kornatkou travní. Na počínající problémy nás upozorní místečka žluté trávy v jinak zeleném porostu.
Trávník pak začíná prosychat a posléze může způsobit až velké skvrny, které již neobrůstají. Takové onemocnění je způsobeno špatnou výživou trávníku. Nezbývá nám už nic jiného než použít vertikutátor, poškozená místa důkladně proříznout a znovu osít travním osivem. Nesmíme zapomínat ani na přihnojování.

Řasy v jezírku
Krásné malé jezírko je balzámem na nervy. Prohánějící se rybky přináší potěšení pro oko a navíc zkrášlí každou zahradu. Jak se však zbavit nepříjemných řas a neublížit přitom rybám? I na toto máme odpověď. Tvoření řas v jezírku se prakticky nedá zabránit. Je to nepříjemný fakt, který se dá pouze omezit. Na trhu existují bakteriální enzymatické přípravky určené právě do jezírek, kde se chovají ryby. Pokud bychom měli na zahradě větší jezírko, doporučuje se do něj vysadit Amury, které dokážou všechny řasy zlikvidovat jejich pozřením.

Máte zahradní jezírko a chybí v něm žáby?
Publikováno: 10. 7. 2021, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová