reklama

Kosu naklepat, nabrousit, trávu zrána pokosit - čerstvě posečená tráva prosycená ranní rosou voní nejlépe

S kosou nechodí jen smrtka, ale i ti, kteří potřebují zkrotit vysokou trávu, ze které plánují nasušit seno. Právě teď je ten správný čas na to, abyste vzali do ruky kosu a hrábě a pustili se do akce. Ale umíte s kosou vůbec zacházet? A dovedete ji řádně připravit? Věděli jste, že je třeba ji naklepat a nabrousit? A není nakonec lepší přizvat techniku, když je to s kosou takhle "složité“?

i (Zdroj: Depositphotos)
Naklepaná, nabroušená, dotažená, to je ale krásná kosa! Bude radost s ní sekat! (Zdroj: Depositphotos)

Laškování s kosou začíná  

Když hodně prší, tráva pěkně povyroste. Někdy do takové výšky, že lehá, a pak je už téměř nemožné ji normálně posekat. Ale pokud si hodláte nasušit seno, zřejmě zajásáte. Je to tady, můžete vzít kosu do ruky! Tento nástroj lidé využívali již v mladší době železné a aktuálně se k retro kose ochotně vracejí. Výhody jsou viditelné a slyšitelné. Kosa nedělá hluk, nepotřebujete ji pohánět benzinem, takže je ekologická, a k tomu se při práci pěkně zapotíte, tudíž máte možnost si zdarma "zacvičit“. Ovládat ji mohou muži i ženy, jen je nutné vědět, jak na to. A hlavně si ji musíte pěkně naklepat!

Tráva
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vysoká tráva po kose přímo volá

Naklepání je věda

Pravidlo číslo jedna říká, že kosou se nemlátí, nýbrž seče. Z toho důvodu musí být kosa řádně naklepaná, to znamená naostřená. K tomu se používají klepačky (lidově se pomůcce říká babka či kozel). Čepel kosy, tedy plechovou část s ostřím, která se upevňuje do dřevěné (nebo plastové) násady, musíte ale nejdřív odmontovat. Tradičně se kosa naklepává (vytahuje) na rovné kovadlince. Pracuje se špičkou kladívka nebo je možné klepat na špičaté kovadlince ploškou kladiva, případně můžete použít klepačku, do které kosu přímo zasunete a klepete na její vrch.

Babka
i (Zdroj: Prima DOMA)
Naklepáváte kosu na "babce“? V tom případě slyšíte i ten zvuk, je to podobné, jako když někdo jektá zuby. Odtud také pochází slovní spojení "klepat kosu“

Nabrousit a sestavit – ale správně!

Následně je třeba kosu opět nasadit do dřevěné násady tak, že si ji postavíte ke zdi a na její patě si uděláte křídou značku. Pak kosu pootočíte, špička musí být dva prsty pod značkou. Poté kosu dotáhnete a můžete se pustit do sekání. Tedy pokud máte brousek! Brousek použijte nejdřív jemný, s ním se naklepaná kosa lehce dohladí. V momentě, kdy máte při práci pocit, že už nástroj začíná být tupý, přichází na řadu hrubší brousek.

Brousek
i (Zdroj: Prima DOMA)
Při práci s kosou využijete jemný i hrubý brousek

Jak se dělá s kosou?

Seče se zásadně ráno nebo po dešti, a to obloukovými tahy. Sekáč drží kosu oběma rukama, zapojuje celé tělo a nehrbí se, to by jej bolela záda. Plynulý pohyb by mu měl být příjemný, čepel musí jít rovnoběžně se zemí. Ostatně pokud je kosa dobře seřízená, jde to s ní prakticky samo.

Broušení kosy
i (Zdroj: Depositphotos)
Práci s kosou by měl zvládnout každý, bez ohledu na pohlaví nebo věk

Technika jde na pomoc

Pokud to samo nejde, bude nutné chopit se sekačky. Sekat trávu na sušení sena umožňuje lištová sekačka. Pracuje rychle a snadno, ale musí být dobře nabroušena a vedení kosy musí být přesně upravené, aby kosa nebyla moc volná ani utažená. V případě, že je tráva polehlá, budete potřebovat parťáka na odhrabávání. Ten vytváří škvíru a v té jede při zpáteční jízdě lišta, aby se na ni tráva nenapichovala, to by byla kosa pořád ucpaná. Na polehlou a podehnilou trávu je však obecně lepší sekačka bubnová, která pracuje na principu rotujícího disku, na kterém jsou osazeny nože. Ty rychlostí, jakou se točí disk, odsekávají trávu. Nevýhodou je snad jen to, že travnaté strniště nemusí vypadat tak dobře, z tohoto důvodu sekejte tak, aby se disk vždy o kousíček překrýval.

Sekačka
i (Zdroj: Prima DOMA)
S bubnovou sekačkou zkrotíte i polehlou trávu

Kam s ním?

Je posekáno, tak zbývá už jen nasušit seno. Na Valašsku to kdysi dělali tak, že používali strzuby, stromy s většími větvemi, které zabodli do pole a na ně pak navěsili pícniny, aby dobře usychaly. Podobné sušáky si můžete nechat přímo vyrobit, jsou to tyče s příčnými plaňkami, které se dodnes používají v Alpách. Říká se jim ostrve a princip fungování je stejný – naklade se na ně zavadlá tráva, a jakmile je seno suché, sušák se vytrhne ze země a seno se z něj shodí.

Ostrve
i (Zdroj: Prima DOMA)
Sušák na seno, kterému se říká ostrev, je vynálezem našich předků, využívá se ale i ve 21. století

Pár zajímavostí na závěr:

  • Kosa se dá koupit pro praváky i leváky, a to v různých délkách. Vybírejte ji určitě osobně a přizpůsobte její rozměry vaší postavě.
  • Jedinou možností, jak upravit květnatou louku, je právě sekání kosou – technika by ji totiž nenávratně poškodila. Ti, co nedají na kosy dopustit, tvrdí, že tráva dobře roste jen v případě, že je „čistě“ uříznuta, ne zadusána sekačkou.
Farmář s kosou
i (Zdroj: Depositphotos)
Kosa by vám měla padnout do ruky
  • Za dob husitských válek se kosa proslavila i jako zbraň. Nástroj podobný kose (nebo kosa samotná) se přivázal souběžně s násadou (obvykle kopí) a vznikla halapartna.
  • Jestli se domníváte, že vám to s kosou jde, můžete vyzkoušet nějakou sekáčskou soutěž. Rekordmani dokáží za minutu nasekat víc než 7 kg trávy.

Při sekání pole stroji jsou nejvíce ohrožena malá bezbranná srnčata

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 14. 7. 2021, Autor: Iva Dušková Zemánková, Profil autora: Iva Dušková Zemánková